Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят гид за уникалната дървена джамия в Подкова

| Репортаж
Снимка: Венета Нниколова БНР

Дървената джамия в село Подкова община Кирково, която е известна като „Джамията на седемте девойки“, се нуждае от местен гид, който да разкаже на стотиците туристи за историята на уникалния религиозен храм.  Това каза за Радио Кърджали кметът на Подкова- Хълми Муса.

Село Подкова се намира в Източните Родопи, едва на 15-ина километра от границата ни с Гърция. Разположено е встрани от главния път, който води към ГКПП “Маказа”, затова тук рядко се отбиват случайни пътници, но тези които идват, го правят с определена цел – да се докоснат до мистиката на една уникална конструкция, 

разказва за нея в свой репортаж журналистът от БНР Венета Николова.

Високо в небето над село Подкова се извисява минарето на дървената джамия, известна като “Джамията на 7-те девойки“. Тя е единствената по рода си в България и представлява уникален образец на ислямската архитектура. Мястото е свято за тукашното население, което e съставено предимно от българо-мохамедани и турци, изповядващи исляма. Джамията е постоянно отворена за посетители. Всеки може да открехне дървената порта на добре поддържания й двор, да се разходи сред цветните  лехи и да влезе в покоите на храма. Но преди това следва да се събуе бос, както подобава традицията.


Освен датата на изграждането на джамията, не се знае почти нищо за нейното минало. “Нашата джамия е построена през 1428 г. и казват, че е завършена точно на 6 май. В тази връзка всяка година на този ден, когато отбелязваме Хъдърлез, (пролетен празник в мюсюлманиските общности, съвпадащ с християнския Гергьовден) в джамията се стичат хиляди гости от цяла България, както и от Гърция, Турция, дори от Западна Европа“, разказват местните хора. 

Изглежда повечето хора тук приемат като исторически факт легендата за 7-те девойки, които със собствените си ръце издигнали дървения храм за нула време:

“Годениците им заминали за война и не се завърнали. Затова девойките продали своята зестра и със средствата са направили нашата джамия. Те докарали дървения материал от близката гора, намираща се край днешните ж.п. прелези и за една нощ построили джамията, без да забият нито един железен пирон в конструкцията. На сутринта, преди да се разсъмне, девойките се поклонили, направили молитвата си и повече никой не ги видял и нищо не се е чуло за тях", разказва легендата, която се предава от поколение на поколение.

Хората от Подкова отдават почит на подвига на 7-те девойки чрез седем символични гроба - кенотафи, подредени в двора на храма.

В непосредствена близост пък попадаме в турско гробище, но не какво да е, а осеяно с … лечебни камъни.

“Там имаме няколко камъка, които са лековити, а също и едно провирало – разказва местната жителка Севинч Шериф. 

– На турски се казва “Деликликая“. 

Но от по-старите ми баби съм чувала, че трябва да вярваш в лечебната им сила, за да те избавят от болестите. Те са там откакто се помня аз. Казват, че камъните са от времето когато е построена джамията. Но никой не знае с точност дали садокарани отнякъде или са си оттук.“

Всеки от четирите камъка в гробището си има табелка с фигурално обозначение как точно да се възползваме от лечебните им сили. Смята се, че ако се допрем до тях и поемем от живителната им енергия, след време ще оздравеем. Единият камък е за коленете и ставите, другият - за главоболие, има и камък за кръста. А провиралката, известна още като “Дупчения камък“ била универсална! Твърдят, че помага при всички болести, включително и при безплодие. Но има едно условие – да се промушиш през нея три пъти в посока обратна на часовниковата стрелка и по възможност на 6-ти май, когато лечебните свойства на това мистично място, са най-силни.

Снимки Венета Николова


По публикацията работи: Божидар Събев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Земетресение от 4.9 по Рихтер в Гърция

Земетресение с магнитуд от 4.9 по скалата на Рихтер е регистрирано в събота в 18.11 ч. Трусът е с епицентър Егейско море, на 109 километра източно от Солун, и е с дълбочина 5 километра, съобщават от европейския сеизмологичен център. Земетресението е усетено в района на гръцкия град Кавала, в българските Кърджали, Хасково, Пловдив, Асеновград, София,..

публикувано на 15.02.25 в 20:05

Утре избират кмет на село Аврен

В крумовградското село Аврен се подготвят за частичните местни избори, които предстои да се произведат утре . Изборните книжа вече са в двете секции , в които ще се гласува - една стационална и една подвижна . От общо 303-ма избиратели по списък, 20 са заявили желание да упражнят правото си на вот в подвижна избирателна кутия. Три дами са кандидатите..

публикувано на 15.02.25 в 17:03

Откриват кукерския празник Песпонеделник на 2 март

Традиционният кукерски празник Песпонеделник ще се състои на 2 март в Широка лъка. Откриването е с изложба на детски рисунки „Кукери“ на 28 февруари. А вечерта самодейни ученици от НЧ „Екзарх Стефан – 1872“ ще п редставят битовата пиеса „Прошка“. На 1 март ще бъде открита изложба, посветена на Екзарх Йосиф. Следва  празничен концерт на учениците..

публикувано на 15.02.25 в 16:30

Байрам Байрам: Застрашени са инвестиционните програми на общините

Ако не бъде намери баланса на приходи и разходи в Бюджет 2025 , има реална опасност за общинските бюджети и изпълнението на инвестиционните им програми. Тази тревога изрази в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС-Ново начало Байрам Байрам: "Ние от няколко месеца сигнализираме, че дефицитът, реално, е много застрашителен за публичните финанси на..

публикувано на 15.02.25 в 16:18

890 са делегатите на Конгреса на БСП

Заседават делегатите на 51-вия конгрес на БСП, които трябва да гласуват и промени в устава на партията, с които да се върне или старото положение председателят да се избира от конгреса или не чрез пряк вот. Над 890 са делегатите, които се регистрираха на форума. На конгреса е и председателят на парламента Наталия Киселова. Тя заяви, че..

публикувано на 15.02.25 в 14:17

Антоний Желев - „Цар на лозарите“ в Кърджали

Носител на преходната статуетка в конкурса за най-добро домашно вино в Кърджали и на отличието „Цар на лозарите“ с тана Антоний Желев. Общо 27 бяха конкурентите за титлата, която традиционно връчва Домът на културата в родопския град, с подкрепата на Общината. Подгласници на победителя станаха Величко Карабоюков и Людмила Йовчева. Освен наградите за..

публикувано на 15.02.25 в 13:57

Според неправителствена организация е имало авария в ТЕЦ "Марица 3" Димитровград

От организацията "Дишай, Димитровград" алармираха, че снощи е имало авария в ТЕЦ "Марица 3" Димитровград , часове след като инсталацията беше пусната след ремонт. В Регионалната екоинспекция не са получили информация за проблем в централата. От дружеството отрекоха да има авария като обясниха, че снощи централата е преминала към..

публикувано на 15.02.25 в 12:54