Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атентати, преврати и революции събират млади историци от страната в Кърджали през април

Школата "Историка" към СУ "П.Р. Славейков" в Кърджали подготвя за девети път Национална ученическа конференция по история. Тази година са подадени рекорден брой заявки за участие - над 160 от цялата страна.

Конференцията ще се проведе от 5 до 7 април, а броят на участниците е рекорден тази година. Разширява се и географията - освен традиционните училища и населени места, сега интерес са проявили и нови и неучаствали до момента градове, като например Лом, Силистра, Балчик. Това съобщи за Радио Кърджали Димитър Димов, историк в училището, ръководител на школата и организатор на събитието.

Тази година темата също провокира младите историци. „Общата тема е „Атентати, преврати, революции и граждански войни в световната история“, като съм дал няколко опорни аргументи. Тази година се навършват 35 години от събитията на 10 ноември 1989 г. – промените в България, навършват се 80 години от 9 септември 1944, навършват се 90 години от преврата на 19 май 34-та. Т.е. имаме три кръгли годишнини, свързани с нашата история. А да не говорим, че в световната история от френската революция имаме годишнина, от английската буржоазна революция имаме годишнина“, разясни Димитър Димов.

Според него, вероятно над 50 на сто от участниците ще се спрат на теми от българската история и смята, че сред заявките има много интересни попадения. Даде като пример темата за гражданската война след смъртта на втория наследник на Иван Асен II, след смъртта на Михаил Асен – от 1256 до 1261. Тогава политическата ситуация в България е близка до гражданска война, сменят се владетели, има напрежение. Периодът е слабо изследван и затова сега Димитър Димов очаква с нетърпение да види разработката по темата на младите историци.

Журито тази година е респектиращо. Съставено е от представители на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В него влизат проф. Диляна Ботева, проф. Веселин Янчев, доц. Румяна Маринова-Христиди и доц. Димитров. Според Димов това, че специалисти ще дават оценка на докладите и работите на конференцията ще бъде мотивация за младите историци, които ще се явят.

Освен това журито ще даде оценка и на организацията и нивото на конференцията и дали победителите, които са със сериозни интереси в историята, могат да бъдат приемани без изпит в Софийския университет, каза още Димитър Димов. „Ние имаме една далечна цел, за която говорим от две години – победителите да бъдат приемани без приемен изпит в Историческия факултет… Сега на 6 март с представители на Школата „ИстОрика“ имаме среща с декана проф. Мира Маркова, за да получим отговор на писмото кои преподаватели ще бъдат изпратени като жури и как ще подкрепят нашето желание и какво следва в следващ етап. След конференцията ще има Декански съвет, където тези четирима наши гости, които са част от журито, ще представят своите впечатления. Надявам се да има един положителен резултат на тази идея“, коментира Димов.

Според него напълно реалистично е това да стане факт следващата 2025 година, когато ще се проведе и юбилейната Десета национална ученическа конференция по история.

В прикачения файл може да чуете цялото интервю с Димитър Димов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Живко Стойков

Двигател, климатик, радиатор и гуми - слабите места на колата през лятото

Влияят ли високите температури на автомобилите и как? Кои са най-уязвимите системи в една кола? Какво трябва да знаят шофьорите, когато тръгват на път в горещото време? И как да оцелеят в жежкия Кърджали през лятото, където основни улици и булеварди са разкопани и се ремонтират.  "Жегата може да окаже различни негативни ефекти върху автомобила...

публикувано на 11.07.25 в 13:43
д-р Сибел Байрям

Д-р Сибел Байрям: И животните страдат от жегите

Домашните любимци също страдат от жегите. Как да облекчим състоянието им и как да ги предпазим от опасностите, които крият високите температури? Кучетата трябва да се извеждат на разходка рано сутрин или по-късно вечерта, когато няма пряко слънце и асфалтът е изстинал. Трябва да им се осигурява прясна вода и по време на разходката и да ги водим по..

публикувано на 11.07.25 в 12:34
Георги Кулов

Георги Кулов: Войната с Израел сплоти Иран около аятоласите

На 22 юни, в рамките на операция „Среднощен чук“, Съединените щати нанесоха удари по ирански ядрени обекти, използвайки 14 противобункерни бомби и 30 крилати ракети „Томахоук“. Според Вашингтон, основните цели на атаката - ядрените съоръжения във Фордо, Исфахан и Натанз - са били сериозно повредени. Въпреки това Международната агенция за атомна..

публикувано на 10.07.25 в 09:53

Веселина Тихомирова: Очакваме Младежкият център да бъде зона за вдъхновение и креативност

До 30 юни другата година в Кърджали ще бъде изграден нов младежки център, който цели да осигури подкрепа и развитие на младите хора в региона на възраст между 15 и 29 години. Сградата ще бъде построена на мястото на бившия Младежки дом в парк "Горубсо", който в момента се разрушава, за да даде място на новата сграда. Проектът е на..

публикувано на 09.07.25 в 12:16

Никола Чанев: Приемането на еврото ще помогне на бизнеса и на гражданите

Част от търговските банки обявиха определен период от време за безплатно внасяне на левови суми по сметките. По този начин се дава възможност на всички, които имат много кеш, да го внесат безплатно и от 1 януари догодина парите по сметката да бъдат превалутирани безплатно по фиксирания курс. Да внесат ли българите сега пари в банките или не е..

публикувано на 08.07.25 в 12:22

Традицията продължава: Момчилградчани от близо и далече се събират за 16-и път в родния край

  Хиляди момчилградчани от страната и чужбина ще се завърнат в родния си край в последната седмица на юли, за да се включат в XVI-та Международна среща на момчилградчани. Събитието, което се утвърди като една от най-ярките традиции в календара на общината, ще се проведе от 21 до 26 юли 2025 година под мотото „Момчилград винаги в..

публикувано на 08.07.25 в 11:40

Нахит Догу: Русия продължава да губи влияние в Кавказ

Напрежението между Русия и Азербайджан рязко нарасна само за няколко дни, задълбочавайки вече обтегнатите отношения между двете страни.   Всичко започна в края на юни с противоречива полицейска акция в руския град Екатеринбург. По време на разследване на стари криминални случаи, руските власти задържаха няколко души от азербайджански произход,..

публикувано на 07.07.25 в 17:36