Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция: Умора от избори, надежда за стабилност и внимание към проблемите на изселниците

Умора от изборите, надежда за стабилност и призив всички български партии, а не само ДПС, да обръщат внимание на проблемите на изселниците от България – така можем да обобщим исканията и нагласите на избирателите на вота 2 в 1 в Турция. 
Спокойно, но с изненадващо ниска активност в традиционно активно гласуващи секции, преминаха изборите в Турция. Това се отрази на общата активност, въпреки че в останалите секции броят на гласувалите се оказа сходен с предишни години. Според източници на "Хоризонт" причина за разликите е промяна в самата изселническа общност и появата и развитието на повече организации, които както помагат в подготовката на вота, така и имат различни приоритети за развитие.
Гласувалите в крайна сметка са над 46 хиляди, въпреки че избирателите признават, че са отегчени от честото гласуване – това е шести вот за Народно събрание за период от 3 години. Междувременно през май миналата година в Турция имаше избори за президент, а през март тази година гласуваха и за местна власт.
Гласуващите са основно по-възрастни хора, а целта на изселническите организации е да привлекат към процеса и младите, като по този начин ги стимулират да запазят връзката си с България. Предпочитанията на избирателите към ДПС се обяснява с факта, че те са партията, която продължава да поддържа контакти с изселническата общност тук.
Хюлия Алтън, която е представител на организация "Балкански турци" за района на Истанбул обясни:
"90% от гласовете отиват за ДПС. Като гледам най-много те идват тук да се представят, да се запознаят. Доколкото забелязах последния път - много младежи, млади представители, много жени. Това много ни хареса". 
След толкова много избори има ясно изразено желание за стабилно управление в България, както посочи и Джеват Гюнеш, който също е представител на "Балкански турци", но за района на Одрин.
"Искаме да виждаме стабилна държава, стабилна политика и стабилна икономика. Това е най-важното за нас. Ако има стабилно правителство, ние ще носим нашите проблеми в парламента - който и да е". 
От неговата организация признават, че ДПС е единствената партия, която се интересува от проблемите им, които са свързани най-вече с бавни административни процедури при пенсиониране, признаване на стаж или кандидатстване за гражданство. 
"Ние сме част от една държава, която ни е родина. Ние сме мост между двете държави. Ние можем да допринесем само добро. Това трябва да го оценят и другите политици, не да се заиграват с хората - дали са в Турция, дали са в Канада. Нашите проблеми са еднакви. За етноса никой не говори. Проблемът не е етносът, а в отношението на партиите към нас", категоричен е той.
Председателят на организацията на изселниците "Бултюрк" Рафет Улутюрк обаче отправи критики към ДПС и обяви, че самият той няма да гласува:
"ДПС много добре използва Турската страна, идва преди изборите и казва "Ние сме тук, те са българи, ние сме турци и това е. Само със страх взимат. "Ако дойдат българите, ще ти вземат името, ще е както през 1984 г.". Хората наистина са се уплашили. Повечето по селата мислят, че това ще стане. /.../ Всички партии много говорят, но какво са направили? Трябва взаимно да се работи. /.../ Нарочно го правят - от 35 години го правят. Защо българските партии не го виждат? Защо българските партии не искат тези гласове?".
Улутюрк остро разкритикува ръководството на ДПС в лицето на председателя му Делян Пеевски.
"Дали е българин, турчин, циганин - това няма значение. Но когато си мафиот, когато не си добър човек, и българин да си, и турчин да си, и циганин да си - на хората трябва да се обясни не дали е българин или турчин, а какво е направил. Че е богат - това не ме интересува, но какво си направил за хората. Когато не те искат българите, тогава идват в ДПС - всички го знаят, но не могат да го кажат".
Улутюрк призова всички партии да обърнат внимание на избирателите в Турция.
На хората им писна да гласуват и нищо да не се променя, обясниха членове на секционни комисии в Истанбул, и допълниха, че дори хубавото време и започналите ученически ваканции са оказали влияние върху вота тук. Изводът, който можем да направим е, че на успех сред избиратели в Турция може да се надява партия, която обещава стабилност, говори с хората и предлага решения на проблемите им, които са достатъчно добри, за да могат да се конкурират с топлото време.


По публикацията работи: Илияна Типова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Средната пенсия расте, но българите се пенсионират по-късно и с по-малко стаж

Средната продължителност за получаване на пенсия за стаж и възраст през миналата година за жените у нас е 27 години и 5 месеца, като се увеличава с 5 месеца спрямо 2015 година. При мъжете този период намалява от 22 години и 6 месеца на 20 години и 1 месец, сочат данните, проследени от Държавното обществено осигуряване. Данните на Националният..

публикувано на 01.09.25 в 18:10

Случай на лаймска борелиоза в Кърджали

За периода от 25 до 31 август в област Кърджали е регистриран един случай на лаймска борелиоза. Заболяването се предава чрез ухапване от кърлеж и първият признак обикновено е зачервяване около мястото на ухапването. При липса на лечение може да засегне ставите, сърцето и нервната система. По данни на РЗИ са установени общо 24 случая на остри заразни..

публикувано на 01.09.25 в 17:10

Учители, лекари и машинни оператори са сред най-търсените в Кърджали

Дирекция „Бюро по труда“ – Кърджали обяви свободните работни места към първи септември. Търсят се учители и възпитатели, включително по български език и литература, физика и хранителни технологии. В образователната сфера има обявени и позиции за психолози и логопеди. В здравеопазването най-търсени са лекари – в направления като педиатрия и обща..

публикувано на 01.09.25 в 15:05

6047 нарушения на пътя в област Кърджали през лятото

10526 моторни превозни средства са проверени  от 13 юни до 31 август в специализирана операция за опазване живота и здравето на децата през ваканционния период чрез контрол на водачите за правоспособност, за спазване на скоростните режими, за управление след употреба на алкохол и наркотични вещества. Резултатите са за извършени проверки на територията на..

публикувано на 01.09.25 в 14:07

Започна въздушно пръскане срещу боровата процесионка в Южна България

Започна въздушно пръскане срещу боровата процесионка в обхвата на дейност на Лесозащитна станция - Пловдив, съобщават на интернет страницата си от институцията. Мероприятието е включено в лесопатологичната прогноза за 2025 г., като се извършва от края на м. август до края на септември срещу новоизлюпените гъсеници. 1 400 дка бяха третирани преди дни..

публикувано на 01.09.25 в 12:00

Започва Новата църковна година

От първи септември започва Новата църковна година. Празникът се свързва с първия Вселенски събор в Никея през 325 г. , който уточнява реда на библейските събития. Първият празник в църковния календар за новата година е в чест на Симеон Стълпник. Светецът е почитан от народа като покровител на земеделието. Симеоновден се счита за земеделската нова..

публикувано на 01.09.25 в 11:30

Гръцката полиция разби наркоканал с участие на български камиони и шофьори

Гръцката полиция съобщава за разбит наркоканал с участие на български камиони и шофьори. От отдела за борба с организираната престъпност в Атина съобщават, че са арестувани двама гърци за участие в нелегален канал за трафик на кокаин в Европа. Кокаинът се е транспортирал с товарни камиони, като е бил скрит в специален тайник. Пътят е бил от Испания..

публикувано на 01.09.25 в 10:56