Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двойно повече са кандидат-осиновителите, но има списък на чакащи за семейство деца

Сачева: Тайната на осиновяването не пада, гарантира се достъпа до информация за произход

| Интервю
Деница Сачева
Снимка: Личен архив

В последните години намалява броя на децата, които се осиновяват, а в същото време има списък на чакащи, в който към момента са около 960. Същевременно броят на кандидат-осиновителите е почти двойно по-голям –1700 души. Данните посочи депутатът от ГЕРБ/СДС Деница Сачева в ефира на Радио Кърджали, като част от мотивите за внасянето на законови промени в Семейния кодекс, които се отнасят до темите, свързани с осиновяването и които бяха гласувани преди дни в парламента.

Има големи трудности в самата процедура, която е административна, тежка и има необходимост от това да бъде оптимизирана така че, както децата да могат по-бързо да намерят своите семейства, така и кандидат-осиновителите да не бъдат оставени в дългата бездна на чакането, без да знаят какво се случва. Процесът на осиновяване трябваше да бъде оптимизиран. От друга страна това, което е важно да отбележим, че за всеки един човек е изключително важно да знае своя произход, да има информация за него, защото това му помага да се чувства по-сигурен, по-свободен и да живее психологически по-добре“, изброи Сачева част от причините за промените в Семейния кодекс, чийто съвносител е.

Тя припомни, че води „битката“ почти 7 години заедно с колегата си Екатерина Захариева още от времето, когато беше правосъден министър.

До момента хората, които са осиновени, можеха да търсят информация за своя произход, само след като докажат така наречените „важни обстоятелства“ и „в много случаи съдът, всъщност, не предприемаше действия по издирването на родителите на децата, защото не се вземаха под внимание аргументите“, допълни бившият социален министър от правителството на ГЕРБ.

Превенции на генетични заболявания, трансплантации, понякога дори и страхът от кръвосмешение, са също сред причините, довели до законовите новости. По думите на народната представителка в известна степен става въпрос и за „много сериозна културна промяна по отношение на начина на мислене, който имаме като общество, когато говорим за осиновяването“.

България е една от малкото държави, в които получаването на информация за произхода беше силно затруднено. „Това е едно право, което всеки един човек има. То е изведено и в Конвенцията за правата на детето, и в Хагската конвенция, и в редица международни документи“, посочи Сачева.

Искам много сериозно да обърна внимание на това, тъй като медиите разпространиха това, че пада тайната на осиновяването. Тайната на осиновяването не пада. Тя продължава да бъде в сила и в Наказателния кодекс продължават да бъдат в сила текстовете, които се отнасят до това, че който злонамерено разгласи информация, свързана с тайната на осиновяването, носи наказателна отговорност. Тук се улеснява получаването на информация за произхода, което означава, че вече хората, които са осиновени, след навършване на 18-годишна възраст, могат да потърсят такава информация за себе си през съда и отново ще се мине през съдебна процедура, в рамките на която ще бъдат изслушвани при закрити врати и самите родители, така че те да могат да дадат своите аргументи. Законодателството е такова, че уважава всички гледни точки и сме опитали да направим текстовете така, че те да създават възможно най-малки етични проблеми, когато говорим именно за тази система, която изисква наистина много, много висока степен на човешка и професионална етика“, подчерта още тя.

За да бъде максимално улеснен избора на най-подходящи родители за всяко осиновявано дете се създава електронна база данни, благодарение на която хартиените документи се минимизират като брой, а това пък от своя страна скъсява времетраенето на цялата процедура, поясни депутатката.

От друга страна въвеждането на Електронния регистър и Националната информационна система ще пресече всякакви възможности за незаконни и неетични практики, включително нерегламентирани плащания при осиновяване.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19
отец Николай Величков

Отец Николай: Лазаровден и Цветница са дни на надежда и истина, но и на равносметка

В събота и неделя православната църква отбелязва два от големите християнски празници - Лазаровден (в събота, 27 април) и Цветница или Вход Господен в Ерусалим (в неделя, 28 април).  Това са едни от най-заредените с вяра и оптимизъм дни, изпълнени с много духовност.  "Лазаровден е възпоменанието на възкресението на Лазар, който четири дни..

публикувано на 26.04.24 в 18:40
Проф. Емин Балкан

Проф. Балкан: Името на Делян Пеевски буди притеснения сред изселниците

На предстоящите избори 2 в 1, на 9 юни, най-голям брой секции в чужбина се очаква да се открият отново в Турция. В страната постоянно живеят стотици хиляди български изселници, които са с избирателни права.  Една от най-влиятелната изселническа организация, която оказва съдействие на българските власти при подготовката на изборите там е „Балгьоч“. В..

публикувано на 26.04.24 в 17:39

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07
Ани Стоянова

Пациентите в Кърджали избягват да подават сигнали и жалби

От 2007 година на 18 април се отбелязва Европейският ден за правата на пациента.  Идеята е на този ден да се прави равносметка как се прилагат основните пациентски права, формулирани в Европейската харта на правата на пациентите. Акцентите са профилактиката и правото на достъп до висококачествени здравни услуги. В област Кърджали..

публикувано на 19.04.24 в 12:45

Един "по-див ден" и наблюдение на лешояди, елени и зубри предлага "По-диви Родопи"

Един "по-див ден" ви очаква, ако откликнете на поканата на Фондация "По-диви Родопи" за еднодневна опознавателна разходка и наблюдение на диви животни на територията на Дивечовъден участък "Студен кладенец". Проявата е посветена на Деня на Земята и е отворена към всички природолюбители и търсачи на различни усещания. Събитието е и продължение на..

публикувано на 19.04.24 в 11:39

Георги Георгиев: Хората разбраха, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС

Предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители за Народно събрание, насрочени на 9 юни 2024 г., ще бъдат по-различни, защото хората са разбрали, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС. Това каза депутатът и областен координатор за Кърджали и Хасково от ПП „Възраждане“ Георги Георгиев...

публикувано на 17.04.24 в 15:25