Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар, който почина миналата година. След неговата смърт практиката е незаета.
„Трудно е. Без лекар не може. Навсякъде лекар трябва“, категоричен е Емин, когото срещаме в селото. Той уточнява, че викат Бърза помощ, когато се наложи.
„Едни викат Бърза помощ, които имат коли, отиват в града, в Кърджали“, допълва Раим.
„Една минута решава живота, нали. Няма лекар, това е. Трудно е, много е трудно“, уточнява мъжът, според когото заплащането е ниско, а лекарят в този район трябва да получава заплата „най-малко сигурно 3-4 хиляди лв. за да бъде тук. Районът е много голям. Може и 5 да получи.“
Че е трудно, потвърждава и Сабри. Той смята, че трябва да дойдат млади лекари, които да получат добри условия за работа и най-малко 3000 лв. заплата.
„Нашите хора са стари тука и няма как да отиват в Кърджали, болни са и нямат направления къде да вземат… Хората от тука отиват в Кърджали без направление, влизат у частни лекари и така“, обяснява мъжът.
Колко трябва да получава един лекар в Боровица
Най-малко три хиляди лева, той щото е учил човека, колко разходи е направил там като учи. Тука идват, дават 1500-2000 лв. какво са сега 2500 лв., какво са? Най-малко 3000 трябва да има.
Тунджай е от Голобрад и е единственият по-млад човек в селото. Казва, че често вози майка си до града на лекар. Случвало се е да помага и на други възрастни хора, които спешно трябва да потърсят медицинска помощ.
Трудно е, особено зимно време, „зимата сняг, заледени пътища, всеки няма джип като нас, с леки коли. И времето – половин-един час път имаме от тука до Кърджали зимата“, казва мъжът.
В община Ардино жителите по постоянен адрес са 31 хиляди, а по настоящ - 14 600 души.
Теренът е планински, а населените места разпокъсани. За да привлече лекари, които да заемат седемте селски практики, Общинският съвет прие да се отпускат допълнително по 1000 лв. месечно на тези, които дойдат, и да им осигури безплатно жилище. Въпреки взетите мерки, желаещи лекари да работят в района няма.
Липсата на медицинска грижа в доболничната помощ води до усложнения и по-трудна диагностика и лечение в следващия етап - болничната помощ. И това вече се вижда, казва д-р Гюнер Осман, управител на МБАЛ Ардино в общинския център Ардино:
„Най-вероятно ще се отрази във времето, по простата причина, че дейността на общопрактикуващите лекари най-вече е профилактична. Те трябва да извършват необходимия имунизационен минимум на населението, необходимите профилактични прегледи, а ние знаем, че много голяма част от всички заболявания, които водят до голяма инвалидизация и смъртност, могат да бъдат обхванати с най-обикновен профилактичен преглед. А тяхното ранно диагностициране и ранно провеждане на диспансеризация би предотвратило много смъртни случаи.“
Според него липсата на лекари за практиките в община Ардино си има логично обяснение – районът е планински и полупланински, а населението живее разпокъсано:
„При нас, за да се събере необходимият минимум пациенти, с които един общопрактикуващ лекар да си образува една практика, би следвало да има най-малко 1500 човека, а това трудно ще се събере от махалички, от малки населени места.“
Няколко лекари, включително и семейство медици са проявили интерес и са питали в последните месеци за условията да започнат работа в някоя от незаетите седем селски практики в община Ардино. До този момент обаче те стоят свободни.
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..
Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота. Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478