Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали.
Учениците Мелвин и Любо от СУ „П. Р. Славейков“, Валентина от СУ „Йордан Йовков“ и Павел от Професионална гимназия по туризъм, заедно с други свои връстници и съученици участваха в работата по проект „Кърджали за теб – участвай, променяй, бъди активен гражданин!“. Той се изпълнява от Сдружение "Инициатива за развитие "Кърджали решава" (СИРКР). Партньори са Община Кърджали, Регионална младежко сдружение "Кърджали за теб", АРИРИ, Център за подкрепа и личностно развитие – ОДК, Кърджали. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.
Целта е младите хора и гражданите от община Кърджали да бъдат информирани за структурата и правомощията на местната власт, за възможностите за участие в процеса на вземане на решения на общинско ниво. Стимулиране на гражданското участие и контрол като възможност за противодействие на корупцията и увеличаване на отчетността и прозрачността в обществения живот.
„За мен, като представител на гражданския сектор и като представител на образованието, защото съм учител, е много важно младите хора да знаят всичко за местната власт – как функционира, от кого какво зависи и да бъдат активни граждани. Проектът е насочен към младите хора, защото те са ни надеждата. Аз се надявам, че чрез младите хора ще достигнем и до по-възрастните и ще ги направим по-активни граждани“, посочи ръководителят на проекта Росица Средкова, председател на УС на СИРКР.
Индексът на гражданско участие в Кърджали не е висок. Гражданите са активни, когато се провеждат благотворителни кампании и инициативи, но за други важни неща като обсъждане на бюджета на общината например, не проявяват достатъчна активност, сочи анализ от проучване на НПО-то.
„Аз, лично, си имам термин за това и той е апатично активни. Ние предпочитаме да напишем един малък текст в социалните мрежи и след това да не предприемем никакви действия“, посочи наблюденията си Любо. Основна причина за тази апатичност е недоверието във властта, установили са младежите.
Купеният вот е сериозна пречка и е причина едни и същи хора да влизат във властта, които се интересуват от личната си облага и нехаят за общото благо, сочат наблюденията на Валя.
Според Мелвин хората смятат, че ангажиментът им е до гласуването и с пускането на бюлетината се изчерпва гражданската им отговорност.
Отговорността започва още с подготовката за гласуването. Трябва да се познават програмите на кандидатите и след това е важно гласоподавателите да проконтролират изпълнението на тези програми, смята Павел.
В рамките на проекта учениците имаха възможност да наблюдават работата на местната власт отвътре. Посещаваха заседания на Общинския съвет, на постоянните комисии, говориха, задаваха въпроси и на общински съветници, и на представители на администрацията. Разбраха какъв е пътя, който трябва да изминат, ако искат нещо да променят, коментира Средкова.
„Един от проблемите е, че се създава усещане за далечност между избирателите и избраните, а ние трябва да бъдем, на практика, техен коректив“, допълни Любо.
При изследване, направено от учениците, седем от десет души казват, че не гласуват на местните избори. „Едно от много страшните неща беше, че те не даваха причина защо не гласуват“, посочи Любо.
В рамките на проекта предстои изработването на видеоклипове, с един от които още веднъж ще бъде направено промотиране на първата в България дигитална платформа за провеждане на онлайн консултации с граждани „Кърджали за теб“, която работи от година в родопската община. Там в момента е публикувана анонимна анкетна карта, която всеки има възможност да попълни, за да каже очакванията си от местната власт и да посочи основните проблеми, съобщи Средкова.
Предстои да бъде разработено и издадено Ръководство за гражданско участие. То ще бъде достъпно на хартиен носител и онлайн на сайта на Община Кърджали и платформата „Кърджали за теб“. Това ще е наръчник, който ще даде необходимите знания на гражданите и младите хора за техните възможности да участват в местното самоуправление, посочи Средкова.
Когато се взима решение, първо трябва добре да се премисли и след това да си носиш последствията от избора, е урокът, който е научил Павел.
При взимането на решение е много важно да се обмислят всички варианти – както положителните, така и отрицателните, е изводът на Валя. Тя изрази задоволство от участието си в работата по проекта и прикани връстниците си също да се включват в такива инициативи, „защото е полезно“.
Според Мелвин трябва „да бъдем по-активни, защото активността може да бъде и забавна“, освен че помага при взимането на информирани решения.
"Винаги има смисъл. И – не на апатията!“ пък е категоричният извод на Любо.
Гражданите не гласуват и не участват, защото са загубили доверието към политиците, към властта, като цяло. Но има смисъл да се борим заедно да върнем това доверие и да направим младите хора и всички граждани активни, за да живеем в едно по-добро общество и в една развиваща се община, е посланието на Росица Средкова.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..
За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478