Нора казва, че се чувства "като българка, но и американка, но също и малко французойка". Уточнява, че съотношението е 60 към 40 в полза на "френското". Със смях разказва, че не се налага да обяснява на приятелите си къде е Америка, затова пък често им пояснява къде е България и колко е красива, а те понякога я питат дали не е в Азия.
За пътя до Париж разказва майка й Маргарита: "Аз съм си от Кърджали. Завърших английската гимназия 97-ма година. След това започнах моето следване в "Климент Охридски" в Стопанския факултет и след две години всъщност продължих да следвам в Германия. Германия съм учила до докторска степен, аз съм доктор на икономическите науки и след това, като ми предложиха позиция във Франция, всъщност се преместих във Франция. Мъжът ми тогава дойде от Америка и всъщност се установихме във Франция от 2009 година и децата ни са родени там."
Музиката винаги е била важна част от семейството - самата Маргарита е свирила на пиано и акордеон в Школата към Дома на културата в Кърджали и е през 1993 г. е изнесла два самостоятелни концерта. Затова, когато Нора е проявила интерес към първите детски песнички, родителите ѝ я записват в авангардна музикална детска градина, в която музиката е интегрирана в обучителния процес. "Даже математика се изучава с музика, страните се изучават с музика", обяснява Маргарита.
"Аз много я харесах, просто ние винаги правехме проекти, много често правихме и шоу с музика, спектакли", включва се Нора.
Обучението на момичето започва в школа по специален метод, наречен на японския цигулар Шиничи Сузуки. Маргарита разказва: "Доста разпространен е при цигулката и сега и при пианото. И при някои други инструменти също вече се използва този японски метод, където децата започват да свирят, без да ги мъчат още да четат нотите на 3 години. Работи се с цветни кодове, нотите са дадени, но всъщност са цветни кодове. Много е важно да се слуша музика през цялото време, да се тренира ухото. Така започнахме с едно българска пианистка Виола Черноокова, която преподава по метода Сузуки."
След това Нора има и други учители по пиано, които са известни и концертиращи артисти. Един от тях е Давид Кадуш, който вече се е отдал предимно на концертираща дейност. Когато си е в България, в Кърджали Нора свири под ръководството на Тавит Мачикян, пианист и звукорежисьор в Радио Кърджали. Именно той я подготвя за изпита за реномираната Консерватория Булон Биянкур, в която Нора кандидатства и е приета. "Но не за висшето училище, а да продължи образованието си все още на аматьорско ниво", уточнява майка ѝ.
По време на уроците, преподавателите на момичето се опитват да я научат не само на нотите, техниката и динамиката на произведението, но и на неговата философия. Един от съветите на Кадуш, който Нора е запомнила, е фразата: "Музиката е родена от тишината и тишината е най-добрата музика."
Преподават им и начина, по който да усещат музиката, обяснява Маргарита, която често присъства на уроците на дъщеря си. "Специално Давид Кадуш, който прекъсна преподавателската си дейност и се отдаде на концерти, той винаги казваше, представи си някаква история, някаква приказка, докато изпълняваш определено произведение", спомня си Маргарита.
И Нора спазва съветите, не само защото са дошли от голям музикант. А и защото "за мен музиката е малко като друг език, защото нотите са малко като букви, но не като език, който говорим, а чувствителен език, някак си". Най-много обича да свири Барток и Дебюси и е убедена, че ще свири цял живот, защото не може да си представи живота без музика.
Когато я питам - кога ще престане да се занимава с пиано, е категорична: "Няма такова нещо!"
Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота. На всеки един ден от..
Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..
Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478