Двама млади мъже - Данаил Хаджиев и Аделин Голев, са в основата на седемгодишното изграждане на панорамната вишка - от идеята до последното болтче на металната 19-метрова пирамида. Всъщност височината й е 23 метра до върха на знамето, което се вее от площадката на върха й, уточнява Аделин Голев.
Историята има и предистория. Двамата приятели решават да си останат в родната Могилица, вместо да обикалят чужбина или големите градове. Една от идеите им е да направят опит да възродят селото, да привлекат повече хора и да показват природните красоти на Могилица. Затова през 2017 г. възраждат и Туристическото дружество „Крепостта – Могилица“.
Как стигат до идеята за панорамната вишка, разказва Данаил Хаджиев:
„Това се зароди като идея преди седем години да направим подобна панорамна вишка точно на това място. Първо, защото мястото ни е любимо, второ, защото наистина е стратегическо, въпреки че до момента нямаше никакви посетители, тук не е имало достъп много дълго време. Но решихме по някакъв начин да го облагородим, за да можем да водим хора тук и вече в последствие започнаха да ни идват една по една различни идеи, докато се спрем на този финален вариант за панорамна вишка, която да се извисява над дърветата на връх Лиса гора.“
Данаил казва, че възраждат и името на върха, който доскоро е бил безименен и само малцина възрастни хора от село Бориково знаели, че се казва Лиса гора.
Един от хората, които оставят сърцето си на връх Лиса гора и даряват стотици часове труд, е дядото на Данаил - Димитър Димитров. Той сам е предложил да помага, но не съжалява и за миг, въпреки че признава, че е било доста трудно.
Преди да започнат работата по вишката, двамата с Аделин са в основата и на изграждането на Панорамната площадка „Върхът“, която е на около 250-300 метра под новата атракция и която е изградена по идея на кметовете на Могилица и Арда.
Освен поглед отвисоко, туристите в района могат да посетят и пещера „Надарска“, която е в района на село Могилица. „Това е неблагоустроена пещера, в която се влиза с каски и челници. Тя е малка, но въпреки това е една от най-наситените на пещерни образования. Наистина е много красива“, разказва Данаил Хаджиев.
Той уточнява, че наоколо има още атракции за туристите – гробът на Руфинка от популярната родопска песен, тракийски надпис, интересна църква в село Кремене, разходка с лодка в каньона Горло и разнообразни пешеходни маршрути.
Усилията, които положихме и трудностите, които срещнахме, бяха много големи, обаче супер си заслужаваше, категоричен е и Аделин Голев.
„Повечето хора ни посрещаха с отворени обятия. На практика и местните хора страшно много са ни помогнали, защото ние двамата сме инициатори. Да, обаче, ако нямахме заварчик, нямаше да се справим, ако нямахме друга физическа помощ, когато сме вдигали железата по конструкцията, пак нямаше да се справим с това. Винаги сме виждали подкрепа - имаме си едно ядро в Могилица, Арда, Горна Арда и Смилян от хора, които са откликвали“, връща се назад в спомените си за изминалите седем години Аделин.
Той казва, че имат и много нови идеи, но, но гледат и да поддържат това, с което са се захванали като основни двигатели на туристическото дружество в Могилица. А то не е никак малко – само туристическите маршрути, за които се грижат, са дълги над 70 км.
В деня на откриването на панорамната вишка на Лиса гора и Данаил, и Аделин, и дядо Митко си пожелаха здраве и повече туристи, които да си тръгват омагьосани от гледката от върха.
Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...
Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..
От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..
Ресторантьори и хотелиери в България започват национален протест срещу решението на правителството да увеличи ставката на ДДС от 9% на 20%. Това увеличение, според представителите на сектора, е сериозна заплаха за оцеляването на бизнеса, като те настояват за връщане на 9% ставка в сектора. Протестите ще продължат до 9-ти април, като заведенията ще..
Област Кърджали е сред най-замърсените в страната. До тази констатация е достигнал като резултат от лична проверка депутатът от партия „Величие“ от региона Костадин Хаджийски. Само за два часа и на разстояние от около 15 км по трасето между Хасково и Кърджали се е натъкнал на 30 нерегламентирани сметища. Костадин Хаджийски стана депутат от..
[/module Ваня Паскова организира благотворително събитие в помощ на 24-годишната Симона Златкова, която е в последна, 4та фаза на раково заболяване. Симона е много близка приятелка на Ваня, а целта на събитието е да се съберат средства за лечението й. Всеки, който иска да подкрепи каузата и да помогне на Симона в трудния й момент, може да..
Божидара Ангелова, която е автор на детски книги и поезия, а освен това по професия и специален педагог за деца със специални образователни потребности, разказа в ефира на Радио Кърджали за нейната работа, страстта към литературата и предизвикателствата, които срещат децата с различни потребности. Срещата ни с нея е част от отбелязването на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478