Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закон за инфлуенсърите поискаха от "Ние, потребителите"

Снимка: Таня Милушева

След бурната реакция от обществото и някои институции, от "Ние, потребителите" също вдигнаха глас срещу нелоялни търговски практики от инфлуенсъри. Припомняме, че след алармиране от страна на Розовата къща за разпространението от българска инфлуенсърка на видеоклип на енергийна напитка, чийто прием е подобен на приемането на непозволени упойващи вещества, се разрази широка обществена дискусия. От онлайн платформата "Ние, потребителите" също реагираха, като поискаха Закон за инфлуенсърите. Ето какво се казва в разпространена в медиите позиция на екипа на платформата:

"Закон за регулиране дейността на т. нар. „инфлуенсъри“ ефективно би намалил случаите на промотиране от страна на влиятелни личности на продукти и модели на поведение, които могат да се окажат вредни за здравето, живота и психичното развитие на подрастващите и на други уязвими групи потребители.

Този закон следва да регламентира всички аспекти на дейността на влиятелните личности, особено в социалните мрежи. На първо място – гарантиране качеството и безопасността на промотираните от тях продукти. След това – верността на отправяните послания и непрестъпването на законите. И не на последно място – предвиждането на санкции при нарушения – на инфлуенсърите, на агентите им, както и на наемащите ги рекламни компании, на които да се вменят задължения да проверяват лицата, които ангажират за инфлуенсъри при техни кампании и др.

До приемането на такъв закон всеки отделен случай трябва да бъде разглеждан през призмата на транспонираната в Закона за защита на потребителите в България директива за нелоялните търговски практики. При доказване на такова нарушение, виновните лица ще могат да бъдат наказвани много по-сериозно – със санкции до 70 000 лв. и забрана за повторно прилагане на порочната практика", се казва в позицията на "Ние, потребителите".

От платформата напомнят, че във Франция има действащ Закон за инфлуенсърите, който държи сметка на всички „замесени“ при изготвянето и разпространението на реклама, за която се счита, че е извън правилата – от рекламните агенции, през инфлуенсърите и техните агенти до социалните платформи. Наказанията за неспазване на разпоредбите могат да достигнат до две години затвор и глоба от 300 000 евро.

По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Курс за водни спасители започва в Кърджали

На 15 септември в Кърджали ще се проведе приемният изпит за курс за водни спасители. До момента участие са заявили около 15 души, но възможността за включване остава отворена – дори в деня на изпита. Кандидатите трябва да преминат 50 метра плуване свободен стил за време и 25 метра бруст без ограничение. Изисква се да са навършили 17 години, като..

публикувано на 14.09.25 в 15:10
Бюро по труда

Търсят преподаватели и специалисти в различни сфери в област Кърджали

В навечерието на новата учебна година Бюрото по труда – Кърджали публикува актуални свободни работни места, включително за учители в различни направления. Търсят се преподаватели по английски език, история и география, биология, физическо възпитание и спорт, начална педагогика, както и логопед. Наред с образователните длъжности, са обявени и..

публикувано на 14.09.25 в 13:05

Седемте общини в област Кърджали включват доброволци в противопожарната защита

През октомври се очаква да започне обучението на членовете на доброволното формирование за реагиране при бедствия и пожари в община Кърджали. Така и седемте общини в област Кърджали вече ще разполагат с доброволци, които да подпомагат действията на пожарникарите в кризисни ситуации. Това съобщи комисар Сергей Заимов, директор на Регионалната..

публикувано на 14.09.25 в 12:05

На 15 септември в Кърджали няма да се заплаща за Синя зона

На 15 септември 2025 г. (понеделник), в интервала от 08:30 до 17:30 ч., паркирането в обхвата на Синя зона в град Кърджали ще бъде безплатно . Временното отменяне на режима на платено почасово паркиране се извършва със заповед на кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн. Мярката е по повод началото на новата учебна година и цели да улесни придвижването..

публикувано на 14.09.25 в 11:05
Снимката е илюстративна

Затварят улици и паркинг в Кърджали на 14 септември заради концерт

На 14 септември в Кърджали ще бъде въведена временна организация на движението поради концерт, организиран от общината. От 10:00 ч. до 24:00 ч. ще бъде затворен паркингът на бул. „България“ при площад „Освобождение“ заради монтаж и демонтаж на сцената. От 18:30 ч. до полунощ се спира движението и паркирането по ул. „Отец Паисий“ – в участъка..

публикувано на 14.09.25 в 10:22
Параклис

Пожарникарите в Кърджали ще отбележат празника си с водосвет

На 14 септември, освен Кръстовден, в България се отбелязва и професионалният празник на служителите от „Пожарна безопасност и защита на населението“ – хората, които ежедневно рискуват живота си в името на човешката сигурност и общественото спокойствие. По този повод в 10:30 ч. в параклиса „Св. Пророк Илия“, разположен в базата на РДПБЗН –..

публикувано на 14.09.25 в 09:35

Църквата чества Въздвижение на Светия Кръст

Днес, 14 септември , Българската православна църква чества един от своите големи празници – Въздвижение на светия кръст Господен , познат още като Кръстовден . Това е денят, в който вярващите се покланят на честния и животворящ кръст – символ на страданието и жертвата на Исус Христос за спасението на човечеството. В чест на празника в..

публикувано на 14.09.25 в 08:57