Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

170 са обявените за вековни дървета на територията на ЮЦДП-Смолян

Снимка: ЮЦДП Смолян

На територията на Южноцентрално държавно предприятие - Смолян, която включва областите Кърджали, Пловдив, Смолян и Пазарджик (без Община Белово), има обявени 170 вековни  дървета. 

Най-възрастните дървета са чинари на 1100 г., 900 г. и 700 години, и се намират в село Белащица, м. „Чифлика“, Община Родопи, Област Пловдив. 

Един чинар на възраст от 800 години се намира в с. Долнослав, м. „Св. Пантелеймон“, Община Асеновград.

Най-дебелите дървета отново са чинари с  обиколка от 1.3 м; 13.76 м; 7 м; 6.30 м; 6.20 м; 6.13 м. Най-възрастното дърво е и с най-голяма обиколка. То се намира в  село Белащица, м. „Чифлика“, Община Родопи.

Интересна е лозата, която се намира в с. Паталеница, манастир "Св. Петка", Община Пазарджик, Област Пазарджик, която е на възраст от 200 години и има обиколка 1.1 метра.

В Смолянско най-възрастните са зимен бук на 330 г. в село Малево /височина 26 м и обиколка 4.57 м./; три тристагодишни дървета от вида бук, които се намират в с. Сивино, с. Вълчан и с. Борино; Старият чинар в гр.

Смолян, който е на над 300 г.; чинар в с. Петково на 150 г.;  круша на 250 г. в с. Бостина.

Видовото разнообразие от вековни дървета на територията на ЮЦДП е богато:

- от иглолистните дървесни видове 15 са Смърч, осем са Черен бор, три са Бял бор, също три са от вида Секвоя, има по една Ела, Ливански кедър и Бяла мура

- от широколистните дървесни видове вековни дървета са 37 броя Източен чинар, 25 броя Бук, 18 са Летен дъб, Благуните са 10 броя. Има осем от вида Цер, седем - Зимен дъб, по пет Черна топола и Източен чинар. По три вековни дървета има от видовете Обикновен орех, Пърнар, Космат дъб. По две вековни дървета има от видовете Обикновен кестен, Дръжкоцветен дъб и Полски бряст. По един са от видовете Джел, Конски кестен, Круша, Липа, Лоза, Полски ясен, Черна черница, Черна фурма. 

Интересен факт е, че по инициатива на лесовъдите от региона на Смолян, с Постановление № 12976 от 12.09.1931 г. на Министерството на земеделието и държавните имоти (МЗДИ) е обявена първата защитена територия в България. Това е местността Храстево (Растьово), над тогавашния гр. Дьовлен /гр. Девин/. Нормативният акт за обявяването и е публикуван  в ДВ. Бр. 149 от 30.09.1931 г., но е отменен през 1944 година.

През 2012 г. със Заповед на министъра на околната среда и водите, се обявява като защитена местност „Храстево“, с цел опазване на уникална вековна гора от черен бор с участие на горун, цер, обикновен габър, планински бряст, бук и др. и с групова структура, както и с цел възстановяване на най-старата защитена територия, обявена в България, по инициатива на лесовъдите от региона на Смолян.

На страницата на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) към Министерство на околната среда и водите има публикуван „Регистър на вековните дървета в България“. Той представя  всички официално обявени за вековни дървета в България, информират от Южноцентралното държавно предприятие в Смолян.


По публикацията работи: Станислава Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26
Снимката е илюстративна

Работещите в България масово са недоволни от заплатата си

94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..

публикувано на 11.02.25 в 16:17

Музеят в Ардино представя живота и творчеството на писателя Сабахатин Али

В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..

публикувано на 11.02.25 в 13:10