Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театралите от Кърджали протестираха с искане за промяна на методиката за финансиране на театрите

Снимка: Мехмед Реджеб

За диференциране на театрите спрямо регионалната им специфика и за промяна на субсидията на база продаден билет се обявиха актьори от Театрално-музикален център „Димитър Димов“. В 12 часа, след репетиция, както много други свои колеги и работещи в сферата на културата, те излязоха на протест пред сградата на културната институция.„Излизаме точно на този ден, за да защитим правото си на култура и на достойнство. Искаме най-после театърът да има някакво място в държавата ни. Искаме нещо ясно, нещо, което да ни позволи да работим достойно, защото го заслужаваме“, каза Адриана Кънчева, председател на секцията към Национална федерация "Култура" към КТ „Подкрепа“ в театъра.


Атанас Атанасов, председател на Съюзната организация към Съюза на българските артисти каза, че не могат да бъдат поставяни при еднакви условия с големите театри.: "Софийските театри играят на база. Те нямат такива разходи като пътуване, а всъщност накрая всички ни мерят с един аршин. Това което трябва да се направи, е за всеки един театър конкретно, да се действа по различна методика. Ние имаме разходи като пътуване, командировки. Те играят и на съвсем други цени на билетите.", каза Атанас Атанасов.

Театърът в Кърджали има специфика – той обслужва определен регион, за което има разходи, допълни още Атанас Атанасов.: "И ние пътуваме по села и паланки, имаме разходи, играем пред пет деца, а да не говорим в какви условия се случва това. Едно е да си отиваш на работа в Народния театър, да ти е централно парното, а вие сигурно сте идвали тук и знаете колко е трудно да се затопли една такава стара сграда строена при социализма.“

Директорът на Театрално-музикален център Кърджали Гълъб Бочуков обясни как методиката на финансиране  ощетява културната институция. „Не могат всички да бъдат поставени под един и същ знаменател и тази методика да работи добре както в големите театри, така и в по-малките. Затова е необходима диференциация“, каза Гълъб Бочуков и  обясни, че бюджетът на един театър има три основни пера - фонд „Работна заплата“; средства за издръжка и средства за дейност. Всичко това се образува със субсидия към продадените билети или на 1 лев продаден билет държавата дава 4,50 лв.

Гълъб Бочуков конкретизира и какво точно трябва да се промени в методиката на финансиране на театъра.

Той обясни, че бюджетът на един театър има три основни пера - фонд „Работна заплата“; средства за издръжка и средства за дейност. Всичко това се образува със субсидия към продадените билети или на 1 лев продаден билет държавата дава 4,50лв.

„След увеличението няколко пъти на минималната работна заплата, на увеличението на цени на материали, на горива, ние не получихме адекватна компенсация и театри от нашия регион започнаха да "потъват", да излизат „на червено“, влязоха  в преразход. По тази методика преразходът се прехвърля за следващата календарна година и се получава една лавина. Започват да се натрупват едни големи задължения и в очите на обществеността излиза, че ние не сме работили нищо и сме харчили едни пари неоснователно.“, каза още Бочуков.

Според Бочуков новият министър на културата Кръстю Кръстев, като дългогодишен театрал, познава проблемите им и е отворен за диалог.
По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кърджали отбелязва 10 декември с инициатива срещу насилието и за правата на човека

На 10 декември се отбелязва Международният ден за правата на човека, както и годишнината от подписването на Всеобщата декларация на ООН. Този документ е един от най-важните в историята на Организацията на обединените нации (ООН) след Втората световна война. Денят съвпада и с края на традиционните 16 дни на активни действия срещу насилието, основано..

публикувано на 10.12.24 в 16:21

Безплатен скрининг за туберкулоза в Смолян в рамките на Седмицата на отворените врати

През тази седмица в Областната болница в Смолян се провежда безплатен скрининг за туберкулоза, включително за здравнонеосигурените лица. Инициативата е част от четвъртата Седмица на отворените врати. Прегледите се осъществяват от д-р Юлияна Лазарова в Кабинета за контрол на туберкулозата на шестия етаж на болницата, всеки ден между 7:30 и 15:00..

публикувано на 10.12.24 в 16:10

Ключът към качественото здравеопазване: Образованието на медицинските специалисти

Инвестициите в продължаващото обучение на медицинските кадри в България са ключови за осигуряването на качествено здравеопазване за всички граждани. В тази връзка, експертите подчертават важността на решаването на въпроса за продължаващото образование на медицинските специалисти, като е необходимо да се установи кой и как организира този процес, както и..

публикувано на 10.12.24 в 16:01
Никола Чанев

Никола Чанев: Ще следим законосъобразността на всяка дейност, свързана с помощното игрище до парк "Простор"

Темата за изграждане на помощно игрище до стадиона отново влезе в центъра на общественото внимание. Теренът в парк "Простор" до самолета е маркиран, има изсечени дървета и храсти, започва строителство.  От Община Кърджали съобщиха за Радио Кърджали в отговор на слушателски въпроси, че ПФК "Арда" изгражда помощно футболно игрище пред стадиона в..

публикувано на 10.12.24 в 15:53

Кърджали предприема мерки срещу разпространението на шарка и чума по животни

Проведе се заседание на Областната епизоотична комисия по повод на влошената ситуация в страната, свързана с шарката по овцете и козите, както и чумата по дребните преживни животни. Заседанието бе водено от областния управител Никола Чанев, като присъстваха експерти от ОДБХ, РЗИ, Гранична полиция, ПБЗН, РДГ и други институции. Чумата по овцете е..

публикувано на 10.12.24 в 15:28

Учители от СУ "П. Р. Славейков" в Кърджали, участваха в международно обучение по проект за иновации в образованието

Четирима преподаватели от СУ "П. Р. Славейков" взеха участие в обучителен курс на тема „Образование – достъпно за всички“, организиран по проект „Crafting Education for All“. Проектът е финансиран по програма КА122-SCH – 389/18.09.2024 и се проведе в Барселона, Испания. Обучението беше водено на английски език, а лектор беше Даниела Фестино,..

публикувано на 10.12.24 в 15:12

Областният управител на Хасково обсъди въпроси за присъединяването на България към Шенген

Областният управител на Хасково, Мехмед Атаман, организира работна среща, на която бяха обсъдени организационно-технически въпроси, свързани с присъединяването на България към Шенгенското пространство. В срещата участваха директорът на ОДБХ – Хасково, д-р Георги Илиев, заместник-началникът на ГПУ Ново село, РДГП – Смолян, г-н Панчо Ванков, и началник..

публикувано на 10.12.24 в 15:00