Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Господинов: Топлото време през февруари не е необичайно, но зимата не е свършила

Топлото време през февруари не е нещо невъзможно и необичайно за този период на зимата, въпреки че температурите не са типични за месеца, наречен Малък Сечко от народа ни. Това коментира за Радио Кърджали доц. Илиан Господинов от Националния институт по метеорология и хидрология. Февруари е последният зимен месец и колкото повече се доближаваме до пролетта, честотата на такива събития с по-високи температури се увеличава, особено когато има по-голяма атмосферна динамика, обясни той.

"Това са особености на атмосферната циркулация. В момента има устойчив пренос на въздушни маси от запад на изток, при което в района на Балканския полуостров и на България доминират топла въздушна маса, условия за ветровито време, което съответно пък не позволява на температурите да се понижават през нощта и съответно това са причините за относително топлото време. Но в тази циркулационна обстановка пък ще се получат също и възможности за формирането на циклони", обясни ученият. Преминавайки през Балканския полуостров тези циклони ще донесат студен въздух от север и валежи, включително от сняг. Застудяването ще се усети още в средата на месеца, зимата още не е приключила, каза доц. Господинов.

В последните десетилетия и години преобладаваха топлите пролетни сезони, като изключение от тазе тенденция са последните три години, когато пролетта и особено месец март бяха относително студени, припомни доц. Господинов. Според него "засега нямаме основание да смятаме, че месец март ще бъде относително студен. Това не е изключено, защото когато говорим за толкова напред във времето, ние само можем да кажем, че има определена вероятност сезона или месеца да са такива". През март ще има и валежни периоди, като не са изключени и валежи от сняг. "И все пак е много вероятно да бъде относително по-топъл спрямо това, което беше през 2021-22 година".

Преди дни учените от Националния институт по метеорология и хидрология обявиха, че са в стачна готовност. Причината е ниските заплати и ниският бюджет, който не е увеличен за поредна година. Институтът е българската хидрометеорологична служба, която има отговорности на национално ниво за осигуряване на гражданите, държавните институции и обществеността в качествена метеорологична, хидрологична информация и прогнози и се нуждае от адекватно финансиране, за да изпълнява задълженията си.

Доц. Господинов припомни, че наблюдението, производството на данни за състоянието на атмосферата, на хидросферата в  България, състоянието на реките, подземните води е много важна дейност: "Тя е необходима за  много аспекти от човешкия живот и дейност на хората, необходима на държавните институции, за да могат да вземат решения... Прогнозите са също една важна дейност на института. В него работят много висококвалифицирани специалисти, чиято експертиза е плод на десетилетия."

НИМХ е на повече от 100 години, той е един от най-старите институти с научен характер в страната ни, първите му структури са създадени още след Освобождението през 1878 г., както е и един от първите институти в Европа.

По публикацията работи: Станислава Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева: Оптимист съм, правителство ще има, планирайте си отпуските

На тези избори ГЕРБ в Кърджали успя да запази мястото си на втора политическа сила след ДПС, но в тази партия, както и при останалите, също имаше чувствителен отлив на  гласове. На какво се дължи това и дали партиите оставиха на ДПС да се шири безпрепятствено в 9-ти избирателен район? Отговорите търсим от областния координатор на ГЕРБ в..

публикувано на 17.06.24 в 16:33
Мариела Велева

"Златоградски захарни етюди" представиха в родопския град

Арт-декоратори представиха своето изкуство в Златоград в специална изложба под надслов: „Златоградски захарни етюди“. „Радвам се, че шеф Мария Озтюрк прие моята покана и дава възможност на жителите и гостите на Златоград да се насладят на уникални захарни творби“, написа във фейсбук профила си кметът Мирослав Янчев. Изложбата бе част от..

публикувано на 16.06.24 в 14:19
Корабът

"Галата" - стар ръждясал кораб с ново българско знаме

  Със знаме се сдоби първият български метален кораб "Галата", който е закотвен на брега на яз. "Студен кладенец" край Широко поле. От няколко дни българският трикольор е изрисуван от двете страни на носа на ръждясалото плавателно средство. Инициативата е на Румен Радев, който има бунгало досами корабчето. Идеята за знамето хрумва на Румен..

обновено на 13.06.24 в 12:56
Част от експонатите

Бавно загива единственият Етнографски музей на открито в единствената Евромахала Батковци

Известната в цяла България "Евромахала Батковци" в област Кърджали днес бавно се обезлюдява. Наречена е евромахала заради единствената по рода си Етнографска сбирка под открито небе, която съчетава предмети от бита от българските земи и знамена и информация за страните в Европейския съюз. Днес тази сбирка изгнива и загива. Тъжна констатация в деня на..

публикувано на 12.06.24 в 17:14
Добромир Якимов

Заради много грешки в протоколите броиха повторно бюлетините в 9 секции в Хасково

Грешки при нанасянето на данните от секционните избирателни комисии в протоколите се оказаха сред основните проблеми и в тези избори, които бяха произведени в неделя – за представители от България в Европейския парламент и за народни представители в българското Народно събрание. Заради грешно попълнени протоколи и несъответствие в данните..

публикувано на 12.06.24 в 00:19

Има добра организация за предаване на протоколи, увериха от РИК

При много стройна организация Районната избирателна комисия в Кърджали започна да приема протоколите от секционните избирателни комисии след края на изборния ден. Първи, традиционно, пристигнаха комисиите от подвижните секции. Изборният ден започна спокойно с не особено голям брой неявили се членове на секционни комисии, каза Петър Захариев,..

публикувано на 09.06.24 в 22:37

Ноара Шидо и Маргарита Калъмова за пианото, музиката и мечтите

Малката лъчезарна и талантлива 12-годишна пианистка Ноара Шидо свири от 3-годишна. Родена е в Париж, майка й Маргарита Калъмова е българка, а баща й е американец. Нора, както галено я наричат, често гостува на баба си и дядо си в Кърджали. Но и във Франция, и в България, не оставя пианото нито за ден. А наскоро след тежък приемен изпит, на който..

публикувано на 04.06.24 в 13:31