Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Узунов: Съборът в "Гледка" на Голяма Богородица води началото си от 1938 година

На Голяма Богородица се провежда традиционният събор на кв. "Гледка". Празникът води началото си от 1938 година, за определен период от време е отбелязван на 24 май, но от 12 години е възстановен на 15 август, каза за Радио Кърджали Иван Узунов, председател на народното читалище „Родопски Фар“, което е организатор на празненството. 

"Готови сме за празника, чакаме гости, всичко е направено за организацията. Ще свири оркестър ПИМ, който е за втори път вече на нашия празник. Хората го харесват и очакваме да има добър ефект", каза Иван Узунов. Той припомни, че оркестърът е с кърджалийско участие - в него свири гайдарят Васил Анастасов, който е възпитаник на читалището.

"Дай, Боже, както миналата година да съберем 2000 човека", надява се Узунов и със смях казва, че хората трябва да играят хора до 12 часа, защото дотогава е издаденото разрешение за веселбата.

Съборът е време и за родови срещи и се очакват гости не само от града, но и извън него. 

"До 1958-59 година, първите, които са били в Гледка, са хора от Беломорска Тракия. тогава селото е било 60 къщи долната махала и горната - 80 къщи. От 58-ма - 59-та идва нова вълна тракийци от Беломорска Тракия", припомня фактите Иван Узунов. Именно тракийци са основното население на Гледка. Освен тях има и преселници от Родопите, както и турци, които живеят там още от 30-те години на ХХ век.

Историята на празника е дълга и води началото си от 1938 г., когато е построена сегашната църква, обяснява Иван Узунов. Затова и празникът, и съборът са свързани с Голяма Богородица. Цял Кърджали се е събирал на 15 август в църквата в "Гледка", както и жителите на Веселчане, Резбарци, Прилепци, Глухар. Всички тези населени места са били в една община - Гледкинска, която е била най-голямата в бившата Момчилградска околия до 1968 г., когато се създават окръзите, спомня си Иван Узунов.

Имало е период, в който съборът се е провеждал на 24 май, но от 12 години той е възстановен на традиционната си дата 15 август.

Целият разговор на Станислава Георгиева с Иван Узунов може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00