Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му.
Държавно ловно стопанство "Женда" е създадено през далечната 1978 година на територията на тогавашното Горско стопанство - Кърджали, където е направена 1 аклиматизационна ограда в землището на село Женда. Там през 1979 г. са доставени от Чехословакия и пуснати първите 36 муфлона. Съотношението им е било осем мъжки и 28 женски. Не всички преживяват адаптацията, но през пролетта се раждат 12 малки муфлончета. Втората голяма доставка е през 1986 г., разказва заместник-директорът на стопанството инж. Любомир Джисов.
През годините броят на животните се увеличава, увеличава се и територията, на която се отглеждат. Допълнително зад оградата се вкарват и елени-лопатари
"През 1982 г. муфлоните вече са 43 броя, през 1983 - 62 броя, 1984 г. - 91 броя, 1985 - 13 броя. Когато1986 година се вкарват новите муфлони, това се прави с цел опресняване на кръвта, за да не се получава близкородствено кръстосване вътре в оградата. И през годините до 95-та - 96-та година муфлона вече стига тази численост, която е допустимият запас на самата ограда.", каза инж. Джисов.

В едно стадо преобладават женските и младите. В дивата природа доминираща роля има най-възрастната и опитна женска, която води. Мъжките живеят отделно, но наблизо до стадото. В оградените територии на ловното стопанство плюсът е, че животът на животните е по-спокоен, а храната подсигурена и не се налага да правят дълги преходи, за да оцеляват.

"По принцип в Европа родината на муфлона се считат островите Корсика и Сардиния. Там си живеят естествено, но там имат и по-малко неприятели. Докато тук, в нашия регион, естествените неприятели са вълкът, лисицата, чакалът, някои хищни птици за малките муфлони", обясни инж. Джисов.

Близо 21 500 хектара площ обхваща територията на Държавно ловно стопанство "Женда". То е едно от най-красивите и живописни места в Източните Родопи. Разположено е върху два различни планински хълма. Западният е типично планински, с ясно изразени стръмни била, дълбоки дерета, отсечени склонове, а източният комплекс е със заоблени форми, разлети била и недобре изразена долинна мрежа. Територията на стопанството се разделя на свободна територия, където обитава благороден елен, сърна, дива, свиня. И така наречените бази за интензивно стопанисване на дивеча. Това са оградените площи. В тях има муфлон, елен лопатар и дива свиня. Срещат се заек, вълк, чакал,  бялка и черен пор, язовец, невестулка, видра, дори и мечка по високите места в планината.

"Дивечът в България е държавна собственост. Териториите са ни дадени за управление от Министерството на земеделието и храните, така че ние управляваме собствеността на държавата върху тази площ", припомни инж. Джисов.

Около 300 са муфлоните в двата района на Държавно ловно стопанство "Женда" - "Болярци" и "Женда". Стопанството е единственото, в което се отглеждат този вид. Той е достъпен за лов и отстрел при определени условия и в зависимост от това какви цели си поставя, казва Любомир Джисов. Той уточни, че миналата година е имало ловци от Турция, Швеция, Швейцария, Испания, Великобритания, Германия.

може да чуете целия репортаж в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Никола Рахнев: Без природата сме загубени

В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..

публикувано на 29.11.24 в 14:56
Стада пашуват по дъното на яз.

Отглеждат дини на дъното на язовир

Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи.  А той, мостът, е..

публикувано на 28.11.24 в 17:54

Дами от клуб „Ахридос“ с благотворителна кампания за хора в нужда

В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..

публикувано на 27.11.24 в 13:44
Нешко Нешев

Юбилейният концерт на Нешко Нешев: Тържество на таланта, традицията и вдъхновението (ГАЛЕРИЯ)

На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...

обновено на 27.11.24 в 13:28

Идва Коледа! Да преоткрием важните неща под елхата

Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят  момчетата от група "Хоризонт", които..

публикувано на 26.11.24 в 17:28
Марияна Стоянова, Заместник-директор на СУ „Йордан Йовков“; Диляна Гюрова, Експерт програми и проекти във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“; Людмила Чаушева, Директор на СУ „Йордан Йовков“ и Ирина Илиева, Оперативен директор, Изпълнителен директор (2023-2024) във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (от ляво надясно)

Добра практика по предприемачество показаха йовковци на национален форум

Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..

публикувано на 25.11.24 в 19:39

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 24.11.24 в 17:51