Очаква се „сребърно цунами“. Така определи д-р Здравко Карамитев процесите, които предстоят и в България, и в света, свързани със застаряването на населението. Държавата у нас не финансира в достатъчна степен нарастващите нужди за палеативни грижи. Управителят на хоспис „Добролюбие“ в Кърджали получи докторска степен по социална медицина, управление на здравеопазването и фармацията. В края на миналата седмица той защити успешно дисертация на тема: „Състояние и проблеми на хосписните грижи и интегрирането им в националната здравеопазна система“ във Факултета по обществено здраве на Медицински университет, гр. София.
„Беше извършено мащабно проучване на хосписите в страната. Изследваха се повече от половината хосписи, което прави изследването достатъчно представително и може да се каже, че са идентифицирани съществените проблеми. Изводите от проучването на три целеви групи – това са мениджъри на хосписи, медицински персонал, работещ на основен трудов договор в хосписи, както и потребителите и техните семейства, всички те под една или друга форма посочват, че основният проблем е липсата на обществен ресурс за финансиране на хора, които са в крайна нужда и са един вид, дискриминирани, защото са осигурени, а не могат да ползват здравноосигурителните си права“, посочи д-р Карамитев един от основните акценти в дисертацията му.
Сред другите проблеми на хосписите е липсата на утвърден стандарт, на регламент за документооборота на тези лечебни заведения и редица други, които „спъват интеграцията на хосписите в здравната система, което е крайно необходимо. Този модел е в целия цивилизован свят. Всички те осигуряват палиативна грижа за пациенти“, допълни още управителят на хоспис „Добролюбие“.
Той подчерта особената важност на този вид здравни заведения в България на фона на факта, че страната ни е на пето място по застаряващо население. По думите му в света, а и у нас „застрашително сребърно цунами се очаква – много възрастни хора с все по-тежки здравно-социални потребности и това неминуемо ще води до големи проблеми за всички социални и здравни системи. За жалост при нас закъсняват много“.
Д-р Карамитев изрази надежда, че макар бавно, проблемите започват да намират решение. Той припомни, че вече са приети промени, според които част от палиативните грижи могат да бъдат поемани от социални институции. Също така в цялата страна са изработени социални карти. В Кърджали също има такава. Одобрена е от социалното министерство, от което се предполага, че ще бъде осигурен финансов ресурс, макар лимитиран, и за тези нуждаещи се.
Очаква се с наредба министърът на здравеопазването да регламентира кои и как социални заведения могат да предоставят палиативни грижи за нуждаещи се потребители.
Акредитирането на докторски програми по палиативни грижи и гериатрия в медицинските университети в Пловдив, в Стара Загора и може би в Плевен дава надежда, че страната ни ще се присъедини към държавите с най-добри практики в грижата за възрастното си население.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Жители на ардинското село Бял извор потърсиха Радио Кърджали, за да се оплачат от дългогодишен тормоз от страна на собственици на животновъдна ферма. Твърдят, че животните от фермата - крави и овце са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градини на хора в селото и унищожават продукцията им. Освен това създават и сериозни..
Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в област Кърджали. Кампанията е провокирана от последния, за жалост,..
Има много причини за изчезването на пчелните семейства и измирането им . За този година нещата са още по-лоши, тъй като 2024 беше много неблагоприятна за пчелите, каза за радио Кърджали Неделчо Димитров, който е дългогодишен пчелар. Той поясни, че пролетта на изминалата година е била хладна и поради тази причина пчелите не са могли да..
Все още има шанс за сформиране на редовно правителство, "преговорите все още не са свършили“. Очакването изрази социологът, анализатор и създател на социологическа агенция "Мяра“ Първан Симеонов в ефира на Радио Кърджали. Той обаче специално подчерта, че изразената надежда е към ранния следобед в понеделник. Политиците ни напоследък ни дадоха..
Подкрепата за Българската православна църква от страна на президента, от правителството и от политически формации дава надежда, че ще се намери начин казусът с Българската православна старостилна църква да бъде решен, каза пред журналисти в Радомир Негово светейшество Българският патриарх Даниил. Важно е със своите действия държавата да не дава..
България влезе в новата 2025 г. без редовно правителство и без бюджет, с въпросителни около плащанията от държавната хазна, в решаваща година за приемането ни в еврозоната. С по-високи сметки за бита, с хляб на цена от 2 лв., и с прогноза за последващо поскъпване. КЕВР одобри средно с 8,5% по-висока цена на тока за битовите абонати. С..
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 вече е в Антарктида. Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време, съобщиха членове на екипажа. Корабът ще осигурява Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ в рамките на трета поредна полярна експедиция. Предстои транспортираната..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478