"Преди 112 години на днешния ден Кърджали става част от една свободна държава и от едни феодални порядка преминава към модерността, всички жители на района стават част от една държава, която се развива по правилата на европейската демокрация, получават общо избирателно право, нещо непознато за тях до този момент". Това каза в празничния ефир в Деня на Кърджали Даниела Коджаманова, директор на Регионалния исторически музей.
Трябва да знаем и помним името на освободителя на Кърджали ген. Васил Делов – един изключително почтен български офицер, начело на Хасковския отряд, каза още директорът на музея. Тя припомни, че ген. Делов съумява с минимален брой жертви да освободи Кърджали и региона и да ги направи част от модерна България.
Коджаманова припомни малко известни факти от историята ни. Сред тях този за силата на дълга и честта на пагона, които надделяват над бащината мъка на един български офицер – ген. Никола Генев, командващ българското опълчение. Българските войни не само не са си позволявали мародерства, но и са противостояли на всякакви опити за насилие над мирното население. Това е нещо, което „заслужава да бъде отчетено и да се помни, защото недобросъвестни хора се опитват да измислят факти, свързани с освобождението на Кърджали. На тях искам да напомня, че изнасяйки се оттук турската армия си прибира и провизиите и практически местното население е било обречено на глад. Със заповед на Васил Делов се разпределят дажби за местното население, за да не бъде подложено на глад и мизерия“, посочи още исторически факти Даниела Коджаманова.
„По време на война се случват лоши неща, защото войната е такова средство. Но следва да се търси доброто във всяко събитие, а когато няма такова зло е хубаво да не се измисля, защото след 112 години няма нищо по-естествено от това да търсим общото, а не да търсим поводи за разделение. Достатъчно е разделено българското общество“, категорична беше директорката на музея Даниела Коджаманова.
Още подробности за традиционния ден на отворените врати, който се проведе в празничния за Кърджали 21 октомври, можете да чуете в прикачения звуков файл.
С отворени очи и сърца дойдоха кърджалийци и доведоха и децата си в музея в Деня на Кърджали, за да си припомнят историческите факти и да подхранят патриотизма и националната си гордост. Повечето посетители споделиха, че не са посещавали музея от ученическите си години. Сега им е по-интересно, по-осъзнато, дошли с децата си, а и защото "народ без минало няма бъдеще" и гледат "и през техните очи".Какво още казаха кърджалийци и гости, които посетиха музея в Деня на Кърджали, чуйте в анкетата.
Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота. На всеки един ден от..
Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..
Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478