Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо“, огорчена е жената.
Според нея парите, с които се плаща, не трябва да се взимат от общинската хазна, а от виновните служители, чието нехайство и недобре свършена работа са довели до загубата на дело в съда от Общината.
Припомняме, че Рашкова, която дълги години беше журналист, повече от 20 години живя в Испания, а когато се прибра в родината завинаги, ѝ се случи инцидента. Тя потърси Радио Кърджали, за да разкаже за ужаса, който е преживяла. Рано сутринта, на излизане от дома си в кв. „Възрожденци“, била нападната от глутница безстопанствени кучета и нахапана. Сама стигнала до Спешното отделение, където ѝ била оказана помощ. Лекарите споделили, че нейният не е единичен случай. И те, и психологът, от когото също потърсила съдействие, я посъветвали да не оставя инцидента без последствия.
„Не излизах дълго време. Не смеех да изляза. Дори не отивах да си пазарувам, приятелка ми пазаруваше“, сподели журналистката.
Месеци наред се проточили делата. В първото представителят на Общината се държал обидно за нея. „На делото, яви се представител на Общината, който се държа малко грубо за мене, защото твърдеше, че такова нещо няма, че куче не ме е хапало, че всички идват с претенции, едва ли не, да ограбят Общината. Такова нещо няма. Никой не отива да ограби Общината. Това е един жест да се стреснат, да помислят малко. Ами, тези кучета не са от вчера. … И как никой не се зае да реши този проблем?!“, негодува пострадалата.
На второто дело представител на Общината не се явил. „За тях нещата бяха ясни – кучетата си лаят, керванът си върви!“, недоволства потърпевшата.
Рашкова подчерта, че не животните са виновни, а хората, които позволяват всичко това да се случва. Все още не е преодоляла травмата от преживяното.
Журналистката сподели добри практики, въведени в Испания, където е живяла дълги години. Там няма вариант куче да бъде разхождано без повод или стопанинът да не почиства фекалиите, след като животното се облекчи. Бдителни съседи алармират компетентните органи за домашни любимци, които са успели по някакъв начин да излязат свободно на улицата. Като цяло, хората са отговорни и сами съблюдават реда. Наскоро е въведен закон, според който стопаните не могат да държат кучето си на терасата. Глобяват ги. Има специални „старчески домове“ за четириногите, където хората могат да отведат своите възрастни домашни любимци да доизживеят дните си подобаващо обгрижвани.
Рашкова разказа и друг интересен факт. В Андалусия работи хоспис за болни магарета, където специалисти се грижат последните им земни дни да преминат достойно.
А какво е при нас …?!
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478