Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денков определи като неадекватна процедурата за нов главен прокурор

Премиерът Николай Денков на обсерватория "Рожен"
Снимка: Радостина Чернокова

Процедурата по избор на нов главен прокурор е неадекватна, заяви министър-председателят Николай Денков пред журналисти на връх Рожен, който участва в откриването на новия роботизиран телескоп на Института по астрономия - БАН на територията на Националната астрономическа обсерватория "Рожен". Той призова колегите от правосъдната система да си решат за избор на главен прокурор, но и да се съобразят с динамиката в парламента

Правителството стои малко встрани от тези процеси, тъй като те са си в правосъдната система, но политическите партии имат право да изразяват мнения. И тъй като те са тези, които се очаква да променят законите, включително и промени в Конституцията. Ясно е, че от гледна точка на тези промени, които би трябвало да се реализират през следващите няколко месеца, самата процедура по избор на нов главен прокурор в момента не изглежда много адекватна. Така че нека да си решат колегите от правосъдната система, но също така нека да се съобразят и с динамиката в Народното събрание, каза премиерът. 

Академик Денков също така отбеляза, че целият състав на кабинета е мотивиран и сплотен и няма никакво напрежение сред министрите. Според него напрежение има по-скоро в законодателния орган и около избора на ръководители на регулаторните органи. Той коментира още, че напрежение между ГЕРБ и ПП-ДБ ще има през целия живот на това правителство. По думите му  всички тези процеси са вътре в Народното събрание и те имат отражение и върху работата на правителството. 

Денков определи като настоящи приоритети законите по Плана за възстановяване и устойчивост, както и приемането на Бюджет 2023.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Спартан" ще транспортира към български болници петима пострадали при пожара в Кочани

По разпореждане на премиера Росен Желязков самолетът "Спартан“ на българските военновъздушни сили отпътува за Република Северна Македония, съобщава БТА.  Той ще транспортира от Скопие към български болници петима тежко пострадали при пожара в увеселително заведение в град Кочани. В самолета пътуват български медицински екипи, съставени от..

публикувано на 16.03.25 в 15:33

Над 50 са жертвите на пожара в РСМ

По последни данни на МВР в трагедията в дискотека в Кочани са загинали 51 души, над 100 други са в болница. Това съобщи днес вътрешният министър на Северна Македония Панче Тошковски от Кочани, където през нощта пламна дискотека, цитиран от тв "Алсат". Пожарът е възникнал от искри от пиротехника по време на концерт на групата "ДНК". "Най-вероятно..

публикувано на 16.03.25 в 12:16

Арда излиза срещу Левски

Днес от 17.00 ч., в Кърджали Арда приема отбора на Левски, в мач от 25-ти кръг в Ефбет лига. Очаква се срещата да бъде интригуваща, тъй като е от значение и за двата отбора. Гостите от София, които заемат второто място в класирането, нямат победа в последните си три двубоя и въпреки наличието на кадрови проблеми, свързани с липсата на някои футболисти,..

публикувано на 16.03.25 в 10:01

Избират кмет на крумовградското село Странджево

Частични избори за кметове се провеждат пет места в страната.  Това са столичният район "Оборище", кметство Доброславци - също в област София-град, община Две могили в област Русе, кметство Върбак в област Шумен и кметство Странджево в област Кърджали, община Крумовград.Единствен е кандидатът за кмет в Странджево - Октай Джематин Юсуф. До 20 часа има..

публикувано на 16.03.25 в 08:08

Застудява, очакват се валежи в Кърджали

Днес през страната ще премине студен атмосферен фронт. Облачността ще бъде променлива, често значителна и от северозапад на югоизток ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд. На много места ще има и гръмотевици. Вятърът ще се ориентира от запад-северозапад и с него ще нахлува студен въздух. Максималните температури, в повечето райони, ще..

публикувано на 16.03.25 в 07:59

Автомобил гази протестиращи в Белград

Автомобил се е врязал в протестиращи в белградския квартал "Жарково", съобщават местни медии. Блъснати са трима души, които са откарани в център за спешна помощ. Полицията е задържала шофьора - 50-годишен мъж, който е оказал съпротива. Хиляди протестиращи пристигнаха още снощи в Белград за планираните днес мащабни антиправителствени протести срещу..

публикувано на 15.03.25 в 17:10

Търсят екокласа на 2025-а в Хасково

Ученици от осемте училища в Хасково ще се състезават за титлата „най-рециклиращ клас“ в кампанията ЕКОКЛАС 2025, съобщиха от общинския пресцентър. Пролетното издание на ЕКОКЛАС 2025 под надслов „Кажи на вашите да рециклират!“ има за цел да информира и мотивира учениците и техните семейства да събират разделно пластмасови бутилки и алуминиеви кенове за..

публикувано на 15.03.25 в 15:15