Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С известни затруднения тръгна издаването на електронни медицински бележки за детските градини

Д-р Христо Бонев: Време е за ваксиниране срещу грип и ковид

Плавно нараства заболеваемостта от ОРЗ

д-р Христо Бонев
Снимка: Личен архив

Няма проблем с издаването на електронни медицински бележки за училищата в момента. Известни затруднения се наблюдават при детските градини и яслите, вероятно заради софтуера. Това сочат наблюденията на д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар, чиято практика е най-голяма в Кърджали, в първите дни след въвеждането на електронните документи.

Програмните продукти, с които работим са адаптирани към новите изисквания за издаване на електронни бележки. Те са синхронизирани с нуждата от регистриране в Националната здравна информационна система. На настоящия етап няма някакви съществени проблеми. Колегите не срещат затруднения при издаването на електронен документ. В моята практика, аз лично, до този момент съм издал над 95, около 100 електронни бележки за тези 4 дни“, посочи д-р Бонев. Той уточни, че на ден през кабинета му минават около 120 до 150 души за преглед.

Електронните бележки позволяват да бъдат ликвидирани условията за злоупотреби с извинението, което понякога се случваше – да се издават документи със задна дата. На сегашния етап електронната бележка позволява да бъде издадена с давност не повече от 2 дни назад, тъй като не винаги пациентът може да бъде прегледан в момента на събитието и да бъде отразено и издаден такъв медицински документ“, поясни д-р Бонев. Когато се налага удължаване на времето за лечение, се издава нова бележка след вторичния преглед. Към момента има затруднения в получаването на електронните бележки за детските градини и яслите, е констатацията на личния лекар. „На настоящия етап изглежда софтуерът в детските градини не е адекватен към новата ситуация, не е добре подготвен, защото издадените медицински бележки по електронен път не ги виждат в доста детски заведения и се налага да дублираме дейността, освен електронна бележка да си дадем и на хартиен носител документ за съответния указан срок за лечение“, допълни лекарят.

Всеки общопрактикуващ лекар решава сам дали да поиска заплащане за услугата издаване на електронна медицинска бележка, тъй като тя не влиза в задължителния пакет медицински услуги, покриван от Здравната каса. „При мен, лично, на този етап още не съм решил как да подходя, защото не ми е ясно кой ще бъде платеца на тези бележки и дали си струва усилия за това, въпреки че все пак това е услуга, която се върши от нас. Но не мога да кажа, не съм си определил такса и не мога да кажа как ще процедирам по-нататък. Времето ще покаже“, коментира д-р Бонев.

Най-често се издават бележки за диагноза остра респираторна инфекция. Настъпва сезонът на този вид заболявания. Вече се наблюдава увеличаване на заболеваемостта, както и ръст на случаите на заразени с коронавирус, но към момента няма основания за тревога, категоричен е лекарят и подчертава, че „трябва да бъдем отговорни“, като спазваме противоепидемичните мерки.

Сега е подходящото време за поставяне на противогрипни и противоковидни ваксини, препоръча докторът. Наблюденията му в тази посока сочат, че „нещата при нас са малко мудни. Ние работим по национални програми за ваксиниране на лицата над 60-годишна възраст с противогрипна ваксина. Заявките са много малко. Никога не е рано да бъдат имунизирани пациентите, защото смисълът е превенция, тоест да се прави преди да се получи съответното заболяване. Така че никога не е рано, но не мога да разбера психиката, хората са малко мудни, трудно. Може би трябва да стане малко повече заболеваемостта и тогава. Време е. Преди грипната вълна трябва да сме се ваксинирали. Трябва най-рано два месеца по-рано, защото докато се създаде имунитет, поне 30 до 40 дни трябва да минат да поработи агента в организма, да създаде антитела“, посъветва д-р Христо Бонев.

Традиционно грипната вълна се очаква в началото на януари, макар че тази година има вероятност да подрани и да настъпи още през декември, прогнозира д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар с най-голямата практика в Кърджали.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Комисар Сергей Заимов

Имаме само 2 минути, за да се спасим при пожар

От началото на годината до края на месец ноември на територията на област Кърджали са регистрирани 416 пожара, като 103 от тях са с нанесени преки материални загуби. Загиналите са двама , а пострадалите са осем души, повече отколкото за същия период на миналата година, когато загиналият е един, а пострадалите – двама. Пожарите са главно в бита...

публикувано на 02.12.24 в 23:04

1655 лв. е средната заплата в Кърджали през 2024

През третото тримесечие на тази година средната работна заплата в страната е 2 275 лева, което представлява нарастване с 13,8% в сравнение със същото тримесечие на предходната година. Въпреки това, заплатата отбелязва спад от 0,9% спрямо второто тримесечие на текущата година. В периода юли - септември се наблюдава намаление с 1% на броя на наетите по..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

„Подай ръка“ – дар за децата

От 01 декември 2024 г. стартира традиционната коледна дарителска акция "Подай ръка" за събиране на дрехи и лакомства за децата сираци. Дарителската акция се провежда всяка година от женски клуб при читалище "Юмер Лютфи" - Кърджали. За първи път "Подай ръка" бе организирана от "Клуб на младата интелигенция" към читалище "Юмер Лютфи" в Кърджали през..

публикувано на 02.12.24 в 16:44

150 години отбелязва църквата „Св. Николай“ в Арда

На 6 декември Арда отбелязва 150 г. от построяването на църквата „Св. Николай“ и храмов празник. На Никулден родопското село празнува годишнина от първата служба в църквата, издигната от арденски християнски родове, отстоявали през вековете българщината и православната вяра. В 9:30 часа е празничната литургия, която ще оглави отец Димитър Куцев в..

публикувано на 02.12.24 в 16:22
Трактор разчиства след буря на о-в Родос.

Наводнени и затворени са пътища след буря в Гърция

Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода приземни етажи...

публикувано на 01.12.24 в 13:15

Голяма част от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 11:45

С най-голям скок в цената тази година са маслото и олиото

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..

публикувано на 29.11.24 в 17:16