Ангажиментите около установяването на здравния статус и попълването на информацията в здравните профилактични карти на децата в училищна възраст да бъдат вменени на медицинските лица в училищата. Около тази идея се обединиха родители и лични лекари от Кърджали.
И от двете страни са категорични, че настоящата практика за въвеждането на данни в този документ е порочна, формална и не ползва никого. Единствено създава затруднения и допълнително напрежение както на родителите, така и на личните лекари.
Масова практика е профилактичен преглед на практика да не се извършва, а данните, които се изискват, се попълват формално. Най-често родителите оставят документа в кабинета на личния лекар. Когато се събере достатъчно количество, медицинската сестра нанася някакви данни и се поставя подпис и печат. След това родителят взима готовия вече документ и тържествено го представя на училищните власти, към които има изискване за наличието му в здравното досие на всеки ученик. Така описа ситуацията в ефира на Радио Кърджали майка на ученик от прогимназията.
Описанието абсолютно точно обобщава информацията, събрана в репортерска проверка и наблюдения пред няколко кабинета на джипита в областния център. Някои майки даже с известен свян споделиха, че са си взели по ден отпуска, защото се чувстват неудобно да прередят чакащите болни хора пред лекарския кабинет, а и с надежда да успеят веднага да вземат заветната профилактична карта на детето си попълнена, за да не губят още един ден в чакане.
„Тук обаче идва въпроса – на кого е необходимо всичко това – на училището, на Регионалната здравна инспекция, на Здравноосигурителната каса, на личния лекар, на родител, на дете … На кого? … Тук си задавам и въпроса – медицинските сестри и фелдшери в училищата – те какво правят? Как минава един техен работен ден?“, реторично попита майката, наша слушателка. Тя се върна в спомените от детството си и разказа как някога се е извършвала истинска профилактика на здравето на учениците в школата именно от училищните медицински специалисти.
„За да се попълни коректно здравнопрофилактичната карта на лица, които посещават училище или детски заведения, е необходим един обстоен преглед от поне десетина-петнадесет минути. Той няма да приключи само с това, защото в тази карта има изискване за профилактични изследвания, лабораторни, параклинични изследвания, които не стават в същия ден. Така че това, което ние в момента правим е чисто фиаско, т.е. попълваме бумащина, която за мен не е нужна никому“. Това категорично мнение изказа в ефира на Радио Кърджали д-р Христо Бонев, джипи с една от най-големите практики в Кърджали. Той е и специалист педиатър. В пациентската му листа има около 2300 деца в ученическа и градинска възраст. Ако трябва да извърши обстоен профилактичен преглед на всяко от тях, за да нанесе абсолютно коректно данните в здравната профилактична карта, ще е необходимо да отдели поне 6 месеца, като се занимава само с това, без да приема никакви други пациенти и извършва никакви други прегледи.
До момента не се е случвало да дойдат родители, които да са с ученика си и да държат да бъде извършен този пълен обстоен преглед преди да бъде попълнен въпросния документ. „Няма такъв случай. Всички знаят и са с нагласата, че това е чисто формален документ, който трябва да се попълни. Според моите представи този документ трябва да бъде попълнен от здравните лица, които обслужват съответните учебни заведения. Нашата функция е да лекуваме пациентите и да даваме информация на здравните служби в училищата за някои хронични заболявания и за евентуална необходимост от ваксинация на съответните лица в съответната възрастова група. Всичко това може да бъде спестено на личните лекари, може да бъде спестено на родителите, а това да бъде вменено във функциите на лицата, които обслужват училищата“, категоричен беше д-р Бонев.
По думите му трябва да има единомислие в Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието.
Според д-р Бонев профилактиката на здравето на децата ни куца, тъй като личните лекари са малко и "в крайна сметка страда качеството, защото има достатъчно количество пациенти, които трябва да бъдат прегледани, но за това се изисква достатъчно време“.
Той подчерта, че личните лекари многократно, в различни периоди, са поставяли въпроса пред властимащите за промяна в изискванията и обема на работа, който имат, тъй като това е допълнително обременяване, но винаги ситуацията е стигала до „глас в пустиня, тъй като няма чуваемост между отделните институции. Ние сме принудени да работим в тези условия години наред и нищо не се променя“, възнегодува, макар с усмивка д-р Христо Бонев.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..
Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..
В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..
Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..
Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..
94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..
В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478