Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличава се броя на скритите диабетици

Увеличават се болните от диабет в България. Тя следва тенденциите в световен мащаб. Това каза пред Радио Кърджали проф. Д-р Мария Орбецова, началник на  Клиника по ендокринология и болести на обмяната при Университетска болница „Св. Георги”, Пловдив по повод Световния ден за борба с диабета. Тя допълни, че се увеличава и броя на скритите диабетици.

"Най важното е, че се увеличава броя на скритите диабетици, тези, които не знаят, тези, които ще получат инфаркт, инсулт или някакъв друг съдов проблем и ще се установи чак тогава, че те от дълго време са били със диабет или с преддиабетните състояния.", каза проф. Орбецова и посочи, че акцент в борбата със заболяването е преддиабета. Състояние на организма, при което нивата на кръвната захар са по-високи от нормалните, но не толкова високи, за да се диагностицира диабет.

"Много е важно да се включим в самото начало и да лекуваме всички други съпътстващи фактори и усложнения, не само да лекуваме гликемията. Ако я лекуваме да поставим цел, която да е съобразена със самия пациент с неговите нужди, с неговата възраст, давност на диабет, съпътстващи заболявания, очаквана продължителност на неговия живот, социално битов стил, начина му на живот.", допълни още проф. д-р Орбецова.

Увеличават се случаите и при деца и юноши каза тя.

"Тука нещата вървят в две посоки. Увеличава се захарен диабет тип 1. Честотата на захарен диабет тип 1 е най-висока в Европа в сравнение с другите континенти, защото захарен диабет тип 1 е автоимунен. Тригериращи се заболявания, вирусни, но да не изключваме и стрес, така че това е от една страна. От друга страна се увеличава захарен диабет тип 2 сред децата, затова специално място вече се отделя в Световния атлас по диабет, захарен диабет тип 2 при деца и юноши, което преди в миналото е било изключение.", допълни проф. Орбецова. Тя посочи като основен рисков фактор за захарен диабет тип 2 при децата наднорменото тегло, заседналия начин на живот, нездравословно хранене, сухота в устата. Чуйте повече подробности за нужните изследвания и препоръки за хранене в прикачения звуков файл.



По публикацията работи: Мартина Дякова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22

Лесовъдите в Кърджали отбелязват вековен юбилей

От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е  "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..

публикувано на 07.04.25 в 13:51

Ресторантьорите отново на протест, Кърджали ги подкрепя

Ресторантьори и хотелиери в България започват национален протест срещу решението на правителството да увеличи ставката на ДДС от 9% на 20%. Това увеличение, според представителите на сектора, е сериозна заплаха за оцеляването на бизнеса, като те настояват за връщане на 9% ставка в сектора. Протестите ще продължат до 9-ти април, като заведенията ще..

публикувано на 07.04.25 в 11:22

Народен представител се оказа „в окото на бурята“ в ромска махала

Област Кърджали е сред най-замърсените в страната. До тази констатация е достигнал като резултат от лична проверка депутатът от партия „Величие“ от региона Костадин Хаджийски. Само за два часа и на разстояние от около 15 км по трасето между Хасково и Кърджали се е натъкнал на 30 нерегламентирани сметища. Костадин Хаджийски стана депутат от..

публикувано на 05.04.25 в 19:20