Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Открит урок по конституция изнесе Цвета Караянчева в Кърджали

| Репортаж

Пред пълна зала с ученици и преподаватели, председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева изнесе открит урок по конституция. Поводът бе 145 години от приемането на Търновската конституция, а бедеда се състоя в Рагионалния исторически музей в Кърджали.  Присъстващите научиха интересни факти, свързани с Учредителното събрание във Велико Търново през 1879 г. и усилията на тогавашните народни представители да изградят равноправна европейска държава. Представена бе и реплика на звънеца, използван по време на заседанията от Антим Първи, който организира първия политически салон в България. Цвета Караянчева коментира за вълнуващия момент, когато е видяла и държала в ръцете си оригиналния звънец: 

"За мен беше огромна чест, че имах възможността да държа звънеца, който Антим Първи държи при първото заседание. Медният звънец е изработен през 15 век. Характерното за него е, че когато звъни, неговото звънене е 35 секунди. На дръжката е написано „Някой ден, когато съдбата ме покоси и превърне мене нещастния от земен в раб Божий, милостиви Господи, дай му сили, здраве на този, който чете тези мои редове и се моли за мене.” 


В открития урок, учениците от гимназиален етап в град Кърджали, както и ученици от СУ "Васил Левски" Крумовград, научиха интересни факти свързани със създаването и приемането на Търновската конституция. Като започнем от сградата, където се е помещавало Учредителното събрание, (която е бивш турски конак, изграден от Колю Фичето), колко души са били народните представители и какви групи е имало. Като например, 116 депутати са били по право такива, т.е. работили са в различни учреждения и институции, но 96 са били избирани от народа и сред тях е имало и неграмотни. 
"Изборите тогава не са били с бюлетини, а с бобчета в различни цветове или с боб и кукуруз, но вълнението за хората е било голямо, тъй като те отивали да изберат своите представители в управлението на държавата", разказа Цвета Караянчева. Депутатите били в три групи - консерватори с представител Тодор Икономов, либерали с представител Петко Каравелов (който е бил и подпредседател на Събранието), и групата на колебаещите се, които били мнозинството. "Колебаещите се не били добре ориентирани и това дало възможност на по-начетените да надделеят", уточни Цвета Караянчева: 
"Така, Петко Каравелов със своите изключителни ораторски умения надделял с възгледите на либералите. Тъй като в първоначалния си вид Конституцията е била консерваторски настроена. Каравелов обаче е успял да убеди по-голямата част от народните представители и в крайния си вид документът приема по-либерална форма." 

Цвета Караянчева обобщи основите, заложени в Конституцията като правото на всеки да бъде свободен и изкореняване на робството, свобода на словото и печата, а също и право на безплатно образование, като открои, че българите изключително много са държали на грамотността. Друг интересен момент е правото на глас, като Конституцията казва, че български граждани навършили 21 години имат право да избират, а навършили 30 години имат право да бъдат избирани. Като понятието е било, че разбира се, се има предвид мъжете. Много по-късно жените са имали това право и то само жени омъжени, разведени или вдовици. 

Относно гласуването, Любомир от клуба по Историка в СУ "П. Р. Славейков", каза коя според него е приемливата възраст хората да имат право да гласуват: 
"На 18 години, смятам, че хората са достатъчно зрели, предвид, че се навършва и пълнолетие. Това е една добра възраст, където може да се съчетаят погледа на един навлизащ в света на възрастните човек и човек, който обаче носи със себе си креатичността на детските години." 
Любомир казва още, че като млад човек, много го боли от апатията, която вижда сред обществото за случващото се в политическия живот. 
В открития урок участваха и ученици от школата по история в СУ „Васил Левски“ – Крумовград. Те представиха своето издание на Исторически бюлетин в който периодично отделят внимание на знакови дати за българската история. Този път в бюлетина се разказваше за годишнината от приемането на Търновската конституция. Учениците описаха фрагменти от нея. 

