Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Галата" - стар ръждясал кораб с ново българско знаме

| обновено на 13.06.24 в 12:56
5
Корабът "Галата" на брега на яз. "Студен кладенец"
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

 

Със знаме се сдоби първият български метален кораб "Галата", който е закотвен на брега на яз. "Студен кладенец" край Широко поле. От няколко дни българският трикольор е изрисуван от двете страни на носа на ръждясалото плавателно средство. Инициативата е на Румен Радев, който има бунгало досами корабчето.

Идеята за знамето хрумва на Румен още миналата година, когато случайно се запознава с капитана на кораба – 95-годишен мъж от Варна.

„Дойде тук с дъщеря си и зет си. Миналата година стана. Човекът застана тук на височкото. Половин час някъде той плака просто като го видя…“, спомня си Румен Радев. Тогава си помислил, че старият капитан не е очаквал да види кораба така изоставен, изгнил и ръждясал. „Виждате какво е. Това е просто един умрял кораб“, казва Румен. Още тогава решил „поне едно знаменце да му сложа на кораба, да се знае поне, че е български кораб и то първият български метален. Знамето вече е факт. Надписът е незабележим, но и него ще го оправим“.

Румен Радев (вляво) и Илко Пасев

"Галата" е първият метален кораб, излязъл от Варненската корабостроителница. Пуснат е на вода през юни 1937 г. Той е специализиран моторен кораб за пътнически превози. Има 50 места. Дълъг е 17 метра и 50 см, широк е 3.70 метра, а дизеловият му двигател е с мощност 100 к.с. Според историята на Българския морски флот "Галата" плава в района първо на Варненския, а после и на Бургаския залив като част от състава на Параходство БМФ. Друга популярна история разказва, че Галата е царски кораб и се е ползвал от семейството на цар Борис.

"Галата" е осъществявал морски превоз на пътници между Варна и Созопол. През януари 1963 г. корабът потъва край Балчик. Трагедията отнема живота на 14 души заедно с тричленния екипаж. На следващата година е изваден и ремонтиран, след което е пратен в яз. "Студен кладенец", където свързва откъснатите от Кърджали места по бреговата линия на язовира.

Днес стои на брега изоставен и ръждясал. „Даже децата, като минават, викат: Мамо, това е един умрял кораб“, казва Румен. Илко Пасев допълва, че няма и информационна табела, която да разказва за първия произведен в България пътнически кораб от този вид.

Двамата наскоро разбрали, че „Галата“ е вече частна собственост, след като миналата година „военните са го давали на търг“. Не познават собственика и не знаят да е идвал до язовира, за да види придобивката си. Но Румен е говорил по телефона с човека, който го уверил, че корабът ще си остане там, където е сега, и няма да отиде за вторични суровини.

Въпреки че е частна собственост, Румен Радев и приятелят му Илко Пасев не само изрисуват знамето, но и слагат осветление, за да се вижда и през нощта.

Малко съзнание, желание, доброта и да знаеш миналото, историята, за да знаеш какво възстановяваш – това е нужно според двамата, за да нарисуваш знамето на един български кораб. „Това е история, която трябва да се запази. Знамето е нещо малко, но така вече корабът прави впечатление, вижда се. По-рано се гледаше като на старо желязо“, обяснява  Румен.


„Иначе се снимат, много млади хора идват тук“, допълва го Илко. Корабът се използва като декор от младоженци, даже се качвали на него за снимки, за да увековечат сватбения си ден

Мястото е атрактивно и за фотографите. Спират се и туристите. Само че те повече питат къде е мостът за Лисиците, който е най-дългият на Балканския полуостров и е близо до кораба "Галата". 

"Не я познават историята", повтаря Илко. И уточнява, че ако имаше една информационна табела с историята на кораба „Галата“, щеше да е интересно за туристите и щеше да е много по-известен. И нямаше да бързат да стигнат до моста за Лисиците, а щяха да се спират и до тази историческа забележителност.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03

Забавянето на онлайн покупките не скъсява 14-дневния срок за отказ

" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението.  Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..

публикувано на 20.11.24 в 15:15

Байрам Байрам: Рухна митът за Ахмед Доган

Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..

публикувано на 20.11.24 в 13:52