Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подобрява се качеството на въздуха, отчитат от екоминистерството

Снимка: Георги Нейков

"Качеството на атмосферния въздух се подобрява в цялата страна. Това е тенденция, която е трайна и устойчива".
В това увери служебният министър на околната среда и водите инж. Петър Димитров.
Пред БНР той бе категоричен, че в последните 3 години на територията на цялата страна няма превишение на средногодишните норми за фини прахови частици.
По думите му местоположението на мониторинговите станции се определя съгласно националното и европейско законодателство от работна група, която предлага тяхното местоположение и те трябва да отговарят на значителен брой критерии. Същевременно МОСВ съгласува с общинската администрация направените предложения, добави той. 
В интервю за предаването "Неделя 150" екоминистърът обясни, че в случая се касае за преместването на една мониторингова станция от Орлов мост в кв. "Младост". По думите му тя е преместена заради строежа на метрото. 
За да преместим един пункт, трябва да имаме 3 години от последното замърсяване, констатирано от този пункт, изтъкна той и подчерта, че това ще е факт в края на тази година. След това на база на решението на работната група пунктът ще бъде изместен.
Едното преместване на станция в Пловдив е заради продажба на имот от страна на общината и вече е частна собственост, а другото - заради важен инфраструктурен проект, посочи още инж. Димитров. По думите му станциите работят и дават резултати:
"Тези резултати са измерими със съществуващите референтни пунктове на община Пловдив и община София". 
Министърът е категоричен, че тези станции напълно отговарят на изискванията на ЕС.
"Те са там, където е предложено да бъдат. Същевременно има известни измествания от тези показатели, но те са на база на съществуваща важна инфраструктура", повтори той.
"Въздухът не се мери в точка. Този пункт обхваща километри атмосфера", категоричен бе инж. Димитров.
По думите му целта на работната група е да намери най-подходящото място за тези станции, като съгласува решението с общинската администрация. Това важи за цялата страна. Според него няма проблем с местоположението на станциите за измерване на качеството на въздуха. 
"В момента също се разглежда на база новите резултати - тези станции ще бъдат сложени на по-подходящи места, защото например станцията в "Младост" в последните 3 години не е констатирала превишение на фини прахови частици и може да бъде преместена на подходящо за целта място. Това се отнася за всички станции - ще бъдат преразгледани", обяви той и съобщи, че в началото на следващата година може да се очаква становище на работната група.
Пред БНР инж. Петър Димитров коментира и проблема с водите и безводието. Според него той е комплексен: 
"Той е свързан преди всичко с климатичните изменения и ниската ефективност". 
Основният проблем, свързан с безводието, е климатичните изменения, смята екоминистърът. По данни на НИМХ последните 4 години са много сухи. Последният юни е най-топлият юни за целия срок на измерване, даде пример той. 
"Оттокът за тази година сравнен със средния отток от всички реки през миналата година е намалял със 72% за цялата страна. Най-тревожно е това намаление, изразено в Дунавския водосборен район, където намалението на води е 82%, измерено на устието на реките. Това води до заключението, че липсва пролетно пълноводие, от което нашите водохранилища се захранват и в последствие през сухата част на годината пускат водни количества за съответните нужди".
В последните 4 години оттокът в реките е силно занижен, направи заключение министърът. По думите му продължителното засушаване е заради високите температури, липсата на валежи и снежна покривка, меките зими, липсата пролетно пълноводие. Според него това е основният комплекс от фактори, които водят до намаляване на водите. Действията на МОСВ са насочени към балансирано разпределение на наличния ресурс и насърчаване на ефективността във водохранилищата, които министерството управлява, коментира инж. Димитров и посочи:
"Населено място на режим, водоснабдявано от язовири, чийто ресурс се управлява от МОСВ, няма. Нивото на тези водохранилища пада, което е тревожно".
Друга причина, според него, е ниската ефективност. Загубите са катастрофални, констатира министърът на околната среда и водите. ОП "Околна среда" финансира ВиК дружествата, за да може да се направят водни цикли, които да намалят загубите, напомни той и подчерта, че има добри и лоши примери в тази посока.
Очевидно е, че трябва да се вземат мерки, но те не могат да бъдат насочени само към водоснабдителните дружества, а това трябва да е национална политика, изказа мнението си инж. Димитров.
Според него ситуацията с напояването е още по-тревожна. За първа година "Напоителни системи" успя да отдели някакви средства за възстановяване и поддръжка на основна напоителна инфраструктура, изтъкна той и добави също, че започва рехабилитация на помпени станции и язовири. По думите му това са дългосрочни и средносрочни цели, които изискват колосални средства и не могат да бъдат решени с лека ръка. Краткосрочно местната власт и ВиК структурите могат да предприемат спешни мерки към участъците, където се наблюдават най-големи водозагуби, смята той. Според него в краткосрочен план трябва да се възстановят помпените станции, които в миналото са позволявали да се ползва ресурса на река Дунав. 
Трябва да бъдем подготвени, категоричен бе министърът. 
"МОСВ акцентира върху науката, за да се справим с този въпрос. На база на това, което виждаме, може да направим само много обща представа за това какво ни чака".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Въвежда се геномна оценка на животните

