Цената на един кубик дърва, предлагани в обекти на Южното Централно държавно предприятие-Смолян е между 52 и 79 лв., в зависимост от типа на дървесината. Дърва има достатъчно за нуждите на хората, каза инж. Асен Карабов, зам.-директор на държавното стопанство:
“Продаваме дървесина по два начина: Единият е така наречената продажба на корен, при която даваме право на хората да си получат дървесините. В този случай те плащат 12 лв. за 1 кубически метър иглолистна дървесина и 24 лв. за 1 кубик широколистна дървесина. След това ще получите дървата, като разходите са за тяхна сметка. Продаваме и дърва готови, получавате от нашите работници или фирми. От склад в гората като цената на тези дърва е 52 лв. за иглолистните и от 72 лв. до 79 лв. за широколистните дърва. По български държавен стандарт за това са дърва, нарязани на 1 метър и след това хората ги режат според техните нужди, в зависимост от това дали са за печка или за котел. ”.
3 674 проверки са извършени през месец септември служителите на горските и ловни стопанства на Южноцентрално държавно предприятие-Смолян, включително и мобилните контролни екипи на ЮЦДП.
1 744 са в приоритетните обекти за получаване на дървесина, като се извършват проверки в насаждения, в които се извеждат възобновителни сечи и сечи в насаждения с над 80-годишна възраст. Проверени са още 1 247 превозни средства, 295 ловци и 388 други физически лица .Общото количество на незаконно добита дървесина от разкрити и неразкрити нарушения за отчетния период е в размер близо 28 куб.м. За констатирани нарушения служителите на териториалните подели са съставени 21 акта за установяване на административни нарушения по Закона за горите и 1 акт по Закона за лова и опасване на дива. Конфискувани са 6 каруци, 1 моторен трион, 3 бр. други инструменти за дърводобив, 3 бр. ловни уреди и боеприпаси. На обособените временни контролни горски пунктове, с цел проверка на законността на транспортираната дървесина, не са констатирани нарушения.
Чуйте повече в звуковия файл.
В тези благодатни дни на Великия и спасителен пост и в очакването на Възкресението искам да помоля всички хора да се обединим отново и да съучастваме , както сме го правили при много други случаи, за да спомогнем храм „Св. Архангел Михаил“ да стане едно райско място за последно сбогом с нашите покойници . Призивът отправи отец Николай..
На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478