Хоспис „Добролюбие“ в Кърджали навърши 15 години. Годишнината се отбелязва с поредица от инициативи, сред които „Сготви за баба“ и изложба в арт галерия „Милосърдие“. Това съобщи управителят Здравко Карамитев.
„15 години зад гърба – това е една добра репутация, изграден опит и натрупани решения по определени проблеми“, направи равносметка той. Освен хосписните и палиативни грижи, каквито предоставя здравното заведение, то изпълнява и важна социална функция.
„Тенденциите и в световен мащаб, и в европейски, и в нашия, регионален, е за застаряване на населението, което предполага, че все повече хора ще имат потребност от такъв тип услуги. Но за жалост в нашите географски ширини, в нашата държава, няма определена политика в тази насока. За този тип грижи не са осигурени ресурси нито от осигурителната система, нито от социалната. И за жалост, много пациенти, които са в края на жизнения си път, си отиват така - загубили достойнство“, коментира Карамитев.
Средно около 100 души на месец се възползват от услугите, които предоставя хосписа. Според управителя е крайно време държавата да намери формула, по която да подпомага този вид услуги, за да спре дискриминацията на пациентите, които финансово не могат да си ги позволят. „Те нямат достъп до тези грижи, които са крайно необходими, защото в края на живота си най-уязвими и най-безпомощни, а понякога и близките нямат възможност да ги подпомогнат финансово и да им осигурят такъв тип платена услуга. Ако сме развито цивилизовано общество, както е в цивилизования свят, тези грижи са осигурени за всички нозологични единици, а не само за онкологично болните. И финансирането в развитите държави е смесено както от осигурителната система, така и от неправителствения сектор, който е много активен“, посочи проблемите, но и решенията Карамитев.
С инициативата „Сготви за баба“ канят професионалните гилдии да отделят време за обитателите на хосписа, като „развъртят черпака“ заедно с по-здравите пациенти и персонала сготвят вкусна гозба и внесат уют в сивото ежедневие. Неотдавна това направиха в деня на професията си архитектите, водени от местния им шеф – арх. Радосвета Хаджиева.
В арт галерия „Милосърдие“, разположена във фоайето на четвъртия етаж на здравното заведение, е подредена изложба от картини на непрофесионалната художничка, но пък свързана със социалните дейности - Айгюл Гази. Тя е социален работник в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания „Веселчане“.
С изложбата се отбелязва Световния ден на хосписните и палиативните грижи, чието мото тази година е: "Съпричастни общности - Заедно за палиативните грижи". Картините могат да бъдат откупени, като средствата се използват за подпомагане дейността на хосписа, уточни Здравко Карамитев.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..
На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478