Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соня Новодрянова: Горещините са причина за слабата реколта това лято

Посевите не са застрашени от марокански скакалци

Високите температури са причина заслабата реколта от плодове и зеленчуци това лято, категорични са специалистите. Соня Новодрянова, началник на отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали обясни: „При температура между 35 и 40 градуса спират физиологичнитепроцеси, спира фотосинтезата, спират да цъфтят и да плодообразуват. Тука вече говорим не за един час 40 градуса, а за много часове, които са 40 градуса. И ако има пък и засушаване, няма вода, значи трагично положението“.

Спасението, което препоръчват специалистите, е поливането. Най-добре е това да се случва сутрин между 6 и 10 часа и вечер. Поливането през деня е пагубно за растенията, защото капка, попаднала върху лист, може да предизвика ефекта на лупата и да го прегори.  

Пръскането с препарати срещу вредители обаче трябва да се запази, въпреки горещините. „По принцип пръскането трябва да е до 25 градуса, защото при пръскане през деня се изпарява препарата и пак може да се получат прегаряне върху растенията“,категорични са специалистите.

Продължава да е много сериозен проблемът с нерегламентирания внос на препарати от трети страни – Турция, Украйна, Северна Македония, „защото са много по-евтини, в сравнение с нашите агрохимикали и производителите търсят по всякакъв начин да намалят себестойността на продукцията си. Те всъщност нарушават закона“, коментира Новодрянова. Всички стопани са задължени да водят дневник за проведената химични обработки, за да се знае стоката, която е изнесена на пазара с какво е третирана, а също дали са спазени карантинните срокове. „Има си законодателство в областта на растителната защита, което земеделските производители трябва да спазват. Не ги освобождава това, че те са производители на малко продукция“, категорична беше Новодрянова.

Много стопани се оплакват от дървеницата, позната като миризливка. Тя се унищожава с контактни инсектициди, но понеже вече всички култури са в беритбена зрялост, трябва много внимателно да се пръска, за да се спазват карантинните срокове на препаратите, съветват експертите. В домовете, хората могат да се спасяват от нашествието на миризливката като третират с  биоциди. Разнообразие от такива препарати има в хуманните аптеки. „Но тя не е икономически важен вредител за България и специално за област Кърджали и поради тая причина не подлежи на наблюдение“, поясни Новодрянова.

Няма опасност за посевите от марокански скакалци към момента, категорични са експертите. „Имаме марокански скакалци, но в момента наблюдаваме  популацията, за да можем да направим правилна прогноза за следващата година, имаме отново градация на популацията. Не в такава степен, каквато е била досега, но имаме градация на популацията на мароканския скакалец“, каза началникът на „Растителна защита. Най-засегнати са изоставени ниви и ливади, пасища, „но никъде до тях няма земеделски култури и няма опасност за земеделските култури и за реколтата на земеделските производители“, уточни Новодрянова.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15