За първи път Министерство на земеделието въвежда т.нар. геномна оценка при селскостопанските животни, обяви заместник-министъра на земеделието Деян Стратев при откриването на Деня на българския производител в изложбения център край село Мечкарево, Сливенско. Първата година тя ще се прави само за едрите преживни животни.  Целта е да се прецени..

публикувано на 20.10.24 в 16:23

Арестуваха българин в Гърция за нелегално осиновяване на деца

Българин беше арестуван в Гърция за участие в схема за нелегално осиновяване на български деца. При рутинна проверка на личните документи на хора в центъра на Атина полицията е арестувала 30-годишен българин.Той е бил издирван за участие в схема за нелегално осиновяване на български деца в Гърция. По данни на полицията той е съучастник в поне шест..

публикувано на 20.10.24 в 16:19

В Пчеларово популяризират една от забележителностите си - бял бор на над 500 г.

Една от забележителностите на село Пчеларово е вековен бял бор на възраст над 500 години. Желанието на местните е да популяризират тази и други забележителности в района.  В скътаното сред склоновете на Източните Родопи Пчеларово разказват, че около селото виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдят диви пчели. Пчеларството е..

публикувано на 20.10.24 в 13:14

Треди ден в Смилян има празник на фасула

С демонстрация и дегустация на мяхово сирене ще завърши тридневния Празник на фасула в село Смилян. Припомням, че от 18 октомври до днес в смолянското село, жителите гостите освен, че могат да опитат ястия от известния смилянски фасул, имат възможност да дегустират и различни местни специалитети, като например мяховото сирене. Чуйте още от Илия Годев,..

публикувано на 20.10.24 в 11:56

Отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата

По повод Световния ден за борба с остеопорозата, който се отбелязва днес, 20 октомври, три общини в област Кърджали, съвместно с Регионалната здравна инспекция, организираха измервания на костната плътност.  В Момчилград, Ардино и Джебел в скринингово изследване на костната плътност се включиха общо 212 души на възраст над 40 г. Установени са 136..

публикувано на 20.10.24 в 11:35

Денят на Кърджали е неучебен за учениците от общината

Със заповед на временно изпълняващия длъжността кмет на Община Кърджали Байрям Байрям 21 октомври /понеделник/ е обявен за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Поводът е Денят на Кърджали.  Заради празника няма да се заплаща и за синя зона в града. С кметска заповед на 21 октомври се отменя платеното почасово паркиране, съобщиха от..

публикувано на 20.10.24 в 11:20

Д-р Елеонора Бошняшка е отличена за професионализма си в церемонията "Лекар на годината"

Д-р Елеонора Бошняшка, специалист по кожни болести в МБАЛ "Д-р Ат. Дафовски" в Кърджали е отличена за доказания си професионализъм в церемонията "Лекар на годината 2024" по предложение на Районната колегия на Българския лекарски съюз. Лекар на годината стана к ардиологът от УМБАЛ „Св. Георги“ проф. Мария Токмакова. Това стана ясно по време на..

публикувано на 20.10.24 в 09:55