От началото на годината до края на месец ноември на територията на област Кърджали са регистрирани 416 пожара, като 103 от тях са с нанесени преки материални загуби. Загиналите са двама, а пострадалите са осем души, повече отколкото за същия период на миналата година, когато загиналият е един, а пострадалите – двама. Пожарите са главно в бита. Водеща причина за възникването им е небрежност при боравене с открит огън. Другите чести причини са късо съединение и неправилно ползване на отоплителни уреди. Това съобщи за Радио Кърджали директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Кърджали комисар Сергей Заимов.
Не са малко и материалните щети при тези над 400 пожара. „Над 3000 кв. м е изгорялата покривна конструкция, 102 дка изгоряла гора, 50 дка посеви, над 19 т фураж, сгради 200 кв. м, 16 леки автомобила са изгорели и повече от 130 единици мебели – бяла и черна техника и опожарени площи сухи треви и храсти – повече от 3000 дка“, допълни данните комисар Заимов.
Заради небрежност при боравене с открит огън са лумнали 266 от пожарите, т.е. малко над 64 процента от общия брой през отминаващата година. На второ място – 66 от нежеланите огнени стихии са лумнали по причина късо съединение. Най-малко – 40, са пожарите заради неправилно боравене с отоплителни уреди.
С най-голяма добавена стойност по превенция на възникване на пожари е работата с децата, категоричен беше комисар Заимов.
На децата трябва да се обяснява непрекъснато, че
· Огънят не е детска игра.
· Ако видят други деца да играят с огън, трябва незабавно да съобщят на възрастен.
· Да играят далеч от източници на запалване.
· Да не оставят близо до печки или котлони играчки, хартия и горими предмети.
· Игри с кибрит, запалки или пиротехника могат да причинят сериозни инциденти.
· Електрическите уреди, като котлони и ютии, са опасни за малки деца.
При пожар:
· Детето трябва да остане спокойно и да се обади на 112, като съобщи адреса, името си и какво гори.
· Да знае безопасни места за изчакване на помощ – например банята под душа.
· Ако може да излезе, да премине през предварително обсъдения път за евакуация, поставяйки мокра кърпа на носа и устата.
· Веднъж напуснало сградата, в никакъв случай да не се връща обратно.
Комисар Сергей Заимов припомни най-важните правила, които се отнасят и за възрастните за превенция на пожари, още повече в предстоящите празници, свързани с използването на пиротехнически средства.
„Нека знаем, че в нощта срещу Коледа средногодишно поне 20 български семейства остават без дом“, припомни тъжната статистика той.
Някои от по-важните правила са:
· Да не се използват неизправни отоплителни и нагревателни уреди.
· Особено да се внимава при работа с газовите уреди.
· Уредите да се експлоатират съгласно указанията на производителя.
· Да не се претоварва електрическата инсталация с включването на голям брой мощности.
· Да не се използват голям брой удължители, разклонители и др. под.
· В никакъв случай да не се оставят без надзор включени електроуреди, независимо с каква цел са.
· В близост да не се оставят горими предмети.
"При посещение по празниците на помещения за масово пребиваване на хора, предварително да се запознаем с плана за евакуация. Най-често тези планове са поставени на стълбищата, във фоайетата, при входовете. В тях ще намерим нашето местоположение, както и пътищата за евакуация и изходите, които можем да използваме при някаква ситуация“, припомни главният кърджалийски пожарникар.
Елхите, тъй като са лесно запалими, задължително трябва да са поставени на безопасно място в дома, далече от горими материали и електро и отоплителни уреди. Да не се поставят запалени свещи наблизо и на самото Коледно дърво. Да не се оставят без наблюдение светещите украси, тъй като те са потенциален, и то висок, риск за пожар.
"При закупуване на пиротехнически изделия да се убедим, че са стандартни, а не нечия ръчна изработка. Задължително трябва да са маркирани със знак за съответствие на продукти от Европейския съюз дори и да са внесени от трети страни. Ако информацията за изделието е непълна, неясна или липсва такава на български език не трябва да купуваме това изделие. Не трябва да се използват в затворени пространства. Да не се насочват при използването срещу хора, сгради или горими материали. Да се отдели време за внимателно изчитане на указанията за употреба, защото това може да спаси човешки живот и да предотврати пожар", категоричен беше регионалният директор на Пожарната.
„Ако все пак възникне пожара да запазим самообладание, да знаем, че разполагаме с максимум 2 минути да напуснем горящата сграда. Не следва да използваме прозорци и балкони за тази цел, нито водосточни тръби, нито асансьори. Ако преминаваме през задимени помещения, трябва да се движим ниско по пода и по възможност да защитим дихателните си пътища с мокра тъкан. Напуснем ли сградата, не трябва да се връщаме по никакъв повод. При пристигане на екипите на Пожарната, ако има застрашени хора или наличие на материали или уреди, които биха предизвикали рязко развитие на пожара или пък взрив, трябва да съобщим на органите на Пожарната. Ако не можем да се евакуираме по някаква причина, трябва да отидем в най-отдалеченото от пожара помещение – това най-често са баните, да уплътним след себе си с всичко възможно и да останем там до пристигането на спасителите. При първата възможност трябва да се обадим за пожара на телефон 112“, припомни комисар Сергей Заимов най-важните, животоспасяващи правила при попадане в пожар.
Повече подробности можете да чуете в интервюто в прикачения звуков файл.
През третото тримесечие на тази година средната работна заплата в страната е 2 275 лева, което представлява нарастване с 13,8% в сравнение със същото тримесечие на предходната година. Въпреки това, заплатата отбелязва спад от 0,9% спрямо второто тримесечие на текущата година. В периода юли - септември се наблюдава намаление с 1% на броя на наетите по..
От 01 декември 2024 г. стартира традиционната коледна дарителска акция "Подай ръка" за събиране на дрехи и лакомства за децата сираци. Дарителската акция се провежда всяка година от женски клуб при читалище "Юмер Лютфи" - Кърджали. За първи път "Подай ръка" бе организирана от "Клуб на младата интелигенция" към читалище "Юмер Лютфи" в Кърджали през..
На 6 декември Арда отбелязва 150 г. от построяването на църквата „Св. Николай“ и храмов празник. На Никулден родопското село празнува годишнина от първата служба в църквата, издигната от арденски християнски родове, отстоявали през вековете българщината и православната вяра. В 9:30 часа е празничната литургия, която ще оглави отец Димитър Куцев в..
Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода приземни етажи...
Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..
На територията на община Неделино ще бъдат изградени Център за деца с психически разстройства и Дневен център за лица с увреждания и техните семейства. Това съобщи кметът Боян Кехайов. Той уточни, че са одобрени от Министерството на труда и социалната политика за изграждането на три сгради, които ще предлагат социални услуги на социално уязвими..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478