Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черни лешояди от Испания пристигнаха в Източните Родопи

Снимка: "Зелени Балкани"


Шест черни лешояди, транспортирани от Испания,пристигнаха в Източните Родопи в края на миналата седмица.

Новата група ще се присъедини през пролетта на 2025 г. към вече освободените през изминалите две година птици, като целта е да се сформира колония в България.

В момента на свобода в Родопите са общо 16 черни лешояда.

Най-голямото предизвикателство пред експертите от Българското дружество за защита на птиците е да ги опазят от бракониери, каза за Радио Кърджали д-р Добромир Добрев, координатор на проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“.

За да пристигнат до Родопите, черните лешояди са пропътували 3 300 километра през цяла Европа – от столицата на Испания  - Мадрид, през Франция, Италия , Словения Хърватска, Сърбия и така до крайната точка - в специална волиера край град Маджарово в Източните Родопи. Пътували са в специализиран бус и под контрол на ветеринарен лекар, разказа д-р Добрев.

Във волиерата в околностите на Маджарово те са настанени в голяма клетка, изработена по специален модел, така че да имат достатъчно пространство да летят.

„Това е много важно, защото в адаптационната волиера те ще престоят между 5 и 6 месеца, преди да бъдат пуснати в природата“, посочи експертът от БДЗП.

От там нататък следва период  на адаптация в естествената им среда.

Не случайно Източните Родопи са избрани птиците да създадат колония и в България, където изчезват преди 25 години, каза д-р Добромир Добрев. Оказва се, че този район е най-безопасният за птиците на целия Балкански полуостров, разясни експертът.

Усилията на Българското дружество за защита на птиците са насочени към връщането на черния лешояд по нашите земи.

Черният лешояд най-голямата граблива птица в Европа. Има над 3 метра размах на крилата и достига тегло до 12 килограма и над метър височина.

Той е световно застрашен вид.

От 27 освободени до сега птици от вида черен лешояд в Източните Родопи, 16 са останали живи, посочи Добромир Добрев.

По думите му бракониерите имат сериозен „принос“ за изчезването на вида. Ветрогенераторите също представляват опасност за тяхното съществуване. Но най-голямата опасност за птиците е използването на отровни примамки, което се наказва от закона.

Добромир Добрев допълни че, целта е в близките 10 години да се възстанови вида като гнездящ в България.

Радостно е , че освободените до момента лешояди в дивата природа са се адаптирали напълно. Дори имало опит две двойки да създадат поколение, но поради това, че са били малки на възраст, не успели.

Експертите от БДЗП се надяват през следващия размножителен сезон, който започва през февруари месец, двойките черни лешояди край Маджарово да се сдобият с малки.

Подробностите – в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Димитър Митрев, управител на

Димитър Митрев: Слаб е интересът към базите на „Ученически отдих и спорт“

През последните години намалява интересът към ползването на базите на „Ученически отдих и спорт“. Организацията, която е под юрисдикцията на МОН, в област Кърджали предлага 22 морски и 9 планински бази. Причините за слабия интерес според управителя на дружеството Димитър Митрев са - от една страна намаляващия  брой ученици в..

публикувано на 16.07.25 в 17:19

По-чувствително поскъпват кашкавалът, сиренето и пилешкото

Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата.  Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните..

публикувано на 14.07.25 в 15:40

Протестът на горските служители приключи, пуснаха от ареста вицепрезидента на КНСБ

  Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..

публикувано на 14.07.25 в 15:00

Нов фонтан ще краси парк „Нилюфер“ в Ардино

Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан извърши оглед на строителните дейности по изграждането на новия фонтан в парк „Нилюфер“. Заедно с него бе и неговият заместник Неджми Мюмюнходжов. Новото съоръжение ще допринесе за осъвременяването на парковата среда, като включва иновативни технологични решения и елементи на дигитализация. „Работим..

публикувано на 14.07.25 в 10:50

Ансамбъл „Орфей” е на финал на Международния фолклорен фестивал в Прищина

Представителният танцов ансамбъл "Орфей" при Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова, се класира на финала на Международния фолклорен фестивал „Новороден” в Прищина, Косово. Кърджалийските танцьори ще се надиграват с още 10 ансамбъла за призови места. В този празник на фолклорното танцово изкуство..

публикувано на 11.07.25 в 13:03

Модернизират кабинета на Школата по етнография в ОДК

Общински детски комплекс в Кърджали получи добра новина  - а тя е, че са спечелили проект, с който ще могат да обновят кабинета на Школата по етнография и краезнание с ръководител Нели Карабашева.  Проектът е наименуван „Магията на традициите“ и е на стойност 19 977 лв. „ От класирани 48 проекта на центрове за подкрепа за личностно..

публикувано на 10.07.25 в 12:35

Тахов заминава в Будапеща за среща със земеделските министри на 4 държави

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия...

публикувано на 09.07.25 в 09:20