Няма проблем с издаването на електронни медицински бележки за училищата в момента. Известни затруднения се наблюдават при детските градини и яслите, вероятно заради софтуера. Това сочат наблюденията на д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар, чиято практика е най-голяма в Кърджали, в първите дни след въвеждането на електронните документи.
„Програмните продукти, с които работим са адаптирани към новите изисквания за издаване на електронни бележки. Те са синхронизирани с нуждата от регистриране в Националната здравна информационна система. На настоящия етап няма някакви съществени проблеми. Колегите не срещат затруднения при издаването на електронен документ. В моята практика, аз лично, до този момент съм издал над 95, около 100 електронни бележки за тези 4 дни“, посочи д-р Бонев. Той уточни, че на ден през кабинета му минават около 120 до 150 души за преглед.
„Електронните бележки позволяват да бъдат ликвидирани условията за злоупотреби с извинението, което понякога се случваше – да се издават документи със задна дата. На сегашния етап електронната бележка позволява да бъде издадена с давност не повече от 2 дни назад, тъй като не винаги пациентът може да бъде прегледан в момента на събитието и да бъде отразено и издаден такъв медицински документ“, поясни д-р Бонев. Когато се налага удължаване на времето за лечение, се издава нова бележка след вторичния преглед. Към момента има затруднения в получаването на електронните бележки за детските градини и яслите, е констатацията на личния лекар. „На настоящия етап изглежда софтуерът в детските градини не е адекватен към новата ситуация, не е добре подготвен, защото издадените медицински бележки по електронен път не ги виждат в доста детски заведения и се налага да дублираме дейността, освен електронна бележка да си дадем и на хартиен носител документ за съответния указан срок за лечение“, допълни лекарят.
Всеки общопрактикуващ лекар решава сам дали да поиска заплащане за услугата издаване на електронна медицинска бележка, тъй като тя не влиза в задължителния пакет медицински услуги, покриван от Здравната каса. „При мен, лично, на този етап още не съм решил как да подходя, защото не ми е ясно кой ще бъде платеца на тези бележки и дали си струва усилия за това, въпреки че все пак това е услуга, която се върши от нас. Но не мога да кажа, не съм си определил такса и не мога да кажа как ще процедирам по-нататък. Времето ще покаже“, коментира д-р Бонев.
Най-често се издават бележки за диагноза остра респираторна инфекция. Настъпва сезонът на този вид заболявания. Вече се наблюдава увеличаване на заболеваемостта, както и ръст на случаите на заразени с коронавирус, но към момента няма основания за тревога, категоричен е лекарят и подчертава, че „трябва да бъдем отговорни“, като спазваме противоепидемичните мерки.
Сега е подходящото време за поставяне на противогрипни и противоковидни ваксини, препоръча докторът. Наблюденията му в тази посока сочат, че „нещата при нас са малко мудни. Ние работим по национални програми за ваксиниране на лицата над 60-годишна възраст с противогрипна ваксина. Заявките са много малко. Никога не е рано да бъдат имунизирани пациентите, защото смисълът е превенция, тоест да се прави преди да се получи съответното заболяване. Така че никога не е рано, но не мога да разбера психиката, хората са малко мудни, трудно. Може би трябва да стане малко повече заболеваемостта и тогава. Време е. Преди грипната вълна трябва да сме се ваксинирали. Трябва най-рано два месеца по-рано, защото докато се създаде имунитет, поне 30 до 40 дни трябва да минат да поработи агента в организма, да създаде антитела“, посъветва д-р Христо Бонев.
Традиционно грипната вълна се очаква в началото на януари, макар че тази година има вероятност да подрани и да настъпи още през декември, прогнозира д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар с най-голямата практика в Кърджали.
Жители на ардинското село Бял извор потърсиха Радио Кърджали, за да се оплачат от дългогодишен тормоз от страна на собственици на животновъдна ферма. Твърдят, че животните от фермата - крави и овце са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градини на хора в селото и унищожават продукцията им. Освен това създават и сериозни..
Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в област Кърджали. Кампанията е провокирана от последния, за жалост,..
Има много причини за изчезването на пчелните семейства и измирането им . За този година нещата са още по-лоши, тъй като 2024 беше много неблагоприятна за пчелите, каза за радио Кърджали Неделчо Димитров, който е дългогодишен пчелар. Той поясни, че пролетта на изминалата година е била хладна и поради тази причина пчелите не са могли да..
Все още има шанс за сформиране на редовно правителство, "преговорите все още не са свършили“. Очакването изрази социологът, анализатор и създател на социологическа агенция "Мяра“ Първан Симеонов в ефира на Радио Кърджали. Той обаче специално подчерта, че изразената надежда е към ранния следобед в понеделник. Политиците ни напоследък ни дадоха..
Подкрепата за Българската православна църква от страна на президента, от правителството и от политически формации дава надежда, че ще се намери начин казусът с Българската православна старостилна църква да бъде решен, каза пред журналисти в Радомир Негово светейшество Българският патриарх Даниил. Важно е със своите действия държавата да не дава..
България влезе в новата 2025 г. без редовно правителство и без бюджет, с въпросителни около плащанията от държавната хазна, в решаваща година за приемането ни в еврозоната. С по-високи сметки за бита, с хляб на цена от 2 лв., и с прогноза за последващо поскъпване. КЕВР одобри средно с 8,5% по-висока цена на тока за битовите абонати. С..
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 вече е в Антарктида. Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време, съобщиха членове на екипажа. Корабът ще осигурява Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ в рамките на трета поредна полярна експедиция. Предстои транспортираната..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478