Високите температури са причина заслабата реколта от плодове и зеленчуци това лято, категорични са специалистите. Соня Новодрянова, началник на отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали обясни: „При температура между 35 и 40 градуса спират физиологичнитепроцеси, спира фотосинтезата, спират да цъфтят и да плодообразуват. Тука вече говорим не за един час 40 градуса, а за много часове, които са 40 градуса. И ако има пък и засушаване, няма вода, значи трагично положението“.
Спасението, което препоръчват специалистите, е поливането. Най-добре е това да се случва сутрин между 6 и 10 часа и вечер. Поливането през деня е пагубно за растенията, защото капка, попаднала върху лист, може да предизвика ефекта на лупата и да го прегори.
Пръскането с препарати срещу вредители обаче трябва да се запази, въпреки горещините. „По принцип пръскането трябва да е до 25 градуса, защото при пръскане през деня се изпарява препарата и пак може да се получат прегаряне върху растенията“,категорични са специалистите.
Продължава да е много сериозен проблемът с нерегламентирания внос на препарати от трети страни – Турция, Украйна, Северна Македония, „защото са много по-евтини, в сравнение с нашите агрохимикали и производителите търсят по всякакъв начин да намалят себестойността на продукцията си. Те всъщност нарушават закона“, коментира Новодрянова. Всички стопани са задължени да водят дневник за проведената химични обработки, за да се знае стоката, която е изнесена на пазара с какво е третирана, а също дали са спазени карантинните срокове. „Има си законодателство в областта на растителната защита, което земеделските производители трябва да спазват. Не ги освобождава това, че те са производители на малко продукция“, категорична беше Новодрянова.
Много стопани се оплакват от дървеницата, позната като миризливка. Тя се унищожава с контактни инсектициди, но понеже вече всички култури са в беритбена зрялост, трябва много внимателно да се пръска, за да се спазват карантинните срокове на препаратите, съветват експертите. В домовете, хората могат да се спасяват от нашествието на миризливката като третират с биоциди. Разнообразие от такива препарати има в хуманните аптеки. „Но тя не е икономически важен вредител за България и специално за област Кърджали и поради тая причина не подлежи на наблюдение“, поясни Новодрянова.
Няма опасност за посевите от марокански скакалци към момента, категорични са експертите. „Имаме марокански скакалци, но в момента наблюдаваме популацията, за да можем да направим правилна прогноза за следващата година, имаме отново градация на популацията. Не в такава степен, каквато е била досега, но имаме градация на популацията на мароканския скакалец“, каза началникът на „Растителна защита. Най-засегнати са изоставени ниви и ливади, пасища, „но никъде до тях няма земеделски култури и няма опасност за земеделските култури и за реколтата на земеделските производители“, уточни Новодрянова.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Следват кулинарните посоки и пейзажи на Мая Мечева, която смесва авокадо, моркови, червен мук, лимон, портокал, мед и люто къри в едно ястие. Във втората част на предаването, ще ви разкажа за страстта към квасните хлябове, а Светла Пенева ще ни посвири на китара и ще ни разкаже за Южна Корея. Очакват ни още изненади, само останете с..
Приморско отново стана сцена на българския фолклор по време на шестото издание на танцовия и музикален фестивал „Фолклорна плетеница“, организиран от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско. В продължение на три вечери, амфитеатърът в морския град прие десетки фолклорни състави и индивидуални изпълнители от почти всички краища на страната,..
Село Жълтуша отново ще събере стари и нови приятели за традиционния си селищен празник, който ще се проведе на 2 август. Организатори на събитието са кметството на селото и изселници, които всяка година се завръщат в родното място, за да поддържат живи традициите и връзките между поколенията. Веселин Буров, който въпреки че живее в София, активно..
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478