Стотици усмихнати и опиянени от вино и красиви емоции хора изпълниха днес улиците и площадите на Златоград. Днес виното ще се лее и пие на литър, а димящите скари ще са на всяка крачка. Защото е време за Трифониада, празникът който събира гости от близо и далеч вече 17 години.
"Тази година ще има конкурс за оценка на две категории вина – от домашни винопроизводители – непрофесионални и полупрофесионални – бутикови, които вече са пуснали своя марка. Това е една от целите на нашия празник. Да насърчим производителите на домашни вина, те да получат достойна оценка от ценители и приятели. Но не по-малко важно е да дадем шанс на полупрофесионалните винари, на така наречените "бутикови" производители да наложат своите все още непознати брандове", обобщи Александър Митушев, който е основният инициатор на Трифониадите.
Има и импровизирана чаршия, на която всички винопроизводители могат да предложат вината си за покупка. По-голямата част от бутиковите и домашните вина могат да участват и за наградата на публиката, която е печено прасенце.
Митушев допални, че и тази година ще бъде избран Цар на виното, който ще благослови лозята да бъдат по-плодородни.
"Бог Дионисий ще раздава вино на присъстващите, има и бъчва, от която всеки може да си налее чаша вино или повече, без ограничение, ще има осигурени и мезета за гостите. Ще бъде винско", пошегува се Митушев.
Енологът на събитието и тази година е инж. Стефан Георгиев.
Местните хора са наясно, че винопроизводството не е от най-характерните отрасли за Родопите.
Но са доволни, защото броят на участниците расте.
Две поредни години производител от Мадан печели първо място, има производители от Златоград, Кърджали, Северна България, също и от Асеновград, Хасково, Стара, Загора, Бургас, Ново село, Поморие и други традиционно винени региони.
Митушев припомни, че миналата година е имало 46 производители с 95 мостри за дегустация на вина, а тази година се очаква да бъдат още повече.
Икономеските ползи от празника са безспорни - градът е пълен с туристи, хотелите и къщите за гости са пълни.
Както повелява традицията за 17-та година гостите ще се забавляват с богата фолклорна програма от местни самодейни състави.
Снимки и видео: Мехмед Реджеб
Пожар е избухнал в гориста местност край село Мелитена (Баладжа), в общ. Ясмос, област Родопи (Комотини), близо до гръцко-българската граница. Достъпът на сухопътните екипи от пожарната служба до мястото е силно затруднен, поради което в гасенето се включиха два самолета и един хеликоптер, които действат от въздуха. За инцидента съобщи..
След обяд ще преобладава слънчево време , с временни увеличения на облачността. На отделни места, главно в планинските райони, ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици . Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 29° и 34 °, в Кърджали - о коло 32°. Атмосферното..
За втора поредна година турският художник и карикатурист Халит Куртулмуш – Айтослу б е специален гост на традиционните „Дни на Ардино 2025“. „ С голямо удоволствие рисувам шаржове на всички желаещи , сподели Халит Куртулмуш – Айтослу. Той е роден през 1970 г. в кърджалийското село Бойно. Завършва училището за приложни изкуства в Сливен..
ТЕЦ Марица 3 в Димитровград поднови работа , след като завърши етап на ремонт, рехабилитация на основните съоръжения и въвеждане на екостандарти , казват от дружеството във връзка с твърденията на РИОСВ-Хасково за завишени норми на серен диоксид, които на по-късен етап са намалели до нормалните нива. Общата стойност на извършените..
Миграцията на щъркелите започна. Птиците отлитат от района на Бургас главно през август. П окрай Черноморското крайбрежие прелитат до 250 000 бели щъркела , поясни в интервю за БНР Владимир Младенов от Българското дружество за защита на птиците. Щъркелите са най-известните мигриращи птици в света. България е едно от техните местообитания в Европа,..
От Асоциацията за отговорно небанково кредитиране предупреждават , че промяната с преминаването от лев към евро може да обърка всеки и заради това недобросъвестни хора може да се опитат да се възползват от нея. Пред БНР Станислава Стратиева от асоциацията обясни, че при кредитите с фиксирана лихва няма да има никакви промени. При кредитите с..
РИОСВ-Хасково предприе мерки , свързани с работата на ТЕЦ „Марица 3“ АД. Вчера следобед е установено рязко повишаване на стойността на серен диоксид в атмосферния въздух в Димитровград, отчетено от автоматичната измервателна станция в града. Извършена е проверка на място на топлоелектрическата централа в Димитровград. Уведомен е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478