Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

5
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт "Росенка"
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е слаба, големи са разходите. Има много засяти ниви, обаче..." Според него причината е в горещото време - цветовете бързо съхнат и не могат да завържат продукция. Иначе вода има и хората си поливат нивите. По думите на кмета над 200 декара капия се гледа в района на Чорбаджийско. Най-много е тя в Подкова и Трепетлика - до миналата година именно в Трепетлика е била най-качествената чушка.
Около 25-30 души гледат тези 200 декара - "един има примерно 20 декара, друг пет, друг - осем-десет. То се събира", обясни кметът Сами Везир и уточни: "от един декар около 5-6 тона вадеха, обаче тази година е наполовина." 
Сортът, който се сее в Кирковско, е "Росенка". Той е местен сорт, гледа се повече от 30 години в Кирковско, запазен е от старите "чушкари", разказва кметът на Чорбаджийско Сами Везир и обяснява, че един от най-добрите производители на капия е Ерай Али. Мъжът гледа четири декара чушки. Помагат му жена му и дъщеря му, която е осмокласничка.
Чушката от този сорт е хубава, месеста, с добри вкусови качества, лесно се бели, като се изпече, обяснява Ерай Али. Тя е предпочитана и от изкупвачите, които идват от Пазарджишко.
Ерай е доволен от годината и от реколтата капия. Казва, че полива непрекъснато. Кара водата от близкия микроязовир, който е на 600-700 метра от нивата му. "С труд всичко се отглежда. Трябва да имаш мерак",  разкрива тайните на градинарството стопанинът. Меракът е нужен, защото грижите са много, а работният ден - дълъг.
Той се занимава с капия вече 20 години. С жена си гледат и малко тютюн и така уплътняват цялата земеделска година. Въпреки тежкия труд, от чушките се вадят бързо пари и се плаща по-рано - още като ги пласираш, през септември. Така и човек има средства за семейството си навреме. Не се налага да чакаш възнаграждението си, както при тютюна - февруари, март, обяснява Ерай Али 
Реколтата зависи от много фактори, но от капия може да се изкарат 20-30 хиляди лева на година. Смисъл има, казва Ерай, така че и догодина ще продължи да гледа червена капия. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00