"Това са особености на атмосферната циркулация. В момента има устойчив пренос на въздушни маси от запад на изток, при което в района на Балканския полуостров и на България доминират топла въздушна маса, условия за ветровито време, което съответно пък не позволява на температурите да се понижават през нощта и съответно това са причините за относително топлото време. Но в тази циркулационна обстановка пък ще се получат също и възможности за формирането на циклони", обясни ученият. Преминавайки през Балканския полуостров тези циклони ще донесат студен въздух от север и валежи, включително от сняг. Застудяването ще се усети още в средата на месеца, зимата още не е приключила, каза доц. Господинов.
В последните десетилетия и години преобладаваха топлите пролетни сезони, като изключение от тазе тенденция са последните три години, когато пролетта и особено месец март бяха относително студени, припомни доц. Господинов. Според него "засега нямаме основание да смятаме, че месец март ще бъде относително студен. Това не е изключено, защото когато говорим за толкова напред във времето, ние само можем да кажем, че има определена вероятност сезона или месеца да са такива". През март ще има и валежни периоди, като не са изключени и валежи от сняг. "И все пак е много вероятно да бъде относително по-топъл спрямо това, което беше през 2021-22 година".
Преди дни учените от Националния институт по метеорология и хидрология обявиха, че са в стачна готовност. Причината е ниските заплати и ниският бюджет, който не е увеличен за поредна година. Институтът е българската хидрометеорологична служба, която има отговорности на национално ниво за осигуряване на гражданите, държавните институции и обществеността в качествена метеорологична, хидрологична информация и прогнози и се нуждае от адекватно финансиране, за да изпълнява задълженията си.
Доц. Господинов припомни, че наблюдението, производството на данни за състоянието на атмосферата, на хидросферата в България, състоянието на реките, подземните води е много важна дейност: "Тя е необходима за много аспекти от човешкия живот и дейност на хората, необходима на държавните институции, за да могат да вземат решения... Прогнозите са също една важна дейност на института. В него работят много висококвалифицирани специалисти, чиято експертиза е плод на десетилетия."
НИМХ е на повече от 100 години, той е един от най-старите институти с научен характер в страната ни, първите му структури са създадени още след Освобождението през 1878 г., както е и един от първите институти в Европа.
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478