Между 15 и 20 души на месец търсят помощ и съвет за защита от насилие в Стаята на доверието в Кърджали. Това съобщи координаторът на клуба Мюжгян Адем. Тя допълни, че броят на пострадалите в някои месеци достига до 25.
„Случаите се увеличават през зимата. Имаме по 4-5 нови случая средно на месец“, коментира в ефира на Радио Кърджали Мюжгян Адем.
Според нея не е добра новина изнесената преди дни статистика, че ограничителните заповеди срещу домашното насилие в област Кърджали са намалели в последната година с 51 %:
"Със сигурност това не е добра новина, защото това означава, че голяма част от нашите клиенти не се осмеляват да потърсят помощ и подкрепа или тогава, когато се осмелят да я потърсят, по-късно обикновено се отказват. Причините за това са много - първо, срамът от това да бъде чута тяхната история, второ страхът да излязат от тази ситуация и не на последно място битуващите традиционни семейни взаимоотношения, при които патриархалното семейство е в основата. Всичко това са фактори, които битуват в региона и които не позволяват на нашите хора чисто емоционално и психологически да потърсят помощ и подкрепа. Друг сериозен проблем е езиковата бариера", коментира Мюжгян Адем.
Проблемът с насилието не засяга само жените. Засега обаче мъжете-жертви не предпочитат личния контакт със специалистите от Стаята на доверието, а използват телефонната линия на доверието. "Някак си те повече сякаш се притесняват да застанат с лицето си и да кажат, че имат нужда от помощ", казва Мюжгян Адем. Според нея коренита за това се крият във възпитанието на момчетата в ранна възраст, когато родителите ги учат да крият емоциите си, защото са "силният пол".
Обществото също носи част от вината проблемът "насилие" да продължава да е толкова остър и днес. Има обществена търпимост и неглижиране на проблемите на пострадалите, смята Мюжгян Адем.
"Моят съвет към всеки един гражданин, дори и съсед, приятел, познат е да не мълчи, да подаде ръка и да каже на съседа си, на близкия си - Аз съм тук и мога да помогна. Активизмът не е само в рамките на тези 16 дни. Активизмът е цялостен процес, в който ние трябва да постигнем едно по-добро общество. Моят апел е към всеки един - да насочват към организацията. Ние сме тук и ние сме за това да помагаме на хората", каза Мюжгян Адем.
Възпитаници на Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали отново бяха пионери сред учащите езика на Гьоте в цялата страна. В проведената неотдавна конференция на издателство „Клет България“ „Klett - Tag 2025“ за иновации в преподаването на немски език ученици и учители от Езиковата в Кърджали представиха новаторски проекти. На форума бяха..
С наближаването на Великден интересът към традиционните празнични продукти расте – най-вече към агнешкото месо, яйцата и козунаците. Проверка на Радио Кърджали показа, че цените в града варират в зависимост от мястото на покупка, а изборът е между вносно и местно производство. В големите хранителни магазини в Кърджали агнешката плешка се предлага по 20..
Необичайно увеличение на сигналите за ранени щъркели е отчетено в началото на април от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково. По думите на директора на инспекцията Марияна Вълчева, най-вероятно причината е свързана с изтощението на някои от птиците или с наранявания, получени по време на дългия прелет към страната,..
Активният сезон за борба с градушките започва официално днес, като символичното му откриване ще се състои в командния пункт на Регионална дирекция „Борба с градушките“ в село Голям чардак, област Пловдив. Противоградовата защита в страната се осъществява чрез два основни метода – ракетен и самолетен. С ракетен способ се покриват около 22 милиона..
Три са пътните произшествия в областта в петък с двама пострадали, информират от регионалния пресцентър на МВР в Кърджали. Около 11 часа в петък на пешеходна пътека в Кърджали е била блъснала 71-годишна жена от лек автомобил „Мерцедес“, управляван от 76-годишен, за което съобщи и Радио Кърджали. Пострадалата е била прегледана в Спешното приемно..
Две досъдебни производства са образувани в Районното управление в Кърджали след пожари в къща и лек автомобил, информират от регионалния пресцентър на МВР. През нощта на 12 април в Кърджали се запалил лек автомобил „Фолксваген“. Огънят унищожил задната броня на колата. Екип на на пожарната служба в града е бил изпратен на мястото на произшествието, но..
54-годишен мъж от село Ябълково е загинал след нападение от бик в кравеферма, разположена на територията на димитровградското село. Сигналът за инцидента е подаден на спешния телефон вчера в 18:25 часа. По първоначална информация, животното е нападнало работника, докато той се е намирал в краварника, причинявайки му тежки наранявания. Пристигналият..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478