Паметник на отец Александър Чъкърък откри в българската църква „Св. Георги Победоносец“ в Одрин вицепрезидентът Илияна Йотова. Това се случи на годишнината от смъртта му. Инициативата за паметника е на Съюза на тракийските дружества в България в партньорство с българските дипломатически представителства в Одрин, Истанбул и Анкара. Средствата за изграждането на барелефа са дарение от членовете на тракийските дружества в цялата страна.
Денят започна с божествена света литургия, отслужена на български и гръцки език от Адрианополския митрополит Амсилохий от Вселенската патриаршия, в съслужие с архимандрит Атанасий Султанов от Старозагорската митрополия, както и отец Ангел и отец Георги, най-близък приятел на отец Чъкърък. След това българските духовници отлсужиха и заупокойна молитва на гроба на свещеника в църквата "Св. Георги", където той служи 20 години. Дворът на храма се оказа тесен, за да събере стотиците, които се стекоха от България и от Одринско да почетат паметта на духовния си пастир.
Председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов припомни, че църквата „Св. Георги“ е построена през 1880 г. в Одрин за българската православна общност в региона. Отец Александър Чъкърък служи в нея от 1993 г. когато е ремонтирана след инициатива на покойния Костадин Карамитев, председател на СТДБ. Премянов припомни, че паметникът е построен с даренията на тракийци от дружествата в България и с подкрепата на Генералното консулство на страната ни в Одрин, както и със съдействието на заместник-кмета на община Одрин Ертурул Кулу. Проектът на паметника е изготвен от арх. Явор Дичев, а барелефът е дело на скулптура проф. Валентин Старчев.
"Отец Чакърък е достоен патриот, пазител и защитник на българщината. Той е верен служител на българската православна църква, който тихо и скромно си върши работата, развива приятелства с властите и хората от този район", подчерта Красимир Премянов.
Гостите изказаха мислите и отношението си към отец Александър Чъкърък. Генералният консул Борислав Димитров припомни, че „като човек той беше честен, родолюбив, деен и много инициативен. Помагаше на всички – без значение, било то познати или непознати, които се обърнат към него за помощ, достоен продължител на делото на своя баща Филип Чъкърък“. Дипломатът припомни заслугите на свещеника за възстановяването и на двете български църкви в Одрин – „Св. Георги Победоносец“ и „Св. Св. Константин и Елена“. Като свещеник „твърдо устояваше служението на български език в храмовете. Направи много за поддръжката на българското гробище, където е погребан баща му. Беше основният фактор за създаване на българското неделно училище. Това беше една негова мечта“, допълни Димитров. Отец Чъкърък беше мост между България и Турция, „той винаги с гордост казваше – аз съм българин и аз съм турчин. Беше един достоен човек“, каза генералният консул.
„Отче Александре, ти си тук, ти ни гледаш и ни слушаш и те моля да ни простиш, ако не винаги сме на висотата на твоя завет. ... Липсваш ни“, емоционален беше в словото си посланикът на България в Анкара Н.Пр. Ангел Чолаков.
Областният управител на Одрин Юнуз Сезер също каза добри думи за отец Александър Чъкърък. „Надявам се новите свещенослужители, които ще работят тук, ще продължат доброто дело на Александър в името на добрите отношения между двата народа“, изрази увереност валията.
