Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благовещение е ден на майката и жената

| обновено на 25.03.24 в 13:09

Днес православната църква празнува един от 12-те големи християнски празници - Благовещение. Той е възпоменание на радостното библейско събитие, което поставя началото на помирението на човека с Бога. Ангел Господен съобщава на Дева Мария благата вест, че е избрана да роди Спасителя на човечеството.

В църковната традиция Благовещение се приема като ден на майката и жената. Имен ден празнуват близо 18 хил. българи.

Всяка година този християнски празник се пада в един и същи ден. Библейското поверие гласи, че при оповестяване на благата вест от Св. арх. Гавриил на Пресвета Богородица, че ще зачене и роди син, долетели кукувици и лястовици, за да известят за идващата пролет.

"Радвай се ти, чрез която се отвори раят!" - Oбразът на тази словесна богослужебна възхвала на Св. Богородица посреща във всеки православен храм. Ако се вгледаме в централните - наречени Царски - двери на иконостаса, в средата им са изобразени ангел Господен и Дева Мария. Сцената на Благовещението винаги и неслучайно украсява Царските двери, защото чрез Божието въплъщение се отворят небесните врати за спасението на хората. Неговото начало е радостният повод, който днес празнува православната църква.

"Празникът Благовещение е този, на който ние величаем благата вест, която чува Света Богородица, че именно тя ще стане майка на Спасителя на Света. Архангел Гавриил я поздравява. Той й благомести, че ще роди син и ще Иисус. Тя разбира, че чрез нея Бог ще стане човек, чрез нея словото ще стане плът.

Без да се замисля тя приема да бъде тази, чрез която е възможно идването на Христос при нас. Това е началото на спасението на човешкия род", разказа пред БНР Врачанският митрополит Григорий, наместник-председател на Св. Синод.

Великият празник на Благовещението носи радостен трепет във вярващото сърце.


Света Богородица е закрилница на майките и това е причината празникът да се чества от тях. Благовец или Благовещение е известен още като "половин Великден".

Празникът е по време на Великия пост, който изключва пищнит трапези. На този ден църквата разрешава консумацията на риба, растителна мазнина и вино. Постна, но същевременно богата трябва да е празничната трапеза. На нея задължително присъства обредна питка и риба. Приготвя се и лучник, както и каша от прясна коприва, лучена салата с джоджен и магданоз. 

Какъвто е Благовец, такава ще е и годината! На този ден в църквата се носи стрък босилек, който се освещава и се връща обратно у дома. На Благовец се засаждса босилек в саксия, за да пази дома. На празника трябва да се стане рано, за да е богата годината. Първото парче от обредната пита се отчупва от домакинята и се оставя пред прага на дома. То е предназначено за домашния дух, който покровителства къщата. На празничната трапеза трябва да се събере целият род. Приготвената питка се маже с ме и с нея се черпят съседи и близки. Празникът се посреща с чисти домове и дворове, а боклукът се пали, за да се изгорят и болестите. На празника не се върши никаква домакинска работа.

Друга традиция, свързана с този християнски празник, е пробиването на ушите н момиченцата. Вярва се, че на този ден няма да ги боли заради кръжащия над тях архангел Гавраил. На този "благ ден" домакинте не трябва плетат и шият. Поверието гласи, че на този ден всяка отрова губи силата си. Лоша поличба е, ако някой види щъркел, който не лети, а лежи или ходи. Дръвчета, засадени на този ден, раждат много сладки плодове. Хубавото време на празника вещае плодородна година. Паленето на огньове е друга традиция заради вярванията в пречистващата сила на огъня. Децата и младежите прескачат запалените огньове за здраве. От този ден и времето започва да се затопля – змиите и гущерите излизат от леговищата. Според традицията се палят парцали от конопено платно, за да се прогонят гущерите и змиите. Друг обичай е паленето на оборски тор във всички ъгли на двора. Той се изпълнява рано сутрин. Вярването е, че по този начин могат да се прогонят влечугите от двора.




По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пожар избухна в джебелското село Полянец

Пожар избухна днес следобед в село Полянец, община Джебел. По първоначални данни е изгоряла къща, но към момента няма информация за пострадали хора. Екипи на пожарната са реагирали на сигнала и работят по овладяване на огъня. Причините за пожара се изясняват.

публикувано на 22.07.25 в 18:20
Ахмед Доган

Ахмед Доган: „ДПС е отвлечена отвътре“ – основателят обяви нова политическа сила

Основателят на Движението за права и свободи (ДПС) д-р Ахмед Доган излезе с остра политическа декларация, в която заявява, че партията е "отвлечена отвътре" и вече не представлява ценностите, върху които е основана. В отговор на това, той обяви началото на тримесечен преходен период за създаване на нова политическа формация, която да върне доверието на..

публикувано на 22.07.25 в 17:24

Прокуратурата обвинява 57-годишен мъж за убийство на брат си в с. Гърбище

Окръжната прокуратура в Кърджали привлече като обвиняем 57-годишен мъж за извършено умишлено убийство на брат му в село Гърбище, община Ардино. Според данните по досъдебното производство, на 21 юли 2025 г., С.З., на 57 години, е умъртвил 55-годишния си брат. Деянието е квалифицирано като престъпление по чл. 115 от Наказателния кодекс. След..

публикувано на 22.07.25 в 16:36
На снимката от ляво надясно: инспектор Серкан Мурад, главен инспектор Хасан Хасан, началник на РУ-Джебел, младши експертите Беркант Мурад и Димитър Каменов

Туристи с благодарност към полицаи в Джебел за помощ в трудна ситуация

Благодарствено писмо до ръководството на ОДМВР-Кърджали и РУ-Джебел са изпратили Илка и Мирослав Илиеви, след като в критична ситуация потърсили и получили помощ от полицейски служители. Съпрузите били на разходка до крепостта „Устра“ и се изгубили на връщане. Сигнализирали на тел.112 и провели разговор със служител на РУ-Джебел, който ги успокоил, дал..

публикувано на 22.07.25 в 15:00

Полицаи иззеха осем електрически тротинетки на територията на област Кърджали

Осем индивидуални електрически превозни средства са иззети от служители на РУ-Кърджали и сектор „Пътна полиция“ при специализирани операции в областта след извършени нарушения от водачите.  Най-често срещаните нарушения, установени от служителите на реда, са за управление в тъмната част без светлоотразителни елементи върху облеклото, без защитни каски,..

обновено на 22.07.25 в 12:18

На 6 август започва строителството на храма "Свети Седмочисленици" в Кирково

За 6 август е насрочена първата копка на новата църква "Свети Седмочисленици" в Кирково. Церемонията ще се проведе следобед. На нея ще присъства епископ Поликарп от Пловдивската митрополия. Очакват се и митрополитите на Комотини и Александруполис. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко Кехайов от църковното настоятелство на православния храм...

публикувано на 22.07.25 в 11:18

ПУ запазва таксите за платено обучение в минимално допустимия размер

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ ще запази семестриалните такси за платено обучение в минимално допустимия размер и за академичната 2025/2026 година. Това реши единодушно Академичният съвет на висшето училище, като се позова на разпоредбите от Закона за висшето образование (чл. 21, ал. 2 и 3 и чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „б“). Решението важи..

публикувано на 22.07.25 в 11:30