Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театралите от Кърджали протестираха с искане за промяна на методиката за финансиране на театрите

Снимка: Мехмед Реджеб

За диференциране на театрите спрямо регионалната им специфика и за промяна на субсидията на база продаден билет се обявиха актьори от Театрално-музикален център „Димитър Димов“. В 12 часа, след репетиция, както много други свои колеги и работещи в сферата на културата, те излязоха на протест пред сградата на културната институция.„Излизаме точно на този ден, за да защитим правото си на култура и на достойнство. Искаме най-после театърът да има някакво място в държавата ни. Искаме нещо ясно, нещо, което да ни позволи да работим достойно, защото го заслужаваме“, каза Адриана Кънчева, председател на секцията към Национална федерация "Култура" към КТ „Подкрепа“ в театъра.


Атанас Атанасов, председател на Съюзната организация към Съюза на българските артисти каза, че не могат да бъдат поставяни при еднакви условия с големите театри.: "Софийските театри играят на база. Те нямат такива разходи като пътуване, а всъщност накрая всички ни мерят с един аршин. Това което трябва да се направи, е за всеки един театър конкретно, да се действа по различна методика. Ние имаме разходи като пътуване, командировки. Те играят и на съвсем други цени на билетите.", каза Атанас Атанасов.

Театърът в Кърджали има специфика – той обслужва определен регион, за което има разходи, допълни още Атанас Атанасов.: "И ние пътуваме по села и паланки, имаме разходи, играем пред пет деца, а да не говорим в какви условия се случва това. Едно е да си отиваш на работа в Народния театър, да ти е централно парното, а вие сигурно сте идвали тук и знаете колко е трудно да се затопли една такава стара сграда строена при социализма.“

Директорът на Театрално-музикален център Кърджали Гълъб Бочуков обясни как методиката на финансиране  ощетява културната институция. „Не могат всички да бъдат поставени под един и същ знаменател и тази методика да работи добре както в големите театри, така и в по-малките. Затова е необходима диференциация“, каза Гълъб Бочуков и  обясни, че бюджетът на един театър има три основни пера - фонд „Работна заплата“; средства за издръжка и средства за дейност. Всичко това се образува със субсидия към продадените билети или на 1 лев продаден билет държавата дава 4,50 лв.

Гълъб Бочуков конкретизира и какво точно трябва да се промени в методиката на финансиране на театъра.

Той обясни, че бюджетът на един театър има три основни пера - фонд „Работна заплата“; средства за издръжка и средства за дейност. Всичко това се образува със субсидия към продадените билети или на 1 лев продаден билет държавата дава 4,50лв.

„След увеличението няколко пъти на минималната работна заплата, на увеличението на цени на материали, на горива, ние не получихме адекватна компенсация и театри от нашия регион започнаха да "потъват", да излизат „на червено“, влязоха  в преразход. По тази методика преразходът се прехвърля за следващата календарна година и се получава една лавина. Започват да се натрупват едни големи задължения и в очите на обществеността излиза, че ние не сме работили нищо и сме харчили едни пари неоснователно.“, каза още Бочуков.

Според Бочуков новият министър на културата Кръстю Кръстев, като дългогодишен театрал, познава проблемите им и е отворен за диалог.
По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тайните на Харман кая: Нови археологически открития

Археологически разкопки на един от най-загадъчните мегалитни комплекси в Източните Родопи - Харман кая, ще започне община Момчилград. Това обяви кметът й Илкнур Кязим по време на пресконференция, на която бяха представени резултатите на проведено от екип с ръководител доц. Георги Нехризов от Национален археологически институт с музей при БАН обстойно..

публикувано на 06.12.24 в 18:00

Откриха 9 нови обекта в района на Харман кая

9 неизвестни археологически обекта откриха археолози в района на загадъчния мегалитен комплекс Харман кая, известен още като българският Стоунхендж. В продължение на седмица шестима археолози обходиха района, за да проверят на терен заснетите тази пролет с помощта на лидар изображения. Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира..

обновено на 06.12.24 в 17:04

Без граници от януари?

Ако на 12 декември, когато ще се проведе среща на вътрешните министри на Европейския съюз, бъдем поканени да се присъединим и със сухопътните си граници в Шенген, вероятно ще пътуваме без граничен контрол още от първи януари. Това обясни пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк.  "Но ако нямаме техническа готовност, това може да се случи и от първи март...

публикувано на 06.12.24 в 15:29

Без промяна в цените в Главатарци

Няма промяна в цените в сравнение с миналогодишните на предлаганите услуги в хотелите и къщите в туристическото селище Главатарци, на брега на яз. "Кърджали", съобщава  Георги Башков, собственик на малък бизнес. “С колеги и приятели, от нашите хотелиери и собственици на къщи за гости сме разговаряли, никой не е променял на цени. Същите цени, които..

публикувано на 06.12.24 в 15:10

Повишен контрол за 8 декември

Специализирана полицейска операция ще се проведе в област Кърджали във връзка със Студентския празник, 8 декември. “Ще бъде създадена организация да се обезпечат повече места, където ще бъдат концентрирани студенти, които ще празнуват. Ние, в частност сектор пътна полиция има ангажимент относно пътуването на тази голяма група лица, които, както знаете..

публикувано на 06.12.24 в 14:38
Лидия Шулева

Лидия Шулева: Коледната добавка изкривява пенсионната система

Политическото решение да се изплаща коледна добавка на част от пенсионерите води до изкривяване на пенсионната система, предупреди бившият социален министър Лидия Шулева в интервю за БНР. Според нея така наречените "коледни добавки" представляват поредното вмешателство от страна на политиците, което е в разрез с основните принципи на пенсионната система..

публикувано на 06.12.24 в 14:02
Доц. Наталия Киселова

Доц. Наталия Киселова е новият председател на Народното събрание

Доц. Наталия Киселова от БСП - Обединена левица беше избрана за председател на Народното събрание. Тя получи подкрепата на 140 народни представители, докато 93 гласуваха "против". Киселова беше подкрепена от 68 депутати от ГЕРБ-СДС, 35 от ПП-ДБ и 18 от БСП. 34 депутати от "Възраждане" и 29 от "ДПС-Ново начало" гласуваха "против". 19 депутати от АПС..

публикувано на 06.12.24 в 13:04