Училищна Телерик Академия - една от най-мащабните IT инициативи за ученици от 3-ти до 12-ти клас, обявява нов прием за школите си през учебната 2023/2024 година.
За поредна година учениците от Кърджали ще имат възможност да се обучават безплатно на програмиране и дигитални технологии. Обученията ще се провеждат в рамките на учебната година и ще са с продължителност 72 часа. Програмата в гр. Кърджали се реализира в сътрудничество със СУ „Отец Паисий“. Това съобщи за Радио Кърджали Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия.
"Нашата основна цел с програмите, които реализираме е да надграждаме и допълваме образователната система, така че учениците да имат още по-високи дигитални умения и да бъдат подготвени за професиите на бъдещето." Каза Петър Шарков за обучението, което инициира академията.
Всеки ученик, който желае, ще има възможност да стане част от тази инициатива, дори и без предварителни познания в областта на технологиите. Кандидатстването е отворено онлайн през сайта на Училищна Телерик Академия и включва попълване на форма за кандидатстване, както и приемен тест, който трябва да бъде решен до 5-ти октомври, а до 20-ти октомври кандидатите ще получат информация дали са приети.
Инициативата се реализира от 2011 година в Кърджали и близо 450 деца са се обучавали на дигитални умения. Тази година обаче за първи път се открива програма по разработка на игри за учениците от 5-ти до 7-ми клас.
"Програмата - Разработка на игри е много подходяща за децата, тъй като ги въвежда в света на програмирането през тема, която им е интересна. Учат се да създават компютърни игри, като по този начин ги превръщаме от консуматори на технологии в техни създатели и всъщност хубавото е, че те виждат резултата след всяка среща, напредват постоянно, т.е. те успяват да изградят нещо, което да видят как работи реално в интернет." Каза Петър Шарков и допълни, че програмирането развива още и аналитичното мислене, помага по-лесно да се разрешават проблеми, а самите игри развиват стратегическото мислене и креативност.
Какво се случва с учениците, преминали през школата на академията и какви перспективи в бъдеще им предлага обучението, чуйте в прикачения звуков файл.
В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..
На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478