Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При разкопаването на втора могила край с. Капитан Петко Войвода

Откриха позлатени обувки на тракийска принцеса

Още уникални находки допълниха богатия археологически урожай от това лято при тополовградското село

4
Снимка: Община Тополовград

Нови уникални находки разкриха археолозите в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода при разкопаването на втора тракийска могила. Припомнямe, че това лято археологическият екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев откри там истинско златно съкровище.

Проучваната могила се намира в непосредствена близост до тази, в която в края на месец август тази година беше открит изключително богат гроб на тракийски владетел, живял в периода на късния елинизъм (II – I в. пр. Хр.). Разкопките са спасителни и се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на Община Тополовград.

Във втората могила е открит непокътнат гроб, представляващ иззидана с тухли двустъпална яма, вкопана в материк и изградена прецизно с керамични тухли, обмазани с хоросан, обясни ръководителят на екипа Даниела Агре. Погребението е на млада жена, чието тяло  първоначално e било положено върху специално сковано над гроба дървено ложе, а след това е кремирано. Мъртвата е погребана с лични вещи и дарове, които са поставени след като кладата е изгаснала.


В областта на главата е открит златен погребален венец. При нозете ѝ са поставени два чифта кожени обувки, чиято красота и запазеност нямат аналог в България и могат да се определят като изключителна находка със световно значение, подчерта Агре. Горната част на обувките е ажурно изрязана и е украсена с флорални елементи. Орнаментите върху единия чифт са покрити със златен варак.

В гроба е открита и  бронзова монета на император Хадриан (117-138 г.), която може да бъде свързана с вярването на древните гърци и римляни, че покойниците трябва да заплатят на лодкаря Харон за превоза си през реките Стикс ("Реката на омразата") и Ахерон („Реката на скръбта“ или „Реката на болката“) в подземното царство на Хадес.

Откритите в гроба предмети, позволяват неговото датиране да се отнесе в първата половина на II век, във времето на управление на император Хадриан. Вероятно погребаната в могилата жена е член на богат тракийски род, живял в този район  през ІІ век.


Двете могили, проучени от археологическата експедиция през сезона, хвърлят нова светлина върху два изключително важни периода от историята на Тракия – на късния елинизъм (II – I в. пр. Хр.) и периода на разцвет, спокойствие и просперитет на тракийската аристокрация в новата провинция Тракия (I – II в.) в пределите  на Римската империя.

Богатството на проучвания некропол дава основание да се търси съществуването на значим династичен център в региона, който вероятно е контролирал Сремския пролом – една от „портите“ към древните тракийски земи. Наблизо, в съседното село Княжево, е проучен функциониращия през IV в. пр. Хр. владетелски дом на македонски стратег, назначен от Лизимах – един от наследниците на Александър Македонски. Също в този район, в землището на селата Маломирово и Златиница, е открито едно от най-богатите тракийски погребения (от втората половина на IV в. пр. Хр.), свързано вероятно с тракийския цар Керсеблепт.

Археологическите проучвания в този регион трябва да продължат, тъй като разтварят нови страници от древната история на Тракия, считат и археолозите, и местните хора и общинското ръководство.

Новооткритият гроб тази година ще презимува на място. Идната година ще бъде експониран в двора на музея в Тополовград, където ще има лапидариум.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Димитър Митрев, управител на

Димитър Митрев: Слаб е интересът към базите на „Ученически отдих и спорт“

През последните години намалява интересът към ползването на базите на „Ученически отдих и спорт“. Организацията, която е под юрисдикцията на МОН, в област Кърджали предлага 22 морски и 9 планински бази. Причините за слабия интерес според управителя на дружеството Димитър Митрев са - от една страна намаляващия  брой ученици в..

публикувано на 16.07.25 в 17:19

По-чувствително поскъпват кашкавалът, сиренето и пилешкото

Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата.  Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните..

публикувано на 14.07.25 в 15:40

Протестът на горските служители приключи, пуснаха от ареста вицепрезидента на КНСБ

  Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..

публикувано на 14.07.25 в 15:00

Нов фонтан ще краси парк „Нилюфер“ в Ардино

Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан извърши оглед на строителните дейности по изграждането на новия фонтан в парк „Нилюфер“. Заедно с него бе и неговият заместник Неджми Мюмюнходжов. Новото съоръжение ще допринесе за осъвременяването на парковата среда, като включва иновативни технологични решения и елементи на дигитализация. „Работим..

публикувано на 14.07.25 в 10:50

Ансамбъл „Орфей” е на финал на Международния фолклорен фестивал в Прищина

Представителният танцов ансамбъл "Орфей" при Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова, се класира на финала на Международния фолклорен фестивал „Новороден” в Прищина, Косово. Кърджалийските танцьори ще се надиграват с още 10 ансамбъла за призови места. В този празник на фолклорното танцово изкуство..

публикувано на 11.07.25 в 13:03

Модернизират кабинета на Школата по етнография в ОДК

Общински детски комплекс в Кърджали получи добра новина  - а тя е, че са спечелили проект, с който ще могат да обновят кабинета на Школата по етнография и краезнание с ръководител Нели Карабашева.  Проектът е наименуван „Магията на традициите“ и е на стойност 19 977 лв. „ От класирани 48 проекта на центрове за подкрепа за личностно..

публикувано на 10.07.25 в 12:35

Тахов заминава в Будапеща за среща със земеделските министри на 4 държави

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия...

публикувано на 09.07.25 в 09:20