След близо шест месеца на адаптация в специално изградена волиера между Маджарово и Ивайловград, 13-те черните лешояди, които пристигнаха oт Испания през юни, получиха своя шанс за нов живот в дивата природа на Родопите.
Очакванията са те да се присъединят към освободените през миналата година осем черни лешояда, които се установиха трайно в района на Източните Родопи и Сакар планина.
Около седмица минава, докато птиците придобият смелостта да летят в природата, след като се сблъскат с условията извън волиерата, показва опитът на специалистите от миналата година
"Тоест най-вече с това, което ги очаква от гледна точка на облитане на територията, с местата за нощувка, почивка. Защото клетката е голяма и те вътре могат да си летят, но условията навън са различни. Там вече има вятър, има препятствие, дървета, има други лешояди, с които влизат във взаимодействие, така че отнемат няколко седмици, докато те шлифоват своите летателни умения, да се научат да кацат на безопасни места. Това са най често дървета или пък по-високи такива храсти, скали", обясни Добромир Добрев
Когато адаптацията премине успешно, черните лешояди много бързо ще намерят местата, на които се хранят и другите лешояди, и местата, на които могат да почиват безопасно, разказа специалистът.
Освободените новодомци на Източните Родопи вече са имали срещи със свои белоглави събратя: "Тези срещи преминават малко боязливо в началото, но вчера наблюдавахме например една от освободените птици, която доста добре отстояваше своите позиции около местата, където се хранят."
Към момента черните лешояди в българската територия на Източните Родопи са 21. Миналата година бяха пуснати първите 14, но за съжаление някои от тях загинаха и от групата останаха 8 птици. Често в района на Маджарово прелитат и черните лешояди от националния парк Дадя в Гърция. "За нас това е успех, защото показва, че адаптацията на нашите птици е успешна, защото те намират своя път и и до гръцката част на Родопите. Хранят се заедно с другите себеподобни в Гърция и обратното, тоест има комуникация между тях и реално свободно прелитат, хранят се заедно и това показва, че процесът на адаптацияе успешен", казва Добромир Добрев.
Вече има наченки и на сформирани двойки от миналогодишната група, въпреки че птиците все още не са в полова зрялост. Хубава новина е и тази, че има и две заети изкуствени гнезда в българската част на Източните Родопи, които са правени специално за черните лешояди.
Според изследване на специалистите районът е един от най-добре запазените и безопасните и едно от най-добрите места за реинтродукция на черните лешояди в България. Тук има стабилни популации на белоглави лешояди и подходящи хранителни местообитнания. Не на последно място това е място, в което хората припознават грижата към птиците и ги опазват.
цялото интервю на Станислава Георгиева с Добромир Добрев от БДЗП може да чуете в прикачения звуков файл
Общински съветници от партия "Възраждане" входираха при областния управител жалба срещу увеличените двойно цени на Синята зона в Кърджали и 50-процентовия скок на абонамента за платено паркиране. Това съобщи областният лидер на "Възраждане" Анета Георгиева. От политическата сила искат областният управител да върне за ново обсъждане решението на..
През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..
„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали. Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“ и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...
Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..
„В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане" Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..
Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..
Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478