Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Чанев: Притеснителна, но не и критична е ситуацията с язовирите в област Кърджали

За по-малко от три месеца над 1.45 млнл души и повече от 550 хиляди автомобили са преминали през ГКПП "Маказа"

3
Никола Чанев, областен управител на Кърджали

Язовир „Студен кладенец“ е пълен на 55 процента от обема си, водата в яз. „Кърджали“ е дори повече – почти 65 %. Това съобщи за Радио Кърджали областният управител Никола Чанев. Той уточни, че актуални данни за състоянието на всички язовири е публикувана на сайта на Министерството на околната среда  и водите.

„Дали ситуацията е притеснителна? Да, безспорно. Количеството на водата е намаляло, така както намаля обаче всяка година. И да, тази година климатичните промени отново дават своето изражение - в този аспект е най-горещият месец юни от 90-те години насам в България. Вие сами виждате, че на територията на област Кърджали истински дъжд, така обилен, напоителен, не е валял от месеци“, коментира областният управител, като подчерта, че ситуацията не може да се определи като опасна и критична, а по-скоро като притеснителна.

Водата в питейния язовир „Боровица“, от който се водоснабдяват Кърджали, Момчилград и околните населени места, е в достатъчно количество. „Няма никаква опасност от воден режим за тези населени места“, поясни Никола Чанев.

Река Върбица преди да се влее в яз.

В същото време в областта има пресъхнали водоеми и микроязовири с намалени обеми, заради което е наложен режим в определен брой населени места. „На практика от седемте общини, в Кърджали и единствено в община Крумовград нямаме данни за наложен воден режим. В останалите общини - говорим за малки населени места, а не за общинските центрове, такъв воден режим има в различна бройка села в област Кърджали. В община Кърджали те са четири, като в две от тях проблемът е най-сериозен за цялата област, тъй като на практика тези две села нямат вода, заради пресъхнал микроязовир“, каза Никола Чанев. Едното от тези села е Скърбино, а другото Солище, цитира по памет областният управител и увери, че в момента се работи по свързването им с алтернативен водоизточник.

Той коментира и натовареният летен трафик през ГКПП „Маказа“.

Над 550 хиляди автомобили и повече от 1 450 000 туристи, граждани на страната ни, на Европейския съюз и на други държави извън общността са преминали границата с Гърция през „Маказа“ от 1 юни до 21 август. „Бройката на туристите, преминали „Маказа“ до 21 август, е горе долу аналогичен с преминалите през миналата година. Тук правя 1 уточнение… все още август месец не е приключен. Аз затова очаквам леко превишение, както всяка година на хората, които минават през „Маказа“, коментира Чанев.

Той изрази надежда възможно на-скоро, но след активния сезон, да започне и ремонтът на бул. „Беломорски“ в Кърджали, откъдето минава трафикът за Гърция: „Доколкото съм запознат, беше избран изпълнител. Беше избрана и надзорна фирма. Надявам се възможно най-скоро да започнат ремонтните дейности по него. Разбира се, обаче това трябва да бъде съобразено с туристическия сезон, тъй като считам, че  все още са нецелесъобразни каквито и да е действия по булевард „Беломорски“, тъй като те биха взривили пътния трафик в Кърджали до момента, в който има интензивно туристи.“

Чанев изрази притеснения и по темата за околовръстния път на Кърджали.

„На практика беше загубено ценно време за ОВОС по времето на предишния областен управител до 2023 г. И тази процедура трябва да започне отново. Тя е изключително тежка, изключително дълга, в рамките на поне три години. Не знам каква е причината и защо Агенция „Пътна инфраструктура“ по време на правителството  на „Продължаваме промяната“ и на няколко служебни правителства са проспали ОВОС. Сблъскваме се и още един проблем – трябва да имаме конкретна и целенасочена визия на управление как ще бъде решен проблемът с околовръстното в Кърджали, защото различни правителства даваха различни варианти за неговото решение. В един момент беше застъпван варианта, че част от околовръстния път ще бъде препроектирана и ще стане част от коридора Русе-Маказа. Сами разбирате, че това по времето на служебни кабинети, които действат между три и четири месеца, е много трудно да  бъде установено и да бъдат зададени времеви рамки от няколко години напред. Но това е проблем, върху който всички, които по някакъв начин участват в управлението на страната и са от област Кърджали, трябва да работят. Трябва да се работи заедно и да се предприеме стратегия с ясни стъпки“, категоричен е областният управител Никола Чанев.


цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кърджалиецът Мустафа Мустафов: От свободното гмуркане, през маратона до връх Монблан

Какво е да си екстремна личност.  Да участваш в маратонско бягане, да практикуваш свободно гмуркане, да изкачиш върховете - Монблан и Елбрус.  Да се гмурнеш на дълбочина 21 метра само с маска и шнорхел, и то на един дъх. Да, има такива хора. Един от тях е кърджалиецът Мустафа Мустафов и е правил всичко това, което описахме...

публикувано на 03.11.24 в 13:46

Иво Никодимов: Победата на ДПС-Ново начало в Кърджали е символна

Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..

публикувано на 30.10.24 в 13:06

Беркант Барзат: Многото жалби и много добрата работа на СИК отличиха изборите на 27 октомври

Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..

публикувано на 29.10.24 в 14:36
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..

публикувано на 29.10.24 в 01:08
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Галунов: Новите депутати са длъжни да съставят правителство

  Изненадата на отминалите избори беше превеса, който постигна формацията около Делян Пеевски пред тази, водена от Ахмед Доган. Партиите в новия парламент задължително трябва да се разберат и да направят някакво правителство. Не е нужно даже да е много дългосрочно, но да надмогнат партийните си интереси и да действат държавнически. Така би могло..

публикувано на 29.10.24 в 00:44
Слави Василев

Слави Василев: Демокрацията у нас става фасадно понятие

Мит е, че българските граждани са спечелени от политиците въз основа на идеи, убеждения и ценности. От много дълги години предизборна кампания на практика липсва. Много от гласоподавателите са избрали за кого да дадат вота си буквално пред урните. Това каза в ефира на Радио Кърджали политическият наблюдател и анализатор Слави Василев. Не..

публикувано на 29.10.24 в 00:16

Александър Симов: Активността не е висока, че да има обръщане на настроенията

„Това е феномен, който трябва да бъде изследван, да не би тази висока избирателна активност да се окаже, че се дължи на контролиран и купен вот“. Това изтъкна з а резултатите от поредните избори, общественика и журналист  Александър Симов. Той заяви, че социолозите не трябва да се слушат за някои неща.  По думите му, когато съдбата на..

публикувано на 28.10.24 в 15:18