Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Маринова: Не вадете кърлеж с мазнина или с въртене по часовниковата стрелка

| Интервю
д-р Магдалена Маринова
Снимка: Личен архив

Опасно е кърлеж, впит в човешко тяло, да бъде премахван със заливане с мазнина. Това доказват последните научни изследвания, посочи в ефира на Радио Кърджали д-р Магдалена Маринова, началник на Инфекциозно отделение в МБАЛ „Д-Р Атанас Дафовски“ В Кърджали. 

Когато се сложи мазнина се запушват въздухоносните пътища на кърлежа и той повръща, хемолимфа, и ако е заразен, по тоя начин в раничката попадат много повече вируси, ако той носи вирус на съответно заболяване. Затова не трябва да се слага мазнина. Ако има подръка пинсета или да бъде обхванат кърлежа и много внимателно да се издърпа нагоре с въртеливи движения. Пак битува – да се върти по посока на часовниковата стрелка. Не, не е необходимо. Хоботчето е като свредела, който ние използваме, за да извадим тапа на вино. Затова с въртеливи движения. Ако случайно при това вадене се скъса и остане част, тогава задължително трябва да се посети личен лекар или медицински център. Ако кърлежът се свали целият, той трябва да бъде поставен в книжка и да се изгори“, категорична е д-р Маринова.

Размачкването между пръстите или пък удряне с камък, каквито методи на унищожаване се коментират сред хората, са опасни. При размачкване между пръстите е възможно заразената хемолимфа да попадне върху наранена кожа и така да проникне и внесе заразата отново у човека.  При удар с камък може да попадне върху лигавицата на окото и това се явява „входна врата“ за вируса. При изваждане на кърлеж, раната се почиства по стандартния начин, но не се затваря с превръзка.

В следващите два-три дни мястото трябва да се наблюдава дали ще се получи зачервяване, оток, болка, сърбеж. „Ако това нещо се случи, веднага се да се обърнат към личен лекар или инфекционист“, посъветва д-р Маринова.

 „Ако в следващите дни се появи нещо от това, което изброих, е добре да се отиде, защото има няколко възможности. Първо да се развие алергична реакция към тая хемолимфа, на кърлежа, която е попаднала в раничката. Може при това ухапване да се зарази с обикновени стрептококи, стафилококи, които се намират в кожата и да предизвика локален възпалителен процес. И третото, което е най-важното –  ако се появи температура, зачервяване болка задължително, защото кърлежите пренасят три много важни заболявания –  Лаймска, Марсилска и Кримска хеморагична треска. И вече тука е ролята на лекаря да прецени има ли опасност, има ли вероятност кърлежът да носи съответния причинител на съответното заболяване и как да се реагира по-натам“, съветва специалистът.

Добре е кърлежът да бъде изваден от тялото възможно най-скоро, защото колкото повече престоява у човека, толкова по-голяма е вероятността да прехвърли вируса, ако е заразен.


По публикацията работи: Божидар Събев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна изкупната кампания на тютюна

Изкупуването на тютюна от реколта 2024 започна. В Кирковското село Кран производителите не са доволни от изкупната цена. Три са фирмите, които са изпратили експерти на място. Днес те бяха в района на селата Кран и Малкоч. Тютюнопроизводителите са категорични, че достойната цена за килограм е около 15 лева. В момента фирмите плащат..

публикувано на 09.01.25 в 17:42

КНСБ: Вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..

публикувано на 09.01.25 в 16:52

Единадесет бебета се родиха в смолянската болница от началото на годината

Единадесет бебета се родиха в Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) – Смолян от началото на годината, съобщи д-р Юлия Кисимова, началник на Неонатологичното отделение в областната болница. Според нея новата година започва ударно за Акушеро-гинекологичното и Неонатологичното отделение с повишен брой новородени.  Първите за януари бебета са 6..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

300 нови бездомни кучета преминават годишно през временния приют в Кърджали

Около 300 нови бездомни кучета годишно преминават през временния приют в Кърджали, където биват кастрирани, чипирани, ваксинирани против бяс и им е създадено досие. Това каза пред БТА управителят на общинското предприятие „Озеленяване, благоустройство и чистота“, което отговаря за временния приют и безстопанствените кучета, инж. Раид Идриз. Той..

публикувано на 09.01.25 в 14:42

Намериха труп на мъж в село Припек

Труп на 66-годишен е намерен в землището на село Припек около 23,30 вчера.  По първоначални данни местният жител излязъл от дома си да търси животните си и след като не се прибрал, негови близки сигнализирали в управлението. Полицаи и роднини на мъжа го намерили в местност в землището на Припек. Дежурна оперативна група е извършила оглед. Няма..

публикувано на 09.01.25 в 11:21
Деца, използващи вейпове

Започва информационна кампания за опасностите от вейповете

Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в областта. За гост лектор е поканен Павел Павлов от Варна, работещ в Центъра за..

публикувано на 09.01.25 в 10:53

В Кърджали и Хасково са почистени 37 замърсени с отпадъци терени

Общо 37 замърсени с битови и строителни отпадъци терени в областите Хасково и Кърджали са почистени под контрола на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково, съобщиха от екоинспекцията в отчет за дейността на институцията през декември 2024 г. Терените са в седем общини в регионите - Тополовград, Кърджали, Свиленград, Кирково,..

публикувано на 09.01.25 в 09:49