Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 % увеличение на всички заплати в Бюджет 2025 иска КНСБ

Ръководството на КНСБ се срещна в Кърджали с фирми от индустрията, местна власт и синдикални членове
Снимка: Радио Кърджали

КНСБ ще настоява в  бюджета за 2025 г. да бъде заложено увеличение от 10 процента на всички работни заплати в обществената сфера. Това обяви в Кърджали президентът на синдиката Пламен Димитров. Той уточни, че ще искат в някои сектори, като култура, столичен транспорт, БНР и др., увеличението да по-голямо, а заплатите в образованието трябва да са поне 130 процента спрямо средната работна заплата за страната.

Кърджали и Смолян са последните две области, в които КНСБ провежда своята кампания на терен за по-високи заплати в индустрията. От месец април досега ръководството на синдиката е посетило и осъществило срещи в над 100 предприятия от този бранш.

В Кърджали, освен във водещи предприятия, срещи са извършени и с представители на местната власт от цялата област. Първата от срещите с бизнеса се осъществява в бившия завод „Бентонит“, уточни синдикалистът.

„За нас важният въпрос беше да кажем на работодателите там пък и на всички, че ние оценяваме това, което беше направено през последните две години и половина в много от фирмите на България за компенсиране на инфлацията. През тези около 30 месеца от началото на 2022 година досега около 32-33 % е компенсирана. Оттук нататък нашите искания са за реален ръст на доходите над инфлацията за 2024 г. и особено за 2025, когато очакваме и минималната работна заплата да расте нагоре“, коментира Пламен Димитров.

Той припомни, че съгласно действащото законодателство през септември Министерският съвет трябва да приеме в постановление за определяне на новата минимална работна заплата за следващата година. Тя трябва да възлиза на 50% от средната работна заплата за предходните 12 месеца към 1 септември. „По наши изчисления трябва да бъде между 1080 – 1100 лв.“, каза Пламен Димитров.

КНСБ смята за нужно България да направи необходимото, за да започне да изчислява регулярно т.нар. „заплата за издръжка“ - заплата, която стига, за да може съответното домакинство да посрещне своите базови нужди  за издръжка.  

През март тази година Международната организация по труда приема дефиниция и методология за изчисляването на заплатата за издръжка, която трябва да се въведе в европейските страни.

„Ние настояваме, независимо от развитието на политическия процес, това да бъде една от проектните задачи на служебното“, заяви Пламен Димитров.

Как ще расте минималната заплата и как тя ще се отнася към заплатата за издръжка са два от важните приоритети в дейността на КНСБ, категоричен е Пламен Димитров. Друг такъв приоритет е Бюджет 2025, който се подготвя сега и трябва да бъде реално готов до края на месец август.

„Исканията на конфедерацията за 2025 г. стъпват върху общото хоризонтално правило за увеличение поне с 10% на всички заплати - на тези, на които  плаща правителството най-малко, 10% на всички, а не избирателно, както беше в годините. 10% всъщност означават около 1 милиард и 800 милиона повече средства за заплати за 2025 година“, уточни синдикалистът.

За някои от институциите и предприятията в областта на културата, социалните дейности, столичният градски транспорт, както и за БНР, КНСБ ще се ангажира да се бори и за по-високи от 10 процента увеличения на заплатите в Бюджет 2025.

Тревожна тенденция на свити пазари и намалели поръчки е констатирана в индустрията в последната година, съобщи още Пламен Димитров. Това води до съкращения, които са около 5 до 7 процента. Проблемът съществува и в предприятия в област Кърджали, които вече са освободили работници. За да не се стига дотам, от КНСБ предлагат законодателно решени:

„Да въведем в Кодекса на труда постоянна мярка, което дава възможност на предприятията да задържат работниците на работа, когато имат спад 20 и повече процента на продажбите за съответните периоди, като имат право да получават съответните обезщетения или субсидии или средства от държавата през фонд „Безработица“. За да можем тогава да запазим работниците на работното място, независимо че няма работа повече за тях, отколкото да ги освободим и да отидат на обезщетение. Идеята е нещо подобно на това, което действаше по време на Ковид 60 към 40.“


По публикацията работи: Станислава Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26
Снимката е илюстративна

Работещите в България масово са недоволни от заплатата си

94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..

публикувано на 11.02.25 в 16:17

Музеят в Ардино представя живота и творчеството на писателя Сабахатин Али

В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..

публикувано на 11.02.25 в 13:10

Продължава сеизмичната активност в Санторини, превантивни мерки и евакуации в сила

Сеизмичната активност в района на гръцкия остров Санторини продължава. Превантивните мерки за жителите на няколко острова около епицентъра ще останат в сила поне още седмица. Училищата ще бъдат затворени до края на следващата седмица. Детският лагер на Община Атина приюти първите 45 жители на Санторини, които се евакуираха от острова и нямат подслон...

публикувано на 09.02.25 в 14:31

МОСВ инвестира 800 млн. лева за водопреносни мрежи и усилва контрола върху въздуха

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори с седем ВиК оператора за ремонт на водопреносни мрежи на стойност около 800 милиона лева на 10 февруари. Става дума за оператори в София, Габрово, Плевен, Велико Търново, Хасково, Търговище и Добрич. Министър Манол Генов обясни, че средствата ще бъдат разпределени наравно - 50% за..

публикувано на 09.02.25 в 11:14
Дженгиз Ахмед и Джевдет Мустафа

Искат възстановяване на средствата, плащани за Синя зона в Кърджали

Възстановяване на средствата, заплащани за ползване на паркинг в Синя зона в Кърджали и наказание за служителите, отговорни за предложените текстове на наредбата за платено паркиране, които бяха отменени от съда, искат от „Продължаваме промяната“. Това казаха в ефира на Радио Кърджали Джевдет Мустафа, областен секретар и Дженгиз Ахмед, член на..

публикувано на 07.02.25 в 15:07