Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

5
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско
Снимка: Данчо Йорданов

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски башибозук, а мирните му жители - жестоко избити.
Проф. Паскалев, който е и бивш ректор на Медицинския университет в Пловдив, получи званието лично, а почетната титла за писателя Георги Петков, който почина наскоро, бе приета от дъщерите му. Една от тях - художничката Ваня Петкова, дари на кмета Анка Юлиянова картина на църквата „Свети Йоан Благослов“ в селото. 
"Получавал съм много награди, но тази ми е най-близка до сърцето ми, защото я получавам от мили хора, които виждам, че се радват на това, което подаряват. Не е протоколно", каза след получаването на званието проф. д-р Паскалев. Той уточни, че никога не е крил, че е от Гугутка: "Исках дса го има на картата, но в ония географски карти го нямаше отразено. И като студент, и като преподавател винаги съм казвал, че съм от Гугутка. Много хора го знаят... Когато дават някой репортаж или филма за Гугутка, или книгата на Гошо Петков, обаждат ми се хора, които не познавам - бивши студенти, лекари, да ми кажат - проф. Паскалев, дават филма за Гугутка, да гледаш. Успяхме да се наложим и да покажем, че хората от Гугутка са образовани хора, хора с ум и талант. Гошо Петков проби пръв - той направи селото известно в цяла България", разказа професор Георги Паскалев. Той е категоричен, че гугутчани са хора, готови да помогнат безвъзмездно и благородно: "Хора на честта са. Няма да ви излъжат, няма да ви измамят."
Стената на родолюбието носи мотото „Вярата и знанието са силата и духа на Гугутка“. На нея са изобразени патриархът на българската литература Иван Вазов, двамата свети равноапостоли Кирил и Методий и революционерът-поет Христо Ботев. До портретите са изрисувани сградите на първото светско училище в селото, направени по рисунки на учителя Петко Кацаров от казанлъшкото село Турия, племенник на Чудомир, директор на школото от 1934 г. Стената е подготвена от Русин Касабов и изрисувана от художника Стойко Гъгъмов. Тя е изградена по идея и със спомоществователството на проф. д-р Георги Паскалев. 
На тържеството за откриването ѝ по време на църковния празник на светите братя Кирил и Методий присъстваха и официални гости - председателят на Общински съвет в Ивайловград Богдана Богданова и заместник-кметовете на Община Ивайловград Светла Моллова и Кръстю Делииванов.
Паралелно с идеята за стената се развива и идеята да бъдат отличени двамата видни гугутчани, спомня си Станка Везирова от Инициативния комитет в селото.
"Идеята да направим почетни граждани Георги Паскалев и Георги Петков дойде спонтанно. Защото това са хора, които прославят Гугутка и ние сме възхитени от тях и винаги с уважение сме се отнасяли", разказа  Станка Везирова. Тя припомни как е получила оригиналите на рисунките на старото училище в селото от първия учител, претворени на стената на родолюбието и които и досега пази в дома си. И с доза радост коментира, че с обновения площад, на който се намира паметника на загиналите в смутната 1913 г. и новата Стена на родолюбието, селото вече става известно: "Даже вече от съседните села идват в Гугутка семейно и си правят снимки хората. Нашият площад вече се обнови."
 И още за празника и за бъдещето - от Райна Делимоллова, също член на Инициативния комитет за изграждането на стената на родолюбието в ивайловградското село Гугутка
Освен да продължат традицията да пазят паметта на селото и да отличават и други значими съселяни, в Гугутка вече обмислят нова идея - да възстановят, отново с подкрепата на проф. д-р Георги Паскалев камбанарията на църквата "Св. Йоан Богослов", построена през 1838 г. и изиграла важна роля в историята на селото. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Д-р Ахавни Кеворкян: Готвенето може да бъде ваканция за мозъка

"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..

публикувано на 17.12.24 в 14:55

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 15.12.24 в 18:24

Проф. Хикмет Мехмедов: Свръхзадачата на моите постановки винаги е била любовта

Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на  Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..

публикувано на 13.12.24 в 16:05

Хари Атанасов: Много по-приятно ще се пътува за Гърция

Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..

публикувано на 13.12.24 в 12:57

Бизнесменът Пламен Петков: Ще се увеличат еднодневните почивки в Гърция

Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...

публикувано на 13.12.24 в 12:29

Кърджали с нови туристически маршрути

Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..

публикувано на 12.12.24 в 11:35

Творчество и празничен дух от клуб „Ахридос"

Жените от спортно-интелектуалния клуб "Ахридос" създадоха незабравими моменти за децата от Дневен център "Надежда" в Кърджали. Заедно те изработиха коледна украса и украсиха елхата. Празничното настроение беше допълнено от появата на Дядо Коледа, който раздаде ръчно изработени подаръци от жените в творческата работилница на клуба. „Обичам да работя с..

публикувано на 12.12.24 в 11:10