Цвета Караянчева разказа още на учениците, каква е била процедурата по приемане на законите. Като ден след гласуването е имало прегласуване, за да имат възможност депутатите да изгладят, като задраскат или изтрият дадена дума, която не им харесва от тяхното изказване. Тук правим едно сравнение с днешните депутати, които нямат тази възможност и всичко изговорено и направено като реакции се вижда и по телевизии, чува се по радиото, коментира се в социалните мрежи, където представителите н народа нямат право на грешки, лапсуси и неблагоприличен език, а напоследък се нагледахме на всичко това. 
 Цвета Караянчева подари на всички училища-участници екземпляри от т.нар. Сребърна Конституция, издадена след провъзгласяването на независимостта на България и промяната от княжество в царство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

146 години от създаването на Българските митници

Митническите служители отбелязват професионалния си празник на 7 юли -  Денят на българските митници. На този ден преди 146 години с Указ №2 на княз Александър I Батенберг са учредени митниците и митарствените пунктове на Княжество България.  Този управленски акт се случва веднага след назначаване на първото българско следосвобожденско..

публикувано на 07.07.25 в 10:35

Гръцки депутат алармира за безконтролно преминаване по пътя Аврен – Миртиски

Скорошен доклад на гръцката регионална медия „О Хронос“ стана повод за парламентарен въпрос, отправен от депутата от партията „Гръцкото решение“ (б.р. Ellinikí Lýsi) “ Константинос Хитас. Въпросът е адресиран до министъра на националната икономика и финансите, министъра на защитата на гражданите и министъра на външните работи. Поводът е публикацията на..

публикувано на 04.07.25 в 11:15

Ученици от ПГЕЕ „Капитан Петко войвода“ заминаха на стаж в чужбина

Поредната група от 15 ученици от ПГЕЕ „Капитан Петко войвода“ замина на производствена практика в град Волфсберг, Австрия. За да се класират за участие в практиката, кандидатите преминаха предварителна подготовка. Тя бе в три направления – културна подготовка и подготовка, свързана с дейности за предотвратяване на риска, начална техническа..

публикувано на 02.07.25 в 14:49

НАП провежда проучване за оценка на контролните действия

Националната агенция за приходите стартира проучване за оценка на контролната дейност на НАП. Съобщение с електронна препратка (линк) за попълване на анкетата ще бъде изпращано на дружества и физически лица, чиито проверки и/или ревизии са приключили през първото тримесечие на тази година. Проучването ще бъде провеждано периодично за всяко..

публикувано на 02.07.25 в 11:10

Алпийският тролей край Дяволския мост – адреналин и природа в едно

Сред красотата на Родопите, край  Дяволския мост, се намира едно от най-вълнуващите и атрактивни преживявания за любителите на екстремните усещания в региона – „Алпийският тролей“. Съоръжението е с дължина от около 120 метра, развивана скорост до 50 км/ч и привлича все повече туристи, търсещи адреналин и незабравими преживявания. Ако след..

публикувано на 01.07.25 в 12:03

В "Йовков" се подготвят да правят форум театър срещу тормоза в училище

Ученици от Средно училище „Йордан Йовков“ представиха Кърджали и училището си в две престижни национални инициативи за вдъхновени млади лидери и активни защитници срещу училищния тормоз. Десетокласничките Севгинар Мюмюн и Виктория-Исмералда Кардашлъкова заедно със заместник-директора Марияна Стоянова участваха в работата на двата форума...

публикувано на 30.06.25 в 21:03

Нови възможности за работа за младежи дава проектът „Младежки практики“

Агенцията по заетостта стартира изпълнението на нов проект „Младежки практики“, насочен към младежи на възраст от 16 до 29 години, които търсят възможности да работят в свободното си време, съобщи директорът на Дирекция „Бюро по труда“ в Кърджали – Метин Хафъзсалим. Той поясни, че младежите ще имат възможност да работят за срок до 6..

публикувано на 30.06.25 в 09:56