„Пожелавам им лек пост и нека наистина се въздържат от зли помисли и от зли дела по време на поста и да постят не да се показват пред човеците, а да постят пред лицето на нашия Бог Отец, който ще ни въздаде за духовния подвиг“. Това каза отец Боян Саръев в последното си интервю, дадено за Радио Кърджали.
Вероятно няма човек в България, който поне веднъж в живота си да не е чувал името на отец Боян Саръев, когото хората нарекоха Кръстителя на Родопите. През последните 33 години служеше в храма "Свето Успение Богородично" в кърджалийския квартал "Гледка". Той бе наречен така заради мисионерството си. В началото на 90-те години на ХХ век основа Движението за християнство и прогрес "Св. Йоан Предтеча" с мисията да помогне на българомохамеданиите, какъвто е и той по произход, които искат да се върнат към християнската вяра.
Роден е на 5 май 1956 година в крумовградското село Жълти чал. Завършва средното милиционерско училище и работи като сержант в Крумовград и София. През 1985 година завършва школата на МВР в Симеоново.
През 1990 година е ръкоположен за дякон, а след това и за свещеник в Пловдивската епархия.
В началото на кръстителската му мисия, желаещите да приемат православната вяра бяха толкова много, че Боян Саръев организираше групови покръствания с по над 100 души едновременно. Дори само това да беше оставил след себе си като диря, е достатъчно, за да остане името му в историята. Но това не е всичко.
Отец Саръев развиваше широка не само просветителска, но и благотворителна дейност – от неделно училище до приютяване на украински бежанци и кръщаването им.
Той и съпругата му, презвитера Красимира, първи в Кърджалийско приютиха украински бежанци в манастирския комплекс при храма в първите дни на войната в Украйна. Въпреки че в началото държавата не помогна на свещеника, той продължи да се грижи за собствена сметка подгонените от войната хора. И това не е единствената му подобна благотворителност. В продължение на 20 години изхранваше безвъзмездно в разкритата трапезария при храма над сто социално слаби християни и мюсюлмани.
През пролетта на тази година той подмени изцяло иконостаса на църквата, поставен от основаването ѝ през 1939 г. Бяха поставени и стенописи, изработени по съвременна технология.
Беше обичан от родопчани – и от християни, и от мюсюлмани. През последните часове от борбата му за живот миряни, приятели и непознати в различни групи в социалните мрежи отправяха призив за молитви за оздравяването на духовника.
В храма, чийто предстоятел бе отец Саръев, се съхранява единствената в България частица от Светия кръст.
Боян Саръев бе признат не само у нас - той беше включен от Американския биографичен институт в списъка с 500-те най-влиятелни личности в света.
Отиде си в деня, в който загина племенника му старши лейтенант Николай Саръев при атентата в Кербала преди 20 години. Казват, че Господ прибира при себе си на големи празници светите си хора, тези, които най-много обича. Кръстителя на Родопите си отиде в деня на първомъченика на Христовата вяра - Св. Стефан.
Последната служба на отец Боян Саръев в храм "Св. Успение Богоридично" беше на 3 декември.
А последното си интервю той даде за Радио Кърджали пред Гинка Динчева по повод началото на Рождественските пости, въпреки че вече беше тежко болен.
Вечна да е паметта на духовника, на будителя отец Боян Саръев.
Последното интервю на отец Боян Саръев можете да чуете в прикачения по-горе звуков файл.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478