Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жегата продължава до сряда, далече сме от абсолютните 43 градуса, измерени в Кърджали през 2007 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Такива високи температури са нормални за летния сезон. Нещо повече, имало е години, когато температурите са достигали и по-високи стойности. Това увери в ефира на Радио Кърджали синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология Мариана Попова. 

"Абсолютните максимуми на температури за Кърджали и Хасково за юли месец са от порядъка на 43 градуса и са измерени през не чак толкова далечната 2007 година. 2012-та също беше с три доста дълго продължили горещи вълни с температури от порядъка на 40 и малко над 40 градуса, така че нищо по-необичайно няма в тези температури. Дори напротив - в последните една-две години температурите трудно достигаха 40 градуса", коментира Мариана Попова.

Жегата е следствие на атмосферната циркулация в момента. "Активизиран е и феноменът Ел Ниньо, който оказва влияние върху тези по-високи летни температури не само у нас, но и в света. Всичко се отразява някъде. Знаем за "ефекта на пеперудата" - като махне с криле на едно място, на друго, съвсем далечно вали дъжд. Такава е тази година атмосферната циркулация, но това е напълно обичайно горещо лято", каза още специалистът. Тя припомни, че неслучайно през юли са и горещниците, които климатично са в края на месеца, въпреки че народната традиция ги "слага" в момента в средата на юли. Объркването идва от църковните празници, които са свързвани с тези дни - след смяната на календара и изместването на празниците с две седмици напред във времето, народът измества и горещниците. "Но климатично тези горещи дни няма как да се преместят. Те си остават в края на юли", уточнява Мариана Попова.

В такова време голямото предизвикателство за синоптиците са не толкова високите температури, които се прогнозират по-лесно, а "тези много размити смущения, при които на фона на предимно слънчево, горещо и сухо време през целия ден, на много отделни места се образуват купесто-дъждовни облаци, от които вали за кратко, но интензивно. Или само гърми. Имаше и градушка. но те са толкова локални, че наистина много трудно може да се предскаже точното място", казва още Мариана Попова.

Горещото време ще продължи, но тази вълна може би скоро ще свърши. Към неделя и понеделник ще има леко захлаждане, но само с 3-4 градуса, след което отново до средата на седмицата ни очаква много горещо време, особено вторник и сряда. Едва след това ще си отдъхнем за кратко от тази голяма жега, поне за няколко дни, обещава средносрочната прогноза.


В прикачения звуков файл може да чуете интервюто на Станислава Георгиева с Мариана Попова от НИМХ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00
Фестивал на родопската кухня, Баните

Фестивал на родопската кухня дава старт на летния сезон в община Баните

Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..

публикувано на 04.07.25 в 10:58
Кадир Аптикадир

Цените на имотите в Кърджали растат: търсенето изпреварва предлагането

Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...

публикувано на 01.07.25 в 12:06