Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нивото на водата в яз. "Студен кладенец" е ниско заради ремонт на дюкер

4
Засушаването в язовира стига чак до моста за село Лисиците
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Няма вода в яз. Студен кладенец, река Арда тече в коритото си чак до въжения мост на село Лисиците. За това сигнализираха слушатели на Радио Кърджали.


Наличният към момента обем в яз. Студен кладенец е около 221 кубически метра вода, което е с около 130 млн. куб. м повече от мъртвия обем на водоема (90.7 млн. куб. м). Това съобщи за Радио Кърджали Екатерина Бонева, ръководител на отдел "Планиране на производството и поддръжката" в Националната електрическа компания. Поделението на НЕК „Язовири и каскади“ управлява язовирите от каскада „Арда“, включително и яз. „Студен кладенец“. 

Този наличен обем не би могъл по никакъв начин да се третира като нещо извънредно и необичайно, а съвсем нормален за това време на годината, увери Екатерина Бонева. И даде за пример предишни години: в края на септември 2020 г. обемът е бил 220 млн. куб.м, през 2019 г. - 215 млн. куб. м, а през 2015 г. - 202 млн.

Тя уточни, че се поддържа такова вече втори месец по график: "Месечният график за използване на водите на комплексните и значими язовири е неразделна част от издадените от министъра на околната среда и водите разрешителни като титуляр на такива разрешителни за производство на електрическа енергия от ВЕЦ. НЕК ЕАД стриктно следи и спазва определените от МОСВ обем и изискванията за поддържане на обем под 229.19 милиона кубически метра за язовир "Студен кладенец", включени и в графика за месец септември, и в графика за месец октомври. Точната формулировка на това изискване е, цитирам, във връзка с изпълнение на обект, възстановяване и укрепване на входна шахта на дюкер под река Арда." 

В графика, спуснат от екоминистерството до НЕК, е уточнено, че във връзка с изпълнението на обект "Възстановяване и укрепване на входна шахта на дюкер под река Арда", в периода 20-31 октомври нивото в язовира да не надвишава кота 218.48 м (обем 229.19 млн. куб. м), с цел да се осигурят подходящи условия за извършване на предвидените дейности в коритото на река Арда. А дейностите се извършват координирано между НЕК ЕАД и ВиК ООД Кърджали. В същия период 21-30 октомври и ВЕЦ Кърджали на яз. Кърджали ще работи с по-малки обеми – с максимално водно количество до 40 кубика, именно за да се осигури нормално протичане на строителните работи.

Управителят на ВиК Кърджали инж. Славчо Славков уточни за Радио Кърджали, че в момента се извършват подготвителни работи за предстоящия ремонт. Очаква се в най-скоро време Басейнова дирекция Пловдив да издаде разрешително за ползване на воден обект, за да може строителната фирма да се заеме с ревизия на хидротехническото съоръжение и с изграждането на входящата шахта на дюкера.

Преди години входящата шахта беше компрометирана и нарушена и доведе до частичен теч на отпадни води от канализацията в язовир "Студен кладенец". Общината направи работен проект, който беше включен от ВиК в втората част на Водния цикъл на Кърджали, който се изпълнява по Оперативна програма Околна среда.

Инж. Славков увери, че след получаване на разрешителното ще се работи в бързи темпове, за да приключи ремонтът в кратки срокове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Никола Чанев

Никола Чанев за кръстовището на "Беломорски" и "Джебелска": Ще има две повдигнати пешеходни пътеки и светлинна сигнализация

Среща на институциите, отговорни за пътната безопасност, свика областният управител на Кърджали Никола Чанев. Повод за нея бе писмо на граждани от квартал „Байкал“, които настояват за обезопасяване на кръстовището на бул. „Беломорски“ с ул. „Джебелска“ – едно от най-натоварените в града, особено през летните месеци. От името на своите..

публикувано на 31.07.25 в 10:20
Заседание на ОбС - Кърджали

Нови цени на синята зона в Кърджали от 1 септември

Нови цени на синята зона в Кърджали бяха гласувани на заседание на Общинския съвет. Със 100 процента се увеличава почасовото паркиране, което от един лев става два лева. Предвидено е да има и възможност за половинчасово паркиране, като цената ще бъде 1 лев. Стана ясно, че по предложение на общинските съветници на ДПС за част от..

публикувано на 17.07.25 в 15:47

Жеги до 43 градуса ни очакват през юли

Горещ и почти без валежи ще е седмият месец на 2025-та година.  Често ще има оранжев код за топло време. Най-високите температури през месеца ще достигат между 38 и 43 градуса , най-ниските ще бъдат между 10 и 15 градуса , каза за Радио Кърджали синоптикът д-р Красимир Стоев от Националния институт по метеорология и..

публикувано на 30.06.25 в 09:36

Милен Митев: БНР трябва да стане незаменим партньор на хората, когато търсят истината

"Радвам се, че имах възможността да бъда в една зала със студенти и преподаватели,  да поговорим за ролята на обществените медии за утвърждаване на образованието и как може да си съдействаме по-добре с университетите", каза в интервю за Радио Кърджали генералният директор на Българското  национално радио Милен Митев. Той посочи , че..

публикувано на 13.06.25 в 12:58

Журналистът Георги Кулов: В България „порциите“ се раздават от Делян Пеевски

Кметовете в област Кърджали винаги са се водили от мотива да има стабилност и сигурност в инвестициите за техните общини. Това каза пред Радио Кърджали журналистът, историк и политически анализатор Георги Кулов. „Видяхме как веднага след като две общини от областта се присъединиха към ДПС – Ново начало, към тях потекоха пари за..

публикувано на 10.06.25 в 14:35

Започна големият мюсюлмански празник Курбан Байрям

Започна големият мюсюлмански празник Курбан Байрям. Той е един от най-тачените празници и се свързва с жертвоготовността, прошката и състраданието. Според Сезер Садулов от Районното мюфтийство в Кърджали, Курбан Байрям укрепва отношенията между близки и приятели.  "Курбан Байрям не е само религиозен ритуал, но и време за прошка и..

обновено на 06.06.25 в 10:39

Проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС е паническа конструкция без бъдеще

Политологът проф. Евгений Дайнов коментира в ефира на Радио Кърджали последните събития в ДПС и учредяването на новата формация "ДПС-ДПС" след оттеглянето на Джевдет Чакъров. "Става дума за паническо бягство и опит за налагане на усещане за обединение, което реално няма как да се случи", подчерта той.  Според него, Чакъров вероятно е разчитал на..

публикувано на 29.05.25 в 12:57