Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Ивайловград ще отбележи 110 години от разорението на тракийци

Ивайловград
Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

През 2023г. се навършват 110 години от една от най- скръбните човешки трагедии в новата история на България – изтреблението и прогонването на българите в Източна и Беломорска Тракия. Тогава, преди повече от век стотици бежанци от тези места са подложени на нечувани жестокости. През месеците септември и октомври на 1913г. по време на кървавите събития над мирното население са опожарени и унищожени девет села в община Ивайловград, а именно: Камилски дол, Сив кладенец, Покрован, Хухла, Горно Луково, Горноселци, Гугутка, Попско и Драбишна, а населението – 335 мъже, жени, деца и старци, са посечени. Земята кърви, трагедията е огромна! 

С преклонение пред величието на обикновените хора, отдали живота си на род и родината, инициативата „Камбаните на паметта 1913- 2023“ ще се реализира чрез средствата на културата и изкуствата. Проектът е предложен за включване в Културния календар с национален обхват за 2023 г. и за финансова подкрепа от Министерство на културата.

За отбелязване на 110 годишния юбилей, община Ивайловград в партньорство с общински исторически музей- Ивайловград, НЧ „Пробуда 1914“Ивайловград, тракийски клуб „Яни Попов“ и създаденият Граждански инициативен комитет, инициират културна програма от събития с национално - възпоменателен характер. Културните прояви ще се осъществят на ротационен принцип в периода 09-24 септември 2023 г., във всяко едно от деветте села:

9 септември - Село Горноселци - Панихида за упокой, раздаване на курбан, поетичен рецитал. На същата дата в село Камилски дол ще се поднесат венци и цветя в знак на почит къмзагиналите мирни жители, рецитал от стихове на местни поети, изпълнени от ученици.

15 септември в село Покрован ще поднесатвенци и цветя в знак на признателност, панихида за упокой на жертвите.

20 септември 2023 г.- Село Драбишна –Поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на загиналите местни жители.

Ще бъдат отслужени панихиди в памет на жертвите.

На 22-24 септември в село Хухла е заключителна част на честванията.

Кулминацията на културната програма ще се проведе на връх “Св. Илия” над село Хухла. Мястото, познато като селото на поетите ще се превърне в музикално- поетична сцена на открито. Там, народнопесенната музика, танц и поезия ще се слеят в прослава на Човеколюбието.

На 22 септември в първия ден в реновираното читалище в с. Хухла ще се открие археологическа изложба на Националния исторически музей, която ще покаже новите артефакти от крепостта Балък дере, край с. Хухла. Следобед в читалището ще се представят и две книги на младия автор Димитър Кондузов и Петя Цонева. Вечерта на връх св. Илия ще се изнесе празничен концерт на Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ ще участват и местни самодейци, ще се връчи наградата почетен селянин на мистериите на Хухла- бронзов цървул изработен от скулптура от Емил Пенчев. Вторият ден на 23 септември ще бъде изцяло посветен на 110 години от Разорението на тракийските българи. На лобното място на 42 – ма хухленци, мъченици ще има панихида и ще бъде открита изложба “Тракийска епопея” организирана от научния институт на Съюза на тракийските дружества. В читалището ще има научна конференция на Разорението на тракийските българи. Женски хор „Мистерията на българските гласове” заедно с Quarto квартет ще изнесат своя концерт.

На24 септември ще се проведе екскурзия до съседните села Балък Дере и Лютица, където са вилнеели същите жестокости.

Чуйте още в прикачения звуков файл. 




По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06