„Важното е да работим заедно и да бъдем заедно. Иначе, всеки да се моли на какъвто език иска. Тя, молитвата, звучи еднакво“. Започнах с тези думи на отец Чъкърък, защото това бяха първите думи, които чух в тази великолепна църква „Св. Георги Победоносец“ преди седем години, когато се запознах с него и тези думи ще помня винаги“. Така започна прочувственото си слово пред гроба на отеца вицепрезидентът Илияна Йотова. Многобройното и силно присъствие в почит пред паметта на духовника на хора и институции от двете страни не са случайни, а са демонстрация на философията на толерантност и взаимност, която изповядваше през целия си живот отец Александър. „Отиде си твърде млад, но всяка една минута от живота му беше посветена на това да пази българщината, да брани и развива езика тук, в Одрин, да има все повече съюзници и сподвижници, да укрепва българската общност“, каза вицепрезидентът. Тя припомни, че за тези му заслуги за опазване на българските традиции, на българския дух и българското самосъзнание президентът на България Румен Радев връчи на отец Александър Чъкърък един от най-високите ордени на страната ни – орден „Св. Св. Кирил и Методий“. Йотова благодари на турските власти за оказаното съдействие за реконструкцията и възстановяването и на двете български църкви в Одрин. Тя припомни, че свещеникът беше погребан в двора на храма благодарение на специалното разрешение на президента на Турция Реджеб Ердоган. Вицепрезидентът изрази увереност, че делото на отец Александър Чъкърък ще бъде продължено от семейството и сподвижниците му и заяви категоричната подкрепа на българската държава, институции и неправителствени организации за това. „Ние всички сме тук, за да ви уверим, че в двете църкви ще продължава да се чува българска реч на светата църковна литургия, че училището ще продължава да учи и млади, и стари на български език така, както го искаше отец Чъкърък, в името на България и в името на православната ни вяра“, категорична беше Илияна Йотова.
Мария, съпругата и верен помощник на свещеника трудно сдържаше сълзите и емоциите си, но каза, че отец Александър и със смъртта си обединява хората.
Красимир Премянов изрази загриженост, че в храмовете в Одрин няма български свещеник, а в тях идват да служат гръцки духовници. Въпросът е поставен пред президентството, уточни той, откъдето е поискано съдействие от Светия синод възможно най-скоро да се назначат български свещеници в църквите. Същото коментираха и хора, които бяха на панихидата – че са притеснени, че вече година в църквата не се служи на български език. БПЦ все още не е посочила свещеник, който да служи там. Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира темата: „Имахме среща и не само със Светия синод, но и с настоятелството на Българската екзархия в Истанбул, защото това е общо наше дело, час по-скоро тук трябва да има духовно лице, което да извършва служба на български език. Виждате, че тук общността не е малка. Идват хора дори от Истанбул, идват от цялата околност. Имаме уверението на Светия синод, че това ще стане съвсем скоро. Надявам се сега, след като бъде избран Сливенски митрополит, след като завърши избора за Патриарх, че и тук проблемът ще бъде разрешен“.
По-рано вицепрезидентът каза, че Мария и семейство Чъкърък ще получат помощта на българската държава, за да продължат да развиват дейността на читалището към храма, което е единственото, което работи извън пределите на България. „Тук идват много млади хора не само от български произход, които учат българска култура, български традиции. Тук става един истински духовен център“, подчерта Йотова. „Другото нещо, за което си струва да се замислим в България е как по удачно да насочи по-голям брой туристи най-вече от нашата страна, които да минават оттук през двете църкви, защото „Св. Св. Константин и Елена“ е църква-музей. За съжаление много българи идват в Одрин, но много малко се отбиват по тези места. Една голяма част от тях дори не знаят, че съществуват. Ето това е нашата задача – и в България да има повече информация, каза още вицепрезидентът.
Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.
На 25 януари, се навършват седем години от кончината на известната тракийска певица Кичка Савова. В нейна памет и като израз на уважение към нейното творчество, Надя Щегрова,секретар на читалище “Изгрев - 1928”, в родното село на певицата – Сладун, сподели спомените си за нея. „Чест и удоволствие е да говоря за Кичка Савова. Тя беше невероятен човек,..
Тази сутрин остра и задушлива миризма притесни жителите на Кърджали. Лошата миризма беше усетена в централната част на града, както и в районите на Източната промишлена зона. Сигнали за инцидента постъпиха както в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково, така и в медията ни. Директорът на РИОСВ – Хасково, г-жа Мариана..
Темата за въвеждането на оценка за дисциплина се оказа голяма колкото света и противоречива почти още толкова. Това доказва мащабите на значимостта ѝ. Дискусията тепърва започва, убедени са представители на всички гледни точки.
“Израз на недоумение и разочарование изпитах от факта, че в избраното на 17 януари правителство има само една жена министър, тъй като с този факт реално България се оказва на върха на неприятна класация в Европейския съюз, където ще делим 2-о място с Чехия. Там има само една жена министър на отбраната, също равностойна число и като следваме..
Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..
Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците. Съобщенията гласят, че получателят трябва..
Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си. Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478