Наскоро Радио Кърджали поде инициатива да представи в поредица известни кърджалийци, хора, оставили следа в обществения, културния, изследователския и научния живот на Кърджали. След археолога Иван Балкански, разказваме за още един учен и изследовател на бита и историята на Източните Родопи - етнографа Мария Николчовска
"Мария Николчовска е приемникът на делото на неуморната Мара Михайлова. Мария Николчовска е човекът, на когото дължим до голяма степен експозицията на Регионалния исторически музей", разказа историкът Георги Кулов, който е работил с изследователката.
Мария Николчовска е от ямболското село Тенево, където живее и в момента след пенсионирането си. Родена е на 2 септември 1942 г. Завършва Историческия факултет на Софийския университет. Идва в Кърджалийско като учител и преподава заедно със съпруга си в училища в в община Кирково. Когато се структурира Регионалният исторически музей, тя се посвещава на етнографията.
"Историческият музей даде на Кърджали много будители, един от тях е дългогодишният уредник и завеждащ отдел "Етнография" Мария Николчовска. Името ѝ се нарежда сред тези, на които дължим богатството на фондовете на музея и великолепната му експозиция, която очарова всеки посетител. Николчовска поставя начало на музейното дело, наред с Андрей Андреев, Христо Гълъбов, Иван Балкански и Мара Михайлова. Всеотдайността на универсалната личност и широчина на интересите на Мара Михайлова има продължител в лицето на Мария Николчовска. Тя е етнографът, на който Кърджали дължи перфектна експозиция, грабваща с пъстротата на шевиците и отразяваща целия спектър от общности в Източните Родопи. Можем да я оприличим на шарена черга, в която е втъкано многообразието на Кърджалийския край", пише преди време Георги Кулов в статия, посветена на Мария Николчовска.
"Разбира се, преподаването в селата ѝ дава възможност да контактува с местните хора, да вникне в тяхната душевност, в техния бит, фолклор. Това я грабва и я кара да бъде абсолютно всеотдайна в работата си като етнограф в музея", припомня Георги Кулов. Според него силата ѝ е в теренните проучвания, както и при Мара Михайлова, и при Иван Балкански.
"Няма село в Кърджалийско, което да не е обходила и от което да не е взела етнографски материал. Няма село от Кърджалийско с принос в духовната култура, което да не е отразено в нейните публикации. Трябва да кажем, че тя прави няколко книжки, посветени на етнографията в общините Кърджали, Момчилград, Ивайловград, Ардино. Участва в Родопската експедиция от 1981-1985 година, която организира Етнографският институт с музей към БАН. Като набляга на традиционното земеделие в Родопите, събира изключително богат етнографски материал. В това отношение има десетки научни публикации, сборници - както регионални, така и национални. До ден днешен етнографската сбирка на Историческия музей е може би една от най-добрите в България с изключително богатство от експонати. Няма общност в региона, което да не е представена с носиите, сватбените обичаи с хлябовете, ритуалите, накитите", разказа още Георги Кулов.
Той е категоричен, че Мария Николчовска е спасила безценни неща и експонати от изнасяне в чужбина. И даде за пример колекция от пафти със седеф. Друга от историческите находки и попадения на етнографа е българска беломорска носия, собственост на възрастна жена, самоопределяща се като туркиня, в кирковското село Горски извор, която я облякла в очакване на сетния си час.
Сред приоритетите в работата на Мария Николчовска е приемствеността във фолклора в Кърджалийско - "приемственост във вековете, приемственост от дълбоката българска древност до наши дни със следите от османското присъствие, следите от асимилационната политика", спомня си Георги Кулов.
цялото интервю с Георги Кулов за работата на етнографа Мария Николчовска може да чуете в прикачения звуков файл.
През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..
„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали. Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“ и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...
Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..
„В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане" Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..
Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..
Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..
Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478