Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

5
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт "Росенка"
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е слаба, големи са разходите. Има много засяти ниви, обаче..." Според него причината е в горещото време - цветовете бързо съхнат и не могат да завържат продукция. Иначе вода има и хората си поливат нивите. По думите на кмета над 200 декара капия се гледа в района на Чорбаджийско. Най-много е тя в Подкова и Трепетлика - до миналата година именно в Трепетлика е била най-качествената чушка.
Около 25-30 души гледат тези 200 декара - "един има примерно 20 декара, друг пет, друг - осем-десет. То се събира", обясни кметът Сами Везир и уточни: "от един декар около 5-6 тона вадеха, обаче тази година е наполовина." 
Сортът, който се сее в Кирковско, е "Росенка". Той е местен сорт, гледа се повече от 30 години в Кирковско, запазен е от старите "чушкари", разказва кметът на Чорбаджийско Сами Везир и обяснява, че един от най-добрите производители на капия е Ерай Али. Мъжът гледа четири декара чушки. Помагат му жена му и дъщеря му, която е осмокласничка.
Чушката от този сорт е хубава, месеста, с добри вкусови качества, лесно се бели, като се изпече, обяснява Ерай Али. Тя е предпочитана и от изкупвачите, които идват от Пазарджишко.
Ерай е доволен от годината и от реколтата капия. Казва, че полива непрекъснато. Кара водата от близкия микроязовир, който е на 600-700 метра от нивата му. "С труд всичко се отглежда. Трябва да имаш мерак",  разкрива тайните на градинарството стопанинът. Меракът е нужен, защото грижите са много, а работният ден - дълъг.
Той се занимава с капия вече 20 години. С жена си гледат и малко тютюн и така уплътняват цялата земеделска година. Въпреки тежкия труд, от чушките се вадят бързо пари и се плаща по-рано - още като ги пласираш, през септември. Така и човек има средства за семейството си навреме. Не се налага да чакаш възнаграждението си, както при тютюна - февруари, март, обяснява Ерай Али 
Реколтата зависи от много фактори, но от капия може да се изкарат 20-30 хиляди лева на година. Смисъл има, казва Ерай, така че и догодина ще продължи да гледа червена капия. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06