Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал, политически активистки в Доминиканската република, по заповед на доминиканския диктатор Рафаел Трухильо (1930-1961).
От 2019 г. в Кърджали работи Клуб "Доверие", който помага на хора, претърпели насилие. "Създаде се от група дами активистки на  региона на областта, като мотива за нашето събиране е обединяване около каузата за насилие. Беше един конкретен случай на едно момче, дете, пострадало от тежка форма на сексуално насилие. Точно тогава в региона на областта имаше действащ проект на организацията на Фондация П.У.Л.С. и ние се свързахме с тях за помощ и за подкрепа. Така възникна идеята да създадем клуба на доверието и да пуснем гореща телефонна линия на доверието 0899100245, която и до ден днешен е факт и продължава да работи", разказа в ефира на Радио Кърджали координаторът на клуба Мюжгян Адем.

В началото малко хора се осмеляват да ги търсят и "телефонът стоеше глух", но с течение на времето това се променя и хората припознават клуба като място, където може да им се помогне. За да се стигне до юни т.г., когато създателите на клуба регистрират клон на Фондация П.У.Л.С. в Кърджали. Така "ние заработихме като самостоятелна организация на територията на област Кърджали. Оказваме психологическа, юридическа и морална подкрепа на хората, обърнали се към нас", каза Мюжгян Адем. 

Тя смята, че за съжаление пандемията увеличи ръста на домашно насилие. "Към настоящия момент от началото на тази година ние имаме с участието на фондация П.У.Л.С. около 10 -15 заповеди, ограничителни заповеди на наши клиенти, като нали тази статистика за съжаление се увеличава много често. Нашата общественост не разпознава формите на насилие. И ние като общество не знаем как да окажем помощ и подкрепа на нуждаещите се. Но въпроси от порядъка - Имаш ли нужда от нещо? Може ли да ти се помогне с нещо? Или ние като хора винаги усещаме, когато наши съседи и приятели познати имат такъв проблем и механизма, по който ние трябва да ги подкрепим. Всъщност е просто да попитаме дали са добре или имат нужда от помощ. Съвсем в началото хората не търсят помощ и обикновено отговарят клиширано, че са добре, но на по-късен етап всъщност проблемите  излизат на повърхността."

4320 заповеди за защита от домашно насилие са издадени от началото на годината, съобщиха от Главна дирекция Национална полиция.

"В Столична дирекция на вътрешните работи се наблюдава 20% ръст на заповедите за защита, Пловдив с 26%, Варна с 20%, Бургас - 16%. Голямо увеличение на броя заповеди, които контролира МВР в областни дирекции Добрич и Шумен – там има ръст от 55%. Габрово също отчита голяма ръст – 47%", съобщи Зорница Шуманова пред журналисти.

За Кърджали издадените заповеди за защита от домашно насилие са намалели с 51 %

Кърджали не се отличава от другите райони на страната по насилието. Най-честите случаи са на физическо между партньори.

"Като цяло апелът, който трябва да поставяме, че любовта не бива да боли и най-честата форма на насилие, за която получаваме сигнали от нашите клиенти, е физическото насилие. Другите форми на насилие някак стават по на заден план. И все по-трудно хората успяват първо да ги различат като проблематика и второ да потърсят помощ и подкрепа. Към настоящия момент към нас са се обръщали основно клиенти преживели физическо насилие", каза Мюжгян Адем.

За радост, жертвите в Източните Родопи все по-малко мълчат и търпят и все по-често търсят помощ и съвет, смята тя.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57