Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Семра Изетова: Диабетът се "подмладява"

На 14 ноември международната общественост отбелязва световния ден за борба с диабета. В Кърджали МБАЛ “Д-р Атанас Дафовски“ е организатор на дискусия за предизвикателствата, които поставя болестта, и отговорностите в лечението й в утрешния ден. 

"По традиция в нашата болница в дните преди 14 ноември имаме поредица от инициативи, в които да отбележим този ден. Идеята на тези инициативи да повишим осведомеността на пациентите за захарния диабет. Да обърнем внимание към поставянето на навременна и точна диагноза, за да бъдат предпазени от тежките усложнения на това сериозно заболяване", коментира в ефира на Радио Кърджали д-р Семра Изетова, ендокринолог и зам.-директор на МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски".

Скрининговите изследвания са насочени към пациенти, които нямат захарен диабет. Тази година от изследвалите се около 35 души по време на дните на отворени врати в ендокринологичното отделение, само един е с доказан диабет.

"Около 10% от пациентите страдат от захарен диабет. Честотата на заболяването се увеличава главоломно. Очаква се през 2030 година броят на пациентите със захарен диабет в света да достигне 643 милиона души", каза д-р Изетова. Тя уточни, че честотата на разпространение на захарния диабет в България е еднаква както за всички страни, тоест около 10%. "И в този показател сме със страни  като Гърция и Германия", обясни тя.

Рисковите фактори за отключване на болестта са много, сред тях са затлъстяването, глобализацията, неправилният режим на хранене, наднорменото тегло, прекомерната употреба на въглехидрати и наличието на така наречения метаболитен синдром. Липсата на движение също утежнява състоянието на пациентите. "Обърнете внимание, ще видите колко са много затлъстелите деца, децата с наднормено тегло. Вече наблюдаваме едно изключително подмладяваме", коментира д-р Изетова.

Тя е категорична, че предизвикателството пред специалистите не е лечението на пациентите със захарен диабет, което в България се води по световни стандарти, а по-скоро поставянето на диагноза и контрола на болестта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България тества нови сортове тютюн, устойчиви на климатични промени

Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..

публикувано на 16.07.25 в 12:05

22-ма подадоха заявления за директори на осем училища и институции в област Кърджали

22  заявления за участие в конкурса за директори на образователни институции са подадени до крайния срок - 17.30 ч. на 14 юли. Има интерес към някои от училищата, където подадените заявления са 3-4, но има и такива без нито един кандидат. Това съобщи за Радио Кърджали Ангелина Костова, началник на Регионалното управление по образованието в Кърджали...

публикувано на 15.07.25 в 17:05

100 деца се учат да плуват в Момчилград

Близо 100 деца се включиха в стартиралото „Плувно лято 2025“ в Момчилград. В  инициативата се включиха близо 100 деца на възраст от 7 до 12 години, които ще преминат напълно безплатен курс по плуване. Занятията ще се провеждат от 14 юли до 8 август под ръководството на опитния инструктор Янчо Станков, като през цялото време ще присъства и медицинско..

публикувано на 15.07.25 в 13:05

Цветомир Хаджиев: В област Кърджали има ръст на получените енергийни помощи

663 заявления за помощи за отопление са подадени в област Кърджали през първата седмица от началото на приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г..   Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Въпреки това, пред гишетата на дирекция „Социално подпомагане“ в Кърджали се..

публикувано на 15.07.25 в 10:34
Живко Стойков

Двигател, климатик, радиатор и гуми - слабите места на колата през лятото

Влияят ли високите температури на автомобилите и как? Кои са най-уязвимите системи в една кола? Какво трябва да знаят шофьорите, когато тръгват на път в горещото време? И как да оцелеят в жежкия Кърджали през лятото, където основни улици и булеварди са разкопани и се ремонтират.  "Жегата може да окаже различни негативни ефекти върху автомобила...

публикувано на 11.07.25 в 13:43
д-р Сибел Байрям

Д-р Сибел Байрям: И животните страдат от жегите

Домашните любимци също страдат от жегите. Как да облекчим състоянието им и как да ги предпазим от опасностите, които крият високите температури? Кучетата трябва да се извеждат на разходка рано сутрин или по-късно вечерта, когато няма пряко слънце и асфалтът е изстинал. Трябва да им се осигурява прясна вода и по време на разходката и да ги водим по..

публикувано на 11.07.25 в 12:34
Георги Кулов

Георги Кулов: Войната с Израел сплоти Иран около аятоласите

На 22 юни, в рамките на операция „Среднощен чук“, Съединените щати нанесоха удари по ирански ядрени обекти, използвайки 14 противобункерни бомби и 30 крилати ракети „Томахоук“. Според Вашингтон, основните цели на атаката - ядрените съоръжения във Фордо, Исфахан и Натанз - са били сериозно повредени. Въпреки това Международната агенция за атомна..

публикувано на 10.07.25 в 09:53