Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

5
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско
Снимка: Данчо Йорданов

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски башибозук, а мирните му жители - жестоко избити.
Проф. Паскалев, който е и бивш ректор на Медицинския университет в Пловдив, получи званието лично, а почетната титла за писателя Георги Петков, който почина наскоро, бе приета от дъщерите му. Една от тях - художничката Ваня Петкова, дари на кмета Анка Юлиянова картина на църквата „Свети Йоан Благослов“ в селото. 
"Получавал съм много награди, но тази ми е най-близка до сърцето ми, защото я получавам от мили хора, които виждам, че се радват на това, което подаряват. Не е протоколно", каза след получаването на званието проф. д-р Паскалев. Той уточни, че никога не е крил, че е от Гугутка: "Исках дса го има на картата, но в ония географски карти го нямаше отразено. И като студент, и като преподавател винаги съм казвал, че съм от Гугутка. Много хора го знаят... Когато дават някой репортаж или филма за Гугутка, или книгата на Гошо Петков, обаждат ми се хора, които не познавам - бивши студенти, лекари, да ми кажат - проф. Паскалев, дават филма за Гугутка, да гледаш. Успяхме да се наложим и да покажем, че хората от Гугутка са образовани хора, хора с ум и талант. Гошо Петков проби пръв - той направи селото известно в цяла България", разказа професор Георги Паскалев. Той е категоричен, че гугутчани са хора, готови да помогнат безвъзмездно и благородно: "Хора на честта са. Няма да ви излъжат, няма да ви измамят."
Стената на родолюбието носи мотото „Вярата и знанието са силата и духа на Гугутка“. На нея са изобразени патриархът на българската литература Иван Вазов, двамата свети равноапостоли Кирил и Методий и революционерът-поет Христо Ботев. До портретите са изрисувани сградите на първото светско училище в селото, направени по рисунки на учителя Петко Кацаров от казанлъшкото село Турия, племенник на Чудомир, директор на школото от 1934 г. Стената е подготвена от Русин Касабов и изрисувана от художника Стойко Гъгъмов. Тя е изградена по идея и със спомоществователството на проф. д-р Георги Паскалев. 
На тържеството за откриването ѝ по време на църковния празник на светите братя Кирил и Методий присъстваха и официални гости - председателят на Общински съвет в Ивайловград Богдана Богданова и заместник-кметовете на Община Ивайловград Светла Моллова и Кръстю Делииванов.
Паралелно с идеята за стената се развива и идеята да бъдат отличени двамата видни гугутчани, спомня си Станка Везирова от Инициативния комитет в селото.
"Идеята да направим почетни граждани Георги Паскалев и Георги Петков дойде спонтанно. Защото това са хора, които прославят Гугутка и ние сме възхитени от тях и винаги с уважение сме се отнасяли", разказа  Станка Везирова. Тя припомни как е получила оригиналите на рисунките на старото училище в селото от първия учител, претворени на стената на родолюбието и които и досега пази в дома си. И с доза радост коментира, че с обновения площад, на който се намира паметника на загиналите в смутната 1913 г. и новата Стена на родолюбието, селото вече става известно: "Даже вече от съседните села идват в Гугутка семейно и си правят снимки хората. Нашият площад вече се обнови."
 И още за празника и за бъдещето - от Райна Делимоллова, също член на Инициативния комитет за изграждането на стената на родолюбието в ивайловградското село Гугутка
Освен да продължат традицията да пазят паметта на селото и да отличават и други значими съселяни, в Гугутка вече обмислят нова идея - да възстановят, отново с подкрепата на проф. д-р Георги Паскалев камбанарията на църквата "Св. Йоан Богослов", построена през 1838 г. и изиграла важна роля в историята на селото. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Фотограф: Кремена ВАТЕВА

Как се рисува с фотоапарат?

Красиви кадри в Бургас и Кърджали , предадани с почерк на художник предложи на посетителите на Керимовата къща роденият тук фотограф Тенчо Петков. Изложбата " Срещи с природата през погледа на един родопчанин, живеещ до морето" показва 30 фотографии върху платно. Целта на проекта  е да се представи красотата и разнообразието на..

публикувано на 07.06.24 в 12:49

Много тежка пролет за хората с алергии

По-рано, с половин месец, започна сезонът на алергии тази година, хората с астма се влошиха, имаме  и доста нови случаи, коментира за радио Кърджали алергологът д-р Мони Турналиев. Ранната пролет се застъпи с вълна от грип и КОВИД, пренос на пясък от Сахара и сезонът на плесените. По думите му грипът е изострил съществуващи заболявания,..

публикувано на 07.06.24 в 11:24

Роман Романов е победител във фолклорна класация ,,Надпяване" на БНР

Младият певец Роман Романов от златоградското село Старцево е победител в годишната фолклорна класация ,,Надпяване" на БНР програма "Христо Ботев" в категория - Мъже солисти, с песента ,,Да знаеш майчо", аранжирана от проф. акад. Милчо Василев, акомпанимент на Щатен народен оркестър при АМТИИ проф. Асен Диамандиев, гр. Пловдив. За отличието се..

публикувано на 07.06.24 в 09:43

Работодатели, обучаващи организации и търсещи работа се срещат на обща трудова борса в Кърджали

Поредната обща трудова борса, организирана от Агенцията по заетостта, ще се проведе в Кърджали на 7 юни от 10:30 ч. в Дом на културата. На нея освен фирми и организации в качеството си на работодатели, ще присъстват и обучаващи организации, каза  Метин Хафъзсалим, директор на Дирекция "Бюро по труда" - Кърджали и допълни, че тази година двойно повече..

публикувано на 06.06.24 в 12:27

На Петровден откриват Национален гайдарски събор "Апостол Кисьов" в Стойките

В родното село на Апостол Кисьов - Стойките ще се проведе V-ти Национален гайдарски събор на негово име. Гайдари от цялата страна ще си дадат среща на 29 и 30 юни в родопското село. Преди пет години инициативен комитет решават съвместно с читалище “Пробуда - 1903” с. Стойките да основат събор на гайдари. За този период в селото отвори врати и..

публикувано на 04.06.24 в 15:41

Носията и гайдата на Стою Чонгаров стават част от съкровищницата на музея в Смолян

Наследниците на гайдаря Стою Чонгаров – дъщеря му Адилина Чонгарова и синът му – Петко Чонгаров, подариха на Регионалния исторически музей “Стою Шишков” в Смолян  неговия личен костюм, изработен в края на 50-те години на ХХ в., гайдата, на която се учи и на която свири дълги години, изработена от Георги Марков от с. Кремене, чантата за гайда и други..

публикувано на 04.06.24 в 13:31

На мотор от Бургас до Кърджали за изложба - мост между две общини

По темата работих, аз Радка Петкова.

публикувано на 03.06.24 в 15:35