С над 500 малки пъстърви зарибиха река Девинска. Причината за акцията е опит за преодоляване на последиците от замърсяване на водата отпреди няколко дни, когато беше унищожена десетки килограми риба. Стана ясно, че еко проблемът е предизвикан от предприятие за бутилиране на минерална вода. От фирмата са потвърдили и са съдействали за новото зарибяване на реката.
Сигналът за мъртвата риба и запенване на водата е подаден към институциите в ранния следобед в петък. Всички имащи отношение по контрола – РИОСВ, полиция, ИАРА, прокуратура са реагирали мигновено. Спешно са извършени проверки и замервания.
„Установихме, след обход на реката, че в около 3-километров участък има стотици мъртви риби по дъното. От трите вида, които обитават реката – черна мряна, балканска пъстърва и лещанка – всичката риба беше мъртва. Не се виждаше нито една жива“, каза пред Радио Кърджали Петко Джуков, главен инспектор „Рибарство и контрол – Южна България“ към отдел Пловдив в териториално звено Смолян на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/.
393 маломерни балкански пъстърви, 192 маломерни мряни, над 60 кг риби, които са полово зрели, могат да се размножават са описани по видове и изтеглени по килограми, както изисква Законът за рибарство и аквакултури. Съгласно наредба това е необходимо, за да се определи размера на обезщетенията, причинени на рибните ресурси.
„Изчакваме с това присъждане на обезщетения, тъй като в същия ден, се сезира Районна прокуратура и има образувано досъдебно производство по случая. Докато тече проверката на прокуратурата няма как да започне административно-наказателно производство от наша страна. От „Девин“ си признаха, че от тях е причинена щетата на рибата. Веднага се свързаха и поискаха да възстановят част от щетите. Не може да се възстанови всичко“, поясни Джуков
Във вторник 100 кг балканска пъстърва са пуснати във водите на р. Девинска. Рибките са около 550 броя с размери между 180 и 200 грама. Ще бъдат необходими обаче поне две, даже три години, за да се компенсират щетите на рибните ресурси.
Замерванията на специалистите сочат, че водата в реката вече е чиста, всички показатели са в нормите.
Участъкът е на режим „Хвани-пусни“ от 2021 г . Използва се и за обучение на деца и възрастни за отговорен риболов.
Зарибяването за компенсиране на щетите ще бъде направено на три етапа. В момента атмосферните условия не са много подходящи – температурите са високи, а и нивото на реката е ниско, коментира Джуков. Следващите два етапа са предвидени за началото на септември и на октомври.
Вместо в социалните мрежи, хората да проявят активност и да сигнализират компетентните контролни органи в случай на нарушение. За това призова в ефира на Радио Кърджали директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в Смолян инж. Екатерина Гаджева. „Обръщам внимание – колкото по-навременно получим информация за дадено потенциално или извършено нарушение, толкова е по-висока вероятността да бъде разкрит извършителят. Много е важно да се знае, че когато се касае за замърсени води, водата изтича. И тогава на изхода на предприятието от тръба много по-малко вероятно е да открием замърсяващи вещества, ако отидем късно. Молбата ми е както сме активни в социалните мрежи, така да сме активни и в подаването на сигнали на 112, на зелените телефони на институциите“, категорична бе инж. Гаджева.
Светкавичната проверка на подадения и към РИОСВ сигнал е констатирала тръба от производствената база на дружеството за бутилиране на минерална вода, заустена директно в реката. От нея излизат непречистени води – производствени и битово-фекални, и попадат във водния обект. „Съдържанието на тези води е аналогично на отпадъчната вода, която предприятието изпомпва в канализацията, но поради неработещи помпи попада директно в реката през аварийна тръба“, обясни директорът на РИОСВ- Смолян.
Заустването без разрешително е нарушение на Закона за водите и в понеделник на дружеството е съставен акт. При определяне на размера на наказателното постановление ще бъде търсена максималната стойност на санкцията, а именно 10 000 лв., посочи инж. Гаджева
От РИОСВ също изчакват да приключи започнатото досъдебно производство, след което ще стане ясно какво ще е наказанието, което ще изтърпи дружеството, причинило еко проблема.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
С наближаването на Великден интересът към традиционните празнични продукти расте – най-вече към агнешкото месо, яйцата и козунаците. Проверка на Радио Кърджали показа, че цените в града варират в зависимост от мястото на покупка, а изборът е между вносно и местно производство. В големите хранителни магазини в Кърджали агнешката плешка се предлага по 20..
Необичайно увеличение на сигналите за ранени щъркели е отчетено в началото на април от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково. По думите на директора на инспекцията Марияна Вълчева, най-вероятно причината е свързана с изтощението на някои от птиците или с наранявания, получени по време на дългия прелет към страната,..
Активният сезон за борба с градушките започва официално днес, като символичното му откриване ще се състои в командния пункт на Регионална дирекция „Борба с градушките“ в село Голям чардак, област Пловдив. Противоградовата защита в страната се осъществява чрез два основни метода – ракетен и самолетен. С ракетен способ се покриват около 22 милиона..
Три са пътните произшествия в областта в петък с двама пострадали, информират от регионалния пресцентър на МВР в Кърджали. Около 11 часа в петък на пешеходна пътека в Кърджали е била блъснала 71-годишна жена от лек автомобил „Мерцедес“, управляван от 76-годишен, за което съобщи и Радио Кърджали. Пострадалата е била прегледана в Спешното приемно..
Две досъдебни производства са образувани в Районното управление в Кърджали след пожари в къща и лек автомобил, информират от регионалния пресцентър на МВР. През нощта на 12 април в Кърджали се запалил лек автомобил „Фолксваген“. Огънят унищожил задната броня на колата. Екип на на пожарната служба в града е бил изпратен на мястото на произшествието, но..
54-годишен мъж от село Ябълково е загинал след нападение от бик в кравеферма, разположена на територията на димитровградското село. Сигналът за инцидента е подаден на спешния телефон вчера в 18:25 часа. По първоначална информация, животното е нападнало работника, докато той се е намирал в краварника, причинявайки му тежки наранявания. Пристигналият..
Кметове от Кирковско се отказаха да бъдат лоялни на Ахмед Доган и показаха подкрепата си за ДПС Ново начало. Емил Кьосев - кмет на село Горно Кирково, и Здравко Сребрев - председател на местния съвет в село Дружинци, официално обявиха подкрепата си за ДПС на Делян Пеевски. Двамата се присъединяват към Иван Кърбашев - кмет на село Джерово, който по-рано..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478