Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планетариумът в Кърджали - бижуто, което те потапя в Дълбокия Космос

Вече половин година Планетариумът в Кърджали привлича любознателни, малки и големи хора. "Интересът е голям, защото е уникално бижу - картината е с много добро качество и като е голям купола 7 метра по време на прожекция, посетителят има усещането, че е навътре в цялата картина, че около него се движат планетите, че се движи между мъглявини от дълбокото небе и галактики в космоса, близките околности на земята и много дълбокия космос около други галактики", каза за Радио Кърджали астрономът Бончо Бончев от Астрономическата обсерватория "Славей Златев" в Кърджали. 

На посещения идват ученици, родители с деца, любознателни хора, както от Кърджали, така и от други градове, дори от Русе и София, каза Бончев. Той уточни, че сега Планетариумът работи с предварителна заявка, но предстои да се обявят постоянни часове за граждани.

Най-честите въпроси на децата са свързани с извънземни. "Всякаква научна логика сочи, че трябва да има и то доста, но вероятно по доста причини не осъществяват контакт. Също разстоянията са огромни във вселената. Възможно е и другото, че докато една цивилизация се развие достатъчно много, за да може да преодолява тези разстояния, се самоунищожава или не иска да се меси в развитието на друга, ако те са по напред", коментира Бончо Бончев.

Освен с популярното знание, каквото се предлага в Планетариума, в Обсерваторията в Кърджали работят задълбочено с ученици и в няколко школи - по астрономическа фотография и за подготовка на ученици за олимпиади по астрономия с решаване на задачи по физика, астрономия и математика. Учебната година вече започна, записването е на място в Обсерваторията, а занятията се провеждат в удобно за кръжочниците време, каза Бончо Бончев. Една от радостите на учените в Обсерваторията е Атанас Митрев от Езиковата гимназия, който е златен медалист от националната олимпиада миналата година, а сега, в началото на следващия месец му предстои участие в Международната олимпиада по астрономия в Китай.

Бончо Бончев уточни, че интерес към наблюденията по астрономия проявяват дори ученици от 4 клас, но по-сериозните занимания започват от 6 клас нагоре. "Тези, които участват в лагер-школата по астрономия през лятото на Белите брези, пък са най-запалени, защото са имали достатъчно време през летните топли нощи да наблюдават с много сериозна техника", коментира Бончев.

Лагер-школата по астрономия на Белите брези се провежда от 1970 година и е "школа" за всички любители на астрономията и физиката от цялата страна. "Доста успешна беше това лято, защото с всяка изминала година все повече техника и все по-нова и професионална се качва горе на Белите брези, далече от светлинното замърсяване, където можем да наблюдаваме по-дълбоко небе. Наблюдават се доста интересни звезди, специфични галактики. Също се оказа, че е достъпно за нас наблюдението на екзопланети, планети около други звезди. Толкова се развива техниката, че дори стоейки си на земята, най-вероятно в близките години ще успеем да наблюдаваме, ако има цивилизация на някои от тези планети и имат нощно осветление, ние това ще можем да го засечем", каза Бончо Бончев. 

"Има над 4000 вече открити такива планети около други звезди, включително и доста подобни на Земята, от земен тип. Това, което беше преди години професионално достъпно като сериозна техника за професионални астрономи, сега е достъпно за нашите ученици. Те правят много сериозни наблюдения, включително някои от тях се публикуват в сериозни научни списания", коментира Бончев.


Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19
отец Николай Величков

Отец Николай: Лазаровден и Цветница са дни на надежда и истина, но и на равносметка

В събота и неделя православната църква отбелязва два от големите християнски празници - Лазаровден (в събота, 27 април) и Цветница или Вход Господен в Ерусалим (в неделя, 28 април).  Това са едни от най-заредените с вяра и оптимизъм дни, изпълнени с много духовност.  "Лазаровден е възпоменанието на възкресението на Лазар, който четири дни..

публикувано на 26.04.24 в 